Görüş Bildir
Haberler
Bergama'da Gezilecek Yerler Nerelerdir? Bergama'da Nereye Gidilir?

Bergama'da Gezilecek Yerler Nerelerdir? Bergama'da Nereye Gidilir?

Müge Kakşi
13.01.2022 - 10:49

Ege’nin incisi ve Türkiye’nin nüfus açısından üçüncü büyük kenti olan İzmir ilinin en kuzey ucunda yer alan Bergama İlçesi’nin il merkezine uzaklığı 120 km’dir. Değişik dönemlerde çeşitli uygarlıklara ev sahipliği yapmış olan Bergama’da yerleşim M.Ö. 5. yüzyıla kadar uzanmaktadır. Bu bölgede Türklerden önce İyon, Helen, Roma ve Bizans medeniyetleri hüküm sürmüş ve antik kent, tapınaklar, kilise ve tarihi kalıntılar gibi tarihi eserler bırakmışlardır. İlçenin ismi de Pergamon Antik Kenti’nden gelmektedir. 1304 yılından sonra Türklerin hakimiyetine giren bölge, 1919 da Yunan işgali altında kalmış 14 Eylül 1922'de Türk ordusu tarafından işgalden kurtarılmıştır. Birçok kişi bu tarihi ilçe Bergama'da gezilecek yerleri merak ediyor. Peki, Bergama'da gezilecek yerler nerelerdir? Bergama'da nereye gidilir? Tüm bu soruların cevaplarını haberimizde sizler için derledik...

İçeriğin Devamı Aşağıda

Her yıl binlerce yerli ve yabancı turiste ev sahipliği yapan Bergama tarih boyunca birçok medeniyetin yaşam alanı olmuştur. Bu nedenlerden dolayı ilçede özellikle İyon, Helen, Roma ve Bizans dönemlerine ait birçok kalıntı bulunmaktadır. Ülkemizde kültürel turizmin temsilcileri arasında sayılan Bergama ayrıca pek çok turistik ilçeye de yakın konumda yer almaktadır. Özellikle gezginler tarafından Bergama'da görülmesi gereken yerler internet üzerinden araştırılıyor. Bergama'da gezilecek yerlere ve görülmesi gereken tarihi yerlere dair tüm detaylara haberimizde sizler için yer verdik...

Bergama'da Gezilecek Yerler Nerelerdir? Bergama'da Nereye Gidilir?

Bergama'da Gezilecek Yerler Nerelerdir? Bergama'da Nereye Gidilir?

Bergama’da gezilecek yerler arasında, arkeolojik açıdan antik yerleşim alanları ve müzeler oldukça önemli yerlerdir. Bu bölge, gezmek isteyen ziyaretçilere tarihi ve kültürel gezi bakımından eşsiz bir ziyafet sunar. Bunları tanıtacak olursak ilk Akropol – Pergamon Antik Kenti’nden başlamak doğru olur. Kale tepesi anlamına gelen Akropol Türkiye’nin en önemli beş antik kenti arasındadır. Sınırları içinde tapınaklar, antik tiyatro, Zeus sunağı, kütüphane ve agora gibi döneminin en seçkin mimarisini yansıtan eserler bulunmaktadır. Akropol’ün çok yakınında bulunan Sağlık tanrısı Asklepios’a adanmış olduğu söylenen Asklepion Antik Kenti, antik çağın en önemli tedavi merkezidir. Bu merkezde o dönemlerin en ünlü hekimlerinin yetiştiği sağlık merkezleri ve bunların kalıntıları yer alır. Bu kalıntılardan en önemlileri olarak sayabileceğimiz Kutsal Yol (Via Tecta) adı verilen 1 km uzunluğundaki sütunlu yol, şölen avlusu, kütüphane, tapınak, antik tiyatro, yılanlı sütun, yeraltı geçidi ve daha birçok tarihi kalıntı bu alanda yer alır. 

1924 yılında kurulan Bergama müzesinde çevrede bulunan birçok etnografik öğeler ve arkeolojik eserler yer alır. Eski tarihi evleri ve tarihi sokakları gezip görmeye meraklı gezginlere hitap eden yerlerden Kale Mahallesi ve Bergama’nın tarihi sokaklarında dolaşmak bu gezginlere güzel vakitler geçirmek için fırsat sunar. Yine ilçenin merkezinde yer alan ve Osmanlı yapımı tarihi 14. Yy. a kadar uzanan Arasta Çarşısı ve Kapalı Çarşı bulunur.

Akrapol yolu üzerindeki Kızıl Avlu yine ilçe deki önemli tarihi eserlerden biridir. Mimari açıdan göz alıcı bir görüntüsü olan ve Dönemin Roma imparatoru tarafından Mısır tanrılarına adanmış olduğu söylenen yapının kızıl tuğlaları zamanında menemen tarafından kölelerce getirildiği belirtilmektedir. Osmanlı tarihi yapılarından olan 1435 yılında inşa edilen Kurşunlu Camii, 16.yy. yapımı Hacı Hekim Hamamı, Sultan Bayezid tarafından yaptırılan Ulu Camii ve Ulu Camii Köprüsü ilçenin önemli tarihi yapılarındandır. Bergama Kralı Eumenes tarafından kurulduğu söylenen şimdiki adıyla Güzellik Ilıcası adıyla bilinen tarihi kaplıca birçok hastalığa iyi geldiği belirtilen şifalı sularıyla sağlık bulmak maksadıyla gelenlere de ev sahipliği yapmaktadır. 

Doğa severler için de Bergama’da gezilecek yer bulmak zor değildir. Kozak Yaylası Ayvalık yolu üzerinde bulunan ve fıstık çamlarıyla kaplı bu doğa cenneti, yürüyüş parkurları ve kamp alanları ile gezilecek yerler listesinde doğal güzelliği ile önemli bir yerdir. İlçenin çeşitli yerlerine dağılmış tarihi yapılarıyla kültür ve tarihe meraklı ziyaretçilere harika zenginlikler sunan Bergama’da konaklama konusunda zorluk çekilmez. İlçede birçok otel, motel, pansiyon ve hatta bungalov evleri gibi konaklama seçenekleri de yer almaktadır.

Aşağıdakiler de İlginizi Çekebilir

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
13
2
1
1
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Gizem Yenikler

Çok güzel bir yer görmeyen varsa tavsiye ederim.