Berfin Özek Davasında Savcı 'Kasten Yaralamadan' Ceza İstedi: 'Sanık Tahliye Olabilir'

 > 
261PAYLAŞIM

Hatay'ın İskenderun ilçesinde, uğradığı asitli saldırı sonucu yüzü yanan ve bir gözü görme yetisini kaybeden Berfin Özek ilk kez duruşmaya katıldı. Özek'in avukatı duruşma sonrası açıklama yaptı. Avukat Mehtap Sert'in aktardığına göre, iddianamede olayın "kasten öldürmeye teşebbüs" olduğunu söyleyen savcı, verdiği mütalaada "kasten yaralama" dedi. Sert, "Üstten ceza verilse bile sanığın hükümle birlikte tahliye olması ve sokağa çıkıp hayatına devam etmesinin doğuracağı sonuçlar olacak" dedi.

İskenderun 1'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmaya yüzünün büyük kısmı yanan, sağ gözünü kaybeden, diğer gözünde kısmen görme kaybı olan ve Bodrum'da özel hastanede tedavi edilen mağdur Berfin Özek ilk kez katıldı.

"Yaşadığım şeyler kolay değildi"

Duruşmada Özek'in annesi Zeynep, babası Yaşar ve ağabeyi Barış Özek ile CHP Hatay Milletvekili Suzan Şahin ve bazı kadın platformlarının temsilcileri de yer aldı. Osmaniye 1 No'lu T Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu'nda tutuklu olan ve ömür boyun hapis istemiyle yargılanan sanık Ozan Ç.'nin Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla katıldığı duruşmada avukatı, suç vasfının değişme ihtimaline karşı süre istedi. Mahkeme heyeti, dosyadaki eksiklerin giderilmesi için duruşmayı 7 Aralık'a erteledi.

Mahkeme çıkışı gözyaşı döken Berfin Özek, "Yaşadığım şeyler kolay değildi. Kadına yönelik şiddet son bulsun" diye konuştu.

Savcının mütaalasına karşı ek süre istendi

Berfin Özek'in avukatı Mehtap Sert ise eksik konularla ilgili beklentilerinin olduğunu söyledi. Gelen raporlarda, sanığın o saatlerde olay yerinde olduğunun netleştiğini belirten Sert, "HTS kayıtları ile ilgili rapor geldi. Sanığın o saatlerde olay yerinde olduğu netleşti. Savcılık makamınca iddianame 'kasten öldürmeye teşebbüs' suçundan düzenlenmişti. Olması gerekende buydu. Sonuçta kadının hayatını karartan bir kimyasal dökülmüştü. Ancak şimdi iddia makamınca istenen ceza öldürme kastının olmadığına dair bir hukuki değerlendirme yaptı. Bu durumda alacağı ceza kasten öldürmeyle aynı olmayacağı için 1 yıldan 3 yıla, diye başlayan bir kanun maddesi. Üstten ceza verilse bile sanığın hükümle birlikte tahliye olması ve sokağa çıkıp hayatına devam etmesinin doğuracağı sonuçlar olacak. Tabi ki hakimin ne vereceği belli değil, bu sadece savcılık makamının mütalaası. Biz mütalaaya beyanda bulunmak için süre istedik" dedi.

Ne olmuştu?

Asitli Saldırıya Uğrayan Berfin Özek İçin Kampanya Başlatıldı: 'Yarım Kalan Gülüşü Solmasın' - onedio.com
Asitli Saldırıya Uğrayan Berfin Özek İçin Kampanya Başlatıldı: 'Yarım Kalan Gülüşü Solmasın' - onedio.com

Olay 15 Ocak tarihinde Hatay'ın İskenderun ilçesinde meydana gelmişti. Dershaneden çıkıp eve giden Berfin Özek'in yolu Casim Ozan Çeltik tarafından kesildi. Çeltik, Özek'in yüzüne asit türevi bir sıvı atıp, kaçmıştı. Genç kadın kaldırıldığı hastanede uzun süre tedavi görmüştü. Yüzü yanan Özek'in bir gözü görme yetisini tamamen, diğer gözü de kısmen kaybetmişti.

Siyasiler ve sivil toplum kuruluşları Özek'in estetik ameliyatlarının masraflarının Sağlık Bakanlığı tarafından karşılanması için girişimlerde bulunmuştu.

Berfin Özek Meclis Gündeminde: 'Şiddet Mağdurlarının Masraflarını Devlet Karşılasın' Teklifi - onedio.com
Berfin Özek Meclis Gündeminde: 'Şiddet Mağdurlarının Masraflarını Devlet Karşılasın' Teklifi - onedio.com

Bakanlık bu çağrıların ardından tedavi masraflarını üstlenme kararı almıştı.

Sağlık Bakanlığı'ndan Ücretsiz Tedavi İçin Onay: Berfin'in Gülüşü Yarım Kalmayacak! - onedio.com
Sağlık Bakanlığı'ndan Ücretsiz Tedavi İçin Onay: Berfin'in Gülüşü Yarım Kalmayacak! - onedio.com

Savcılık olayla ilgili hazırladığı iddianamesinde Ozan Çeltik'in saldırısının "kasten öldürmeye teşebbüs" kapsamında olduğunu kaydetmiş, iddianame mahkemece kabul edilmişti.

Berfin Özek'in Yüzüne Asit Atan Saldırgan, Kasten Öldürmeye Teşebbüsten Yargılanacak - onedio.com
Berfin Özek'in Yüzüne Asit Atan Saldırgan, Kasten Öldürmeye Teşebbüsten Yargılanacak - onedio.com
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir