Görüş Bildir
Haberler
Berfin Özek Davasında Savcı 'Kasten Yaralamadan' Ceza İstedi: 'Sanık Tahliye Olabilir'

etiket Berfin Özek Davasında Savcı 'Kasten Yaralamadan' Ceza İstedi: 'Sanık Tahliye Olabilir'

Hatay'ın İskenderun ilçesinde, uğradığı asitli saldırı sonucu yüzü yanan ve bir gözü görme yetisini kaybeden Berfin Özek ilk kez duruşmaya katıldı. Özek'in avukatı duruşma sonrası açıklama yaptı. Avukat Mehtap Sert'in aktardığına göre, iddianamede olayın 'kasten öldürmeye teşebbüs' olduğunu söyleyen savcı, verdiği mütalaada 'kasten yaralama' dedi. Sert, 'Üstten ceza verilse bile sanığın hükümle birlikte tahliye olması ve sokağa çıkıp hayatına devam etmesinin doğuracağı sonuçlar olacak' dedi.

İçeriğin Devamı Aşağıda

İskenderun 1'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmaya yüzünün büyük kısmı yanan, sağ gözünü kaybeden, diğer gözünde kısmen görme kaybı olan ve Bodrum'da özel hastanede tedavi edilen mağdur Berfin Özek ilk kez katıldı.

"Yaşadığım şeyler kolay değildi"

"Yaşadığım şeyler kolay değildi"

Duruşmada Özek'in annesi Zeynep, babası Yaşar ve ağabeyi Barış Özek ile CHP Hatay Milletvekili Suzan Şahin ve bazı kadın platformlarının temsilcileri de yer aldı. Osmaniye 1 No'lu T Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu'nda tutuklu olan ve ömür boyun hapis istemiyle yargılanan sanık Ozan Ç.'nin Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla katıldığı duruşmada avukatı, suç vasfının değişme ihtimaline karşı süre istedi. Mahkeme heyeti, dosyadaki eksiklerin giderilmesi için duruşmayı 7 Aralık'a erteledi.

Mahkeme çıkışı gözyaşı döken Berfin Özek, 'Yaşadığım şeyler kolay değildi. Kadına yönelik şiddet son bulsun' diye konuştu.

Savcının mütaalasına karşı ek süre istendi

Savcının mütaalasına karşı ek süre istendi
İçeriğin Devamı Aşağıda

Berfin Özek'in avukatı Mehtap Sert ise eksik konularla ilgili beklentilerinin olduğunu söyledi. Gelen raporlarda, sanığın o saatlerde olay yerinde olduğunun netleştiğini belirten Sert, 'HTS kayıtları ile ilgili rapor geldi. Sanığın o saatlerde olay yerinde olduğu netleşti. Savcılık makamınca iddianame 'kasten öldürmeye teşebbüs' suçundan düzenlenmişti. Olması gerekende buydu. Sonuçta kadının hayatını karartan bir kimyasal dökülmüştü. Ancak şimdi iddia makamınca istenen ceza öldürme kastının olmadığına dair bir hukuki değerlendirme yaptı. Bu durumda alacağı ceza kasten öldürmeyle aynı olmayacağı için 1 yıldan 3 yıla, diye başlayan bir kanun maddesi. Üstten ceza verilse bile sanığın hükümle birlikte tahliye olması ve sokağa çıkıp hayatına devam etmesinin doğuracağı sonuçlar olacak. Tabi ki hakimin ne vereceği belli değil, bu sadece savcılık makamının mütalaası. Biz mütalaaya beyanda bulunmak için süre istedik' dedi.

Ne olmuştu?

Olay 15 Ocak tarihinde Hatay'ın İskenderun ilçesinde meydana gelmişti. Dershaneden çıkıp eve giden Berfin Özek'in yolu Casim Ozan Çeltik tarafından kesildi. Çeltik, Özek'in yüzüne asit türevi bir sıvı atıp, kaçmıştı. Genç kadın kaldırıldığı hastanede uzun süre tedavi görmüştü. Yüzü yanan Özek'in bir gözü görme yetisini tamamen, diğer gözü de kısmen kaybetmişti.

Siyasiler ve sivil toplum kuruluşları Özek'in estetik ameliyatlarının masraflarının Sağlık Bakanlığı tarafından karşılanması için girişimlerde bulunmuştu.

Bakanlık bu çağrıların ardından tedavi masraflarını üstlenme kararı almıştı.

Savcılık olayla ilgili hazırladığı iddianamesinde Ozan Çeltik'in saldırısının "kasten öldürmeye teşebbüs" kapsamında olduğunu kaydetmiş, iddianame mahkemece kabul edilmişti.

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
230
71
34
8
5
5
2
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Söyledim gitti

Gidip adamın koluna sopayla vurursan adam yaralama olur. Yüzüne asit atmayla nasıl aynı kefeye konulabilir ki bu. Üstelip bu haberi takip eden ve aynısını ya... Devamını Gör

Damla Taşkın

Allah senin belanı versin orospu çocuğu inşallah bunun acısı senin soyundan sopundan çıkar orospu çocuğu pezevenk seni

senem14357081

Bir insanın yüzüne asit fırlatmak nedir resmen hayat karartmak bu Allahından bulasın