Berfin Özek Meclis Gündeminde: 'Şiddet Mağdurlarının Masraflarını Devlet Karşılasın' Teklifi

 > 
112PAYLAŞIM

CHP İstanbul Milletvekili Avukat Mahmut Tanal, Hatay'da asitli saldırıya uğrayan 19 yaşındaki Berfin Özek'in ameliyat masraflarının Sağlık Bakanlığı tarafından ‘estetik kategorisinde’ değerlendirilerek karşılanmayacağını bildirdi. Tanal sorunun çözümü için kanun teklifi verdi.

Hatay'ın İskenderun ilçesinde yaşayan 19 yaşındaki Berfin Özek, ocak ayında dershaneden eve dönerken Ozan Çeltik'in asitli saldırısına uğradı. Genç kız ağır yaralandı. Uzun süre hastanede tedavi gören Çeltik'in vücudunda ağır yanıklar oluştu. Bir gözü görme yetisini kaybetti, diğer gözünde de görme kaybı oluştu. 

İskenderun Kadın Platformu da Berfin Özek için geçtiğimiz günlerde harekete geçti.  'Berfin'in yarım kalan gülüşü solmasın' diyerek ameliyat masraflarının karşılanması için yardım kampanyası başlatıldı.

Asitli Saldırıya Uğrayan Berfin Özek İçin Kampanya Başlatıldı: 'Yarım Kalan Gülüşü Solmasın' - onedio.com
Asitli Saldırıya Uğrayan Berfin Özek İçin Kampanya Başlatıldı: 'Yarım Kalan Gülüşü Solmasın' - onedio.com

Mahmut Tanal'dan kanun teklifi ve soru önergesi

BirGün'ün aktardığına göre, CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, Berfin'in durumunu Meclis gündemine taşıdı. Tanal, Berfin Özek'in ameliyat masraflarının Sağlık Bakanlığı tarafından 'estetik kategorisinde’ değerlendirilerek karşılanmayacağını belirtti. Tanal, şiddet mağdurlarının sağlık giderlerinin karşılanması amacıyla TBMM Başkanlığı'na kanun teklifi sundu. Ayrıca Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın yanıtlaması istemiyle soru önergesi verdi.

"İki kanunda değişiklik yapılsın"

CHP’li Tanal’ın hazırladığı kanun teklifinde, ‘sosyal devlet’ ilkesi hatırlatıldı. Kanun teklifinde, devletin genç bir yurttaşını hayatının baharında çaresiz bıraktığının altı çizilerek, “Kadına, çocuğa, yaşlıya, zayıfa şiddet eylemlerinde sosyal hukuk devleti olmanın gereği olarak, mağdurun maruz kaldığı şiddet eyleminden doğan fiziksel ve ruhsal zararlarını giderme yükümlülüğü gereği, devlet tarafından önlenemeyen zayıfa karşı şiddet eylemlerinin en azından maddi ve manevi yaralarının giderilmesi için, mevcut mağduriyetlerin kamu gücüyle giderilmesinin hukuki altyapısının sağlanması adına 6284 Sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun ve 5510 Sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununda değişiklik yapılması gerektiği” vurgulandı.

"Keyfi değil zaruri"

Kanun teklifinin gerekçelerinde, şiddete maruz kalanların ameliyatlarının keyfi bir estetik operasyonu değil, sağlığın ve zaruriyetin sonucu olduğu kaydedildi. Madde gerekçelerinde, “Şiddet mağdurlarının vücut bütünlüklerinin şiddet eyleminden önceki haline geri getirilmesi amaçlı tedavilerinin kurum nezdinde karşılanmaması sorununa çözüm getirilmesi gerektiği” belirtildi.

"Bu kanun aksesuar olarak mı yazıldı?"

CHP’li Mahmut Tanal, hazırladığı soru önergesinde ise Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya, şu soruları yöneltti:

  • Berfin Özek’in tedavisini üstlenmek, Anayasa’nın 5’inci maddesi gereğince devletin asli görevi değil midir? 

  • Bu görev ifa edilmemekle vatandaşın devlete olan güveni sarsılmıyor mu? 

  • 6284 sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun’un amacı kadını korumaktır. Kanunun amacı doğrultusunda Berfin Özek’in tedavisi neden yapılmamaktadır, yoksa bu kanun aksesuar olarak mı yazılmıştır?

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir