Bilgisayar Başında Olmak Spor Yapmadığımız Anlamına Gelmiyor! E-Spor Hakkında 10 Maksimum Bilgi

6PAYLAŞIM

E-spor dünyayı kasıp kavuruyor! Sence de artık hakkında bir şeyler öğrenmenin zamanı gelmedi mi?

1. 2019 League of Legends Dünya Şampiyonası Büyük Finali, Super Bowl'dan daha fazla izlendi...

Geçen sene 100 milyondan fazla kişi League of Legends Dünya Şampiyonası Büyük Finali'ni izledi. 2020'deki Super Bowl şovunu ise 98.8 milyon kişi izlemişti.

2. İlk e-spor turnuvası 1972 yılında yapıldı...

Şaşırtıcı ama gerçek! 19 Ekim 1972'de Stanford Üniversitesi'nde Spacewar oyunu için bir turnuva düzenlenmişti. Turnuvada müsabakalara takım veya bireysel olarak katılındı. Turnuvayı kazanan Bruce Baumgart oldu. Bruce'un ödülü, Rolling Stone dergisine bir yıllık abonelikti.

3. Üyelerinin hepsinin 60 yaşını geçtiği profesyonel bir Counter-Strike takımı var...

5 kişiden oluşan takım üyelerinden en gencinin yaşı 64, en yaşlısınınki ise 76. Ekibin temel amacı, oyun oynamanın yaş ve cinsiyetten bağımsız olduğunu herkese kanıtlamak.

4. Twitch'te 800 milyon saatten fazla e-spor yayınları izlendi...

E-sporun devamını sağlayan en büyük etken, Twitch gibi yayın platformları. Böylece turnuva olmadığı zamanlarda profesyonel oyuncular yayın açarak izleyicileriyle buluşabiliyor. Ayrıca 2018'e kadar Twitch'te 800 milyon saatten fazla bir süre e-spor yayınları izlendi.

5. GINX Esports TV, ilk resmi e-spor televizyon kanalı...

İngiltere'de kurulan televizyon kanalı, 55 ülkeye hizmet veriyor. Kanalda dünyanın çeşitli yerlerinden canlı e-spor turnuvaları gösteriliyor.

6. Futbol takımları e-spor yatırımları yapmaya başladı...

E-spor kazançları arttıkça büyük futbol takımları bu sektöre yatırım yapmaya başladı. Bunların arasında Galatasaray, Beşiktaş, Bursaspor, Fenerbahçe, Manchester United, Valencia FC ve  FC Schalke 04 gibi başarılı takımlar bulunuyor.

7. E-spor oyuncuları da geleneksel sporcular gibi gün içinde saatlerce antrenman yapıyor...

Turnuvalar için e-spor oyuncuları da geleneksel sporcular gibi zorlu bir süreçten geçiyorlar.  Gün içinde hem bireysel hem de takım olarak saatlerce antrenman yapıyorlar ve sıklıkla seyahat etmek zorunda kalıyorlar.

8. E-spor oyuncuları da emekli olmalarına sebep olacak spor sakatlanmaları yaşayabiliyorlar...

Son birkaç yılda büyük e-spor oyuncularından bazıları sakatlıkları nedeniyle emekli olmak zorunda kaldı. Bu sakatlıklar arasında karpal tünel sendromu,  tenisçi dirseği ve boyun ağrısı bulunuyor.

9. Kadınların %22'si e-sporla ilgileniyor...

E-sporla yalnızca erkeklerin ilgilendiği düşünülse de aslında yapılan araştırmalar bunu yalanlıyor. 2019'da yapılan bir araştırmada görüşülen kadınların %22'sinin e-spor oyuncusu veya izleyicisi olduğu ortaya çıktı.

10. Türkiye'de birçok belediyenin e-spor takımı kuruldu...

E-spor takımı kuran belediyeler arasında Kırklareli, Adıyaman, Ankara ve daha niceleri bulunuyor. Ayrıca fotoğrafta gördüğünüz e-spor tesisi, Üsküdar Belediyesi tarafından açıldı. Bu tesis, Türkiye'deki ilk kamu e-spor merkezi.

Aklında dolu dolu yaşamak varsa, e-spor, sanat, sinema, alışveriş ve daha bir dünya fırsatla Maximum Genç yanında!

Şimdi sen de Maximum Genç’e katıl, aklından geçenleri hayata geçirmeye başla!

Maximum Mobil içerisindeki Dijital Kod Market’ten alacağın kodlardaki MaxiPuan fırsatından yararlan.

Advertisement
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
alp-gunaydin

Her şey tamam da bir şeyi merak ediyorum. Mavi ile yazan fenerbahçe, beşiktaş gibi yazılarda hepsinin ismi yazarken galatasarayda neden Arda Turan yazıyor?

semih-kurnaz

E-spor=!Spor, Competitive oynamak ile spor yapmanın uzaktan yakından ilgisi yok. Spor yapın ihmal etmeyin, işleyen demir ışıldar, sonra keyif yapmak için yine oyun oynarsınız..

muhendiss

Beklediğim gibi yorumlar cahillik kokuyor yine. Her oyun oynayan kişi esporcu değildir. Ayrıca bir oyunun espor turnuvası olabilmesi için birçok niteliğe sahip olması lazım.

cem1424

Bilgisayar oyunu oynamak ne zaman spor oldu

vortia

Bu düşünceye göre satrançta spor değil !

namex

satranç beyni geliştirir, bilgisayarsa aptallaştırır.

vortia

Yalnız günümüzde elinde tuttuğun telefondan işine giderken bindiğin araca hepsi için bilgisayara yani aptallaştıran birşeye muhtaçsın, o nolucak? Hatta buraya yorum yazarken yine aptallaşmış olmayasın?

namex

telefonu da, bilgisayarı da gerektiği kadar kullanıyorum. e sporcular ise bütün gün o ekrana bakıyorlar. ikinci aptalca soruna aldığın ikinci mantıklı cevap. şimdi git biraz kitap oku ki mantıklı sorular sorabil. yada sıkışınca karşı tarafa saldırıda bulunmak gibi ilkel insan eğilimlerinden kurtulursun belki.

vortia

Kütüphanem muhtemelen senin odan kadardır hepsini beraber yapabilirsin hatta oyun oynarken diğer yandan yüksek mühendiste olabiliyorsun. Pc ile çalışanlarda tüm gün ekrana bakıyor onlarda aptallaşıyorsa mesela nasa da çalışanlarda mı aptal?

namex

"isveçli bilim adamlarının yapmış olduğu araştırmaya göre, bilgisayar ve oyun konsollarının başında saatlerce oyun oynamanın beyin gelişimine zararlı olduğu ve dikkat eksikliğine yol açtığı bilimsel olarak kanıtlanmıştır. 250'si kadın olan toplam 500 kişiyle yapılan araştırmaya göre kadınların günde 2 saat oyun oynarak stresli durumlara karşı tepkileri ölçüldüğünde; daha asabi, öfkeli dışavurum ve şiddete yatkınlık gösterdiği tespit edilmiştir. 250 erkeğin günde sadece 1 saat oyun oynamakla beraber dikkatini toplamadaki başarısızlığı ve dinlediğini müziğin sözlerini aklında tutmadaki hafıza geriliği tespit edilmiştir''

namex

Araştırmada günün 7 saat ve daha fazlasını ekran başında geçiren çocuklar ile 2 saat harcayan çocuklar kıyaslandı. Ekran başında 7 saat ve daha fazla zaman harcayan çocukların hafıza fonksiyonları, algı kabiliyetleri ve bilişsel kabiliyetleri gibi hayati önem taşıyan konularda, yaşıtlarına göre ciddi anlamda geri oldukları tespit edildi.

namex

Araştırmacılar aynı zamanda iki saatten fazla teknolojik aletlerle zaman geçiren çocukların da, dil yeteneği ve doğru düşünme kabiliyeti testlerinden düşük puanlar aldıklarını belirtiyorlar. Şimdiye kadar 4500 çocuğun katıldığı araştırmalarda, hedef 9-10 yaş arası tam 11.000 çocuğun inceleneceği, çok daha geniş kapsamlı bir proje oluşturmak. Teknolojinin insan gelişimi üzerindeki fiziksel etkilerini açık bir şekilde görebilen bililm insanları, şimdi de bu bireylerin duygusal gelişimi ve mental sağlıklarının ne yönde etkilendiklerini görmek istiyorlar.

namex

Araştırma ekibinde yer alan Dr.Dowling "Yüzde yüz olarak modern teknolojiyi kullandıkları için çocukların beyinlerinin bu şekilde gözüktüğünü ve bu sonuçlara ulaştığımızı söylemek mümkün olmasa da beyin korteksinin incelmesinin zeka ile ilgili olduğunu biliyoruz. İncelenen katılımcıların da ortak olarak bu şekilde bir semptom verdiklerini gözlemledik." şeklinde bir açıklamada bulundu.

namex

‘Bağımlılık’ olumsuz etkilerin en başında geliyor. Bu beyinde bazı alanları olumsuz etkiliyor. Yetişkinleri de etkileyen ekran bağımlılığı, verim düşüklüğü, odaklanamama, dikkat dağınıklığı gibi sorunlara yol açarken çocuklarda bu sıkıntılar daha da fazla artarak ilerliyor. Bu sorunlardan bazıları şöyle: - Sosyalleşememe, - Çevrelerine ve çevreden gelen uyaranlara verilen tepkinin azlığı/ilgisizliği, - Öğrenme güçlüğü, - Kitap okuma zamanlarının büyük çoğunluğunu ekran başında geçirmeyi tercih etmeleri, kötü not almaya yol açıyor.

namex

Bununla birlikte, oyunların uzun süre oynanması, çocuğun gerçekliği ve hayali birbirine karıştırmasına sebep olabiliyor. Şiddet, intikam ve olumsuz davranış içeren, şiddeti artırdıkça ödüllendiren oyunlar da çocuğa bağışıklık kazandırabilir, şiddetli davranmaya meyilli hale getirebilir, empati kurma becerisini engelleyebilir. Dürtüsel davranış ve dikkat sorunlarıyla da karşılaşabiliniyor.

namex

Sadece psikososyal değil fizyolojik zararları da mevcut. Obezite, eklemlerin bozulması, sinir sıkışması, baş, boyun, sırt ağırları gibi postüral, kas ve iskelet bozukluklarına neden olabiliyor. Uzmanlara göre Amerika’da 80 milyon kişi bilgisayara/tablete bağlı görme bozukluğu sendromuyla karşı karşıya. Bu çocuklara bazen göz bozukluğundan dolayı öğrenme güçlüğü tanısı konduğuna bile rastlıyoruz.

namex

Ekran başında geçirilen üçten fazla saat, bu sendromla karşı karşıya kalma riskini de artırıyor. Yorgunluk, çift görme ya da aşırı odaklanmadan kaynaklanan aralıklı görme bozukluğu, göz kuruluğu, el bileği işlevinde bozulmalar, uyku saatlerinin düzensizliği ve uykuda geçirilen vaktin kalitesiz oluşu da ertesi gün ve sonraki günlerde sosyal, duygusal, öğrenme sorunlarına neden olabiliyor. Bu nedenlerle karşılaşınca ayrıca nöroloji, psikoloji gibi uzmanlık alanlarına gereksinim duyulabiliyor."

namex

ha bu arada büyük bir oda ve küçük bir kütüphaneye sahibim. çünkü kitaplar benim için hava atmak için bir araç değil, raflarda yıllarca bekleyip tozlanmak yerine , sürekli dolaşımda olması okunması gereken büyülü nesneler.

vortia

(frontiersin org/articles/10.3389/fpsyg.2011.00226/full) (sciencedirect com/science/article/abs/pii/S0749379712001729) Bunlarda yararlarına dair 100 lerce bilimsel makaleden 2si ingilizcen yoksa translate ile oku. Ve bana kaynaksız saçma sapan gazete haberleri ile gelme. Kitapların ile ne yaptığında beni ilgilendirmez ama git kitap oku gibi bir cümle ile hakaret etmeye çalışan birinin kütüphanesinin ufaklığı da beni şaşırtmaz. Ya adam gibi bilimsel çalışmalarla çık karşıma yada sus ve otur.

namex

oyunun zararlarına dair tüm semtomları gösteriyorsun ki daha kütüphanem küçük derken ne anlatmak istediğimi anlayacak kadar bile zekadan yoksunsun acıyorum sana

namex

ki o makalelerde bile 2 saatten fazla bu ekranlarda zaman geçirmenin zararlı olduğu yazar. hiç 2 saat oynayıp günü bitiren bi e sporcu tanıyormusun?

vortia

8 saat ekrana bakıp çalışan nasa çalışanıda aptallaşıyor yani bunu mu söylüyorsun diyorum hala oyun oynamaktan bahsediyorsun. Ekrana bakma argumanından oyun oynama argumanına geldin ve attığım makaleleri dahi okuyamamışsın. Bu tartışma bence burada bitmiştir.

namex

ben sana bin örnek versem onbin makaleyle anlatsam yine anlamayacaksın ki çünki anlamak istemiyorsun.

namex

ve evet nasa çalışanları da pcnin zararlı etkilerinden müzdariptir herkes gibi.

namex

Cinayetin Ardından Bilgisayar Oyunu Çıktı: Ankara'da 13 Yaşındaki Arkadaşını Çekiçle Öldüren Çocuk bak taze haber, senin dehalardan biri iş başında.

benberkkk

Barbie bebek giydirme, araba patlatma vs vs oyunlar oynuyorsan haklısın... Ama kimi araştırmalar sonucu bilgisayar ve yeni nesil oyunlar gayet beyin geliştirici kanıtlı. Yani senin bilgisayarı nasıl kullandığın önemli, satranç oynamak başka satranç bilmek başka. İnsan insanı kendisine sadece baktı diye de öldürebiliyor

namex

oo barbi en sevdiğim :p her yorumunuzda bi ön yargı bi hakaret etme çabası standart anancı veletler olmuşsunuz haberiniz yok.

benberkkk

Dostum ben bir örnek verdim, bu gibi oyunlar aptallaştırır diye zaten. Ön yargı ne demek onu bil öyle kendin yorum yap. Velet olan zaten profil resminden fark ediliyor yaş en fazla 16 falan :D

namex

ön yargılı olmadığını anlatmaya çalışırken bile ön yargıda bulunuyorsun yuh artık :D cidden beyinleriniz sulanmış tedavi olmalısın.

benberkkk

ön yargılı değilim demedim ki :D yazık kafana

namex

he küçük he

gentleman-jp

e-spor bir spor branşı vs gibi düşünülemez. bunun spor olarak anılması kulüp , oyuncu ,lig yapılanması olduğu içindir ve aynı futbol vs gibi bir ekonomisi , taraftarı , sponsorları falan var oyuncularda aynı şekil bir iş gibi bbütün hayatlarını bu olaya adıyor.

vortia

Bilardo da spor değil o zaman. Kendi mesajında zaten kendini yalanlamışsın bir şeyin spor olması için illa koşmak mı gerek?

Görüş Bildir