Görüş Bildir
Haberler
‘Battı, Batıyor’ Denilen Yunanistan'dan Kültüre 803 Milyon Dolar Yatırım

‘Battı, Batıyor’ Denilen Yunanistan'dan Kültüre 803 Milyon Dolar Yatırım

ATKN
10.08.2015 - 14:23 Son Güncelleme: 10.08.2015 - 20:06

'Battı, batıyor' denilen Yunanistan'da Atina’nın yakınında geniş bir park içinde 803 milyon dolara bir kültür merkezi inşa ediliyor.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Milliyet gazetesi yazarı Güngör Uras, Atina'da 803 milyon dolara inşa edilen kültür merkezi binasını dünkü yazısında ele aldı. 

Güngör Uras'ın yazısı şöyle:

'Atina’nın yakınında geniş bir park içinde 803 milyon dolara bir kültür merkezi inşa ediliyor.

Kültür merkezinin iki ana binası var. Biri 1.400 kişilik yeni opera binası; diğeri Yunan Milli Kütüphanesi için inşa edilen yeni bina.

Kültür merkezinin inşa giderlerini Stavros Niarchos vakfı karşılıyor. Stavros Niarchos (1909-1996) dünyanın en büyük tanker filosunun sahibiydi. Süveyş Kanalı krizinde diğer Yunanlı armatör Aristotle Onassis ile birlikte büyük para kazandı. Ölümünden sonra ailesi bir vakıf kurdu. Bu vakıf kurulduğundan bu yana 2 milyar dolarlık sosyal projeye katkı ve yardım yaptı. Vakfın en büyük projesi bu kültür merkezi projesi.

Ünlü mimarın çizimi

Hükümetin tahsis ettiği 170 dönümlük kültür parkı bir bütün olarak ünlü İtalyan mimar Ranzo Piano (1937, Cenova) tarafından planlandı. Opera ve kütüphane binalarının inşaatı devam ediyor. Mülkiyet devlete ait olacak.

Ranzo Piano, Paris’teki George Pompidou Kültür Merkezi ile New York’ta yeni tamamlanan Whitney Müzesi’nin de mimarı.

Atina’da inşa edilmekte olan opera ve kütüphane binalarının tasarımları mimari bakımdan ilgi çekecek tasarımlar. Kültür parkının yabancı turistler için bir cazibe merkezi olması bekleniyor.

Bunları  “Ha... Bu da bize ders olsun” diye yazıyorum. İstanbul’da Atatürk Kültür Merkezi harabe halinde. İstanbul’da bir opera binasının, bir konser salonunun, bir milli kütüphane binasının, bir klasik ve çağdaş resim ve heykel müzesinin olmaması kimsenin umurunda değil.

Yazının tamamı

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
3
2
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Emre Öztürk

Olum bunlarin bayraklari cok aceleye gelmis gibi lan,ne zaman gorsem uzuluyorum

Sonra vay efendim battık. Batarsınız tabi amk

kayisikomposto

Bir kısmı anlamamışsınız. Onu devlet yapmıyor vakıf yapıyor. Yani para devletin cebinden çıkmıyor. Ha derseniz ki madem vakfın bu kadar çok parası var devlet... Devamını Gör