Bavulları Toplayın! Bilim İnsanları Üretken Olmak İçin Tatil Yapmanın Şart Olduğunu Kanıtladı

 > -

Kazandığımız parayı harcayacak vakit bulamıyorsak ne anladık o işten?

Bilim insanları, insanların hayatlarının büyük bir kısmını ofis içinde kapalı alanda geçirmemeleri gerektiğini kanıtladı. Elitedaily'den derlediğimiz habere göre güneş ışığı, temiz hava ve dinlenmek hem sağlık hem de üretkenlik için şart.

Haberin Tamamı İçin:

Evet, faturaları kim ödeyecek, kedinin mamasını kim alacak, çocuğun mandalinasını kim getirecek gibi haklı sorular hepimizin kafasında. Ama tatile çıkmak tembellik yapmayı değil tam tersine daha verimli bireyler olmayı getiriyor.

Birçok insan çok çalışmanın ve fazla iş yükünün daha yüksek verimlilik anlamına geldiğini düşünür.

Aslında bu yaklaşım ülke ekonomisini de büyük ölçüde etkiliyor çünkü dinlenmiş çalışanların üretkenliği artış gösteriyor.

Aslında, kısa olsa bile çalışırken verilen molaların hem üretkenliği hem de yaratıcılığı büyük oranda arttırdığı yapılan birçok araştırmada kanıtlanmıştır.

Tam da bu yüzden çalışanların tatil yapma fırsatları çok büyük önem taşıyor. Çalışma ortamının stresinden uzaklaşmak ve deşarj olmak iş yerinde verim sağlamanın büyük bir gereği.

New York'ta görev yapmakta olan doktor Natasha Withers şöyle diyor: 

"Dinlenme, rahatlama ve stresten uzaklaşma insan sağlığı için büyük önem taşıyan faktörlerdir. Bu tip ihtiyaçlar; egzersiz ve meditasyon gibi günlük aktivitelerle de sağlanabiliyor olsa da, tatile çıkmanın rolü çok büyüktür."

Bu konuda en şanslı vatandaşlar Avrupalılar. Avrupa vatandaşlarına Dünya'nın diğer ülkeleriyle karşılaştırıldığı zaman daha çok izin günü veriliyor ve bu izin günlerini kullananların daha uzun yaşadığı ve sağlık sorunlarına çok daha az para harcadıkları gözlemleniyor.

Ayrıca yalnızca tatile çıkanların değil etrafındakilerin de mutlu olduğu yapılan çalışmalarda açıkça görülüyor. Çünkü mutluluk aslında bulaşıcı bir duygu!

Harvard Business Review'in araştırmasına göre, çalışanlar mutlu olduklarında yalnızca daha üretken olmuyor üstelik daha yaratıcı ve işbirlikçi oluyorlar. Bu da işletmeler için daha yüksek satış hacmi anlamına gelebiliyor.

Martin Zwilling, "İster inanın ister inanmayın, hem çalışanın hem işverenin mutlu ve üretken olmaları mümkün. İşletme olarak mutlu çalışanlar başarı anlamına geliyor ve başarı da mutluluk getiriyor" diye açıklıyor.

Bununla birlikte çalışanların mutluluğu aslında bütün ülke ekonomisini etkiliyor. Depresyon ve mutsuzluk sebebiyle işe gelmeme sonucunda ekonomi büyük miktarlarda zarara uğruyor.

Oxford Economics'in çalışmalarının sonucunda ise; çalışanların kendilerine verilen yıllık izinleri kullanmalarının, daha fazla iş kolunda daha fazla açık pozisyon oluşturduğu için ekonomiye ayrıca katkı sağladığı görüldü.

Kilit noktalardan biri de tatile çıkıldığı zaman bilgisayar ve telefon gibi cihazlardan kesinlikle uzak durulması gerekiyor. Eğer sürekli olarak iş yerinde ne olduğunu biliyorsanız; bu gerçek anlamıyla 'bir ara vermek' olmuyor.

Ayrıca tatile çıkmak istemek demek kesinlikle tembel olmak anlamına gelmiyor.

Aksine, çalışmak için üretilmiş bir robot değil, hem beynini hem de vücudunu dinlendirmeye ihtiyacı olan insanlar olduğumuzun bir kanıtıdır.

Yani hem ülke ekonomisi, hem şirketiniz fakat en önemlisi de kendi sağlığınız için birkaç gün ofisten uzaklaşıp kendinizi yenilemeyi sakın atlamayın!

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir