Başörtülü Kadınların Hayatlarının Çeşitli Dönemlerinde Toplumun Her Kesimi Tarafından Maruz Kaldıkları Zorbalıklar

266PAYLAŞIM

Dini, kadınlar üzerinden yaşamaktan ne zaman vazgeçeceğiz?

Erkek egemen bir toplumda bir kadın olarak yaşamanın zorluklarını hepimiz çok iyi biliyoruz...

Hakkımızdaki kararlar erkekler tarafından veriliyor, mahalle baskısıyla karşılaşıyoruz, her önüne gelenden edep dersi alıyoruz, tacize uğrayınca bile suçlu bulunuyoruz, araba kullanırken sıkıştırılıyoruz, o saatte orada ne işi vardı denilerek tecavüzün meşrulaştırılmasına seyirci kalıyoruz.

Ama en çok giydiklerimizle, giymediklerimizle ya da tercihlerimizle ve tercih etmediklerimizle yargılanıyoruz. Nasıl mı?

İşte buyurun... Bu elbiseyi giysek de eleştiriliriz, giymesek de, değil mi? Ne giymeleri gerektiğini söyleyenlerden tutun da, "Bunu giyin" diyenlere kadar pek çok işsiz kişi kadınlara kendi zevklerini dayatmaya çalışıyorlar. Bunun altında Türk kadınlarının dış görünüşünü eleştirenler mi dersiniz, sunuş için verilen pozların Türk kadınları tarafından becerilemeyeceğini anlatanlar mı dersiniz; herkes orada herkes!

Ve madalyonun bir de bu yüzü var: Başörtüsü takan ya da tesettüre giren kadınların yargılanmaları ve ısrarla kalıplara sokulmaları...

Yaranmanın imkansız olduğunu düşünüyorsunuz, değil mi? Gelin, bugün biraz başörtülü kadınların özellikle toplumda ve sosyal medyada maruz kaldıkları zorbalıklara bakalım, güncel olayları değerlendirelim.

Din tarafından yasaklandığı düşünülen davranışları muhafazakar erkekler sergilediklerinde bir sorun yok, ancak başörtülü kadınlar yaparlarsa mutlaka linç edilirler.

Sosyal medyayı takip ediyorsanız bu tip fotoğraflara ara ara rastlarsınız. Alkol alan başörtülü kadınlar "Bu ne perhiz, bu ne lahana turşusu?" denilerek eleştiriliyor. Peki aynı eleştiri muhafazakar erkeklere yöneltiliyor mu? Tabii ki hayır! 

Not: Tabii ki alkol sağılığınıza zararlıdır ve dostunuz değildir.

Şiddet görmüş, bıçaklanmış, ölümün kıyısından bile dönmüş olsalar, başörtüleri açıldıysa mutlaka saçma ithamlarla karşılaşırlar.

Bu örnekte de gördüğünüz üzere, kadın çocuklarının önünde bıçaklanmış ama bir başkasının derdi kafasındaki örtünün açılması... 

Ne denir ki? Yuh!

En çok kendisi bilenler tarafından sosyal medyada bol bol tuhaf bilgilere maruz kalırlar; peygamberlerin eş durumlarından tutun da, hiç bilgisi olmadığı halde karşısındakinin eğitim ve kariyerini soruşturmaya kadar...

twitter.com

Gayet güzel bir şekilde Twitter'ın geçtiğimiz haftalardaki akımına katılan başörtülü bir kadının nelerle sınandığını görebilirsiniz...

Kalıplara sokulurlar...

Bu tabii ki yalnızca başörtülü kadınlara mahsus değil ama yine de biraz düşününce kendi çevremizde "Ama çok açık fikirli" dediğimiz biri mutlaka vardır. Öyle değil mi?

Toplum tarafından başörtülü kadınlar için belirlenen meslekler vardır; bunların dışına çıkanlar sert bir şekilde eleştirilirler.

Kadın Doğum Uzmanı Dr. Ünzile Girişgin'in cinsel yaşama dair tanıtım yaptığı ve seks oyuncakları ile cinsel sağlığı anlattığı bir video kırpılarak paylaşılmış ve marjinal olarak tanımlanan kadın bir bakıma eleştirilmişti. Çünkü başörtüsü vardı ve cinsel hayattan söz edemezdi! 

Başörtülü kadınların seks de yapmadıklarını düşünüyorlar sanırım...

Siyasi rant uğruna aşağılanmalarında hiçbir sakınca yoktur, çünkü özgür iradeleriyle karar verdikleri şeyin toplum tarafından da onaylanması gerekir.

Canan Kaftancıoğlu nedenini asla anlamadığımız bir şekilde bu fotomontajla karşılaşmış ve yine nedenini anlamadığımız bir şekilde aşağılanmıştı. Başörtüsü ya da tesettür kadınları aşağılayacağınız ya da diğer kadınları aşağılamak için kullanacağınız şeyler mi?

Dedik ya, başörtülü kadınların yapabileceği meslekler vardır diye... Belli ki YouTuber'lık bunlardan biri değil!

Instagram fenomenleri ile YouTuber'ların içerik üretmede yarıştığı bu dönemde Rabiaca da evde nasıl spor yaptığını ve spor yaparken ne giydiğini anlattığı bir vlog çekmişti. İlgilisine gayet faydalı olan bu vlog nasıl olduysa yine birilerini rahatsız etti. Söz konusu bir kadın, üstelik başörtülü bir kadın olunca spor yaparken videosunu paylaşması bir kesim tarafından 'garip' karşılandı. Hangimizin üzerine vazife ki bu? Kalıplar içine sokulmaya çalışılan kadınlar bir tarafa, kim oluyoruz da bunun kararını verebiliyoruz biz?

Bir davranışı sergilediklerinde gerçekten Müslüman olup olmamakla yargılanır, herkesin kendi kafasındaki din düşüncesiyle kalıplara sokulmaya çalışılırlar.

Sokak röportajı yapan Mert Armağan, karşısında kendisine gönüllü bir şekilde cevap veren başörtülü geçen kadına yılbaşı kutlamanın, yılbaşında Milli Piyango bileti almanın haram ya da helal olup olmadığını sormuş ve memnun kalmadığı cevaplar karşısında da "Müslüman mıyız?" diyerek tuhaf bir atakta bulunmuştu.

Size ne yahu, size ne! Kimin haddine birinin Müslüman olup olmadığına karar vermek?

Tercihleri nedeniyle tesettürü kirletmekle suçlanır, bilekleri göründüğü ya da bone takmadıkları için içi boşaltılmış aksesuar kapalılıkla suçlanırlar.

Bunun bir kuralı, kaidesi varsa bile herkesin kendi inandığı doğrultuda dinini şekillendirmesinin tam olarak nesi yanlış? Bunu konuya çok hakim olan biri net bir şekilde aydınlatabilir mi? Neden sürekli eksik bulunuyor tesettür? Farklı giyinmeleri neden eleştiriliyor? 

En dindar her yerini tek bir nokta görünmeyecek kadar kapatan kadın mıdır? Erkekler için de benzer kurallar var mı?

Örnekleri çoğaltmak mümkün; başörtüsünü "düzgün" takmadığı için şiddet gören, ailesinin ya da kocasının baskısıyla kapanıp kapanmadığı sorulan, terörist olmakla yaftalanan, deri ceketlilerin saldırısına maruz kaldığı yalanıyla kullanılan ve sürekli eleştirilen binlerce kadın var.

Dini kadınlar üzerinden yaşamaktan vazgeçeceğimiz günlerin gelmesi dileğiyle...

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
geographer-geographer

İslamda ilk örtü erkeğin göz kapağına gelmiştir. Kadın açık-kapalı olsun fark etmez ona şehvani duygularla bakıp taciz etmeyeceksin der Allah. Kadına da örtün demiştir. İşte bu örtünün de bir kaidesi vardır ki ona uymak gerekir. X şahsı ben müslümanım deyip kendince farklı kurallar getirmeye kalkarsa ya da fark etmez bu da olur şu da olur diye bir tavır takınıp İslamın temel noktasında kaymalara neden olacak reformist bir tavır takınırsa bu yanlış olur elbet. Sadece islam için değil tüm inanç ve ideolojiler için geçerlidir bu. Hristıyanım deyip rahip/rahibe kıyafetiyle dalga geçersen değiştirmeye kalkarsan katoliklerden tepki görürsün mutlaka. İşin özeti her inancın ideolojinin tarikatın örgütün kendi içinde kuralları vardır ve de uyulması gerekmektedir aksi halde değiştirilirse orada reform yapılmış olur ki o da yanlıştır. Demin yazmayı unuttum da hep kadınlar üzerinden giyim kuşam dersi vermeye çalışırız ama Allah erkeğe de giyinme kuralı/yasağı koymuştur

erdem-can4

Başörtüsü takan bir sürü Escort(Orospu) gördüm bu ülkede. Sözde müslümanlar. Ondan sonra da sağa sola saldırırlar.

stpanda

haklı. bizim toplumumuz geneli çevre baskısı ya da en hafif tabiriyle çevre yönlendirmesiyle başörtüsü takmış kızlarla dolu. bu kızlar genelde 13-17 yaş arası buna yönlendiriliyor(!). ve zamanla kendilerini keşfettiklerinde başörtüsü takmak istemeyebilirler. Toplum örtüsünü çıkaranlara kötü bakma eğiliminde bunu istemediği için takmaya devam edenler var ve bu insanlar bazı -toplumun sevmediği- isteklerini(örn: sigara içen, alkollü mekana giden, sevgilissiyle samimi olanlar) yapmaya kalktıklarında toplumdan bir de sen başörtülüsün nasıl yaparsın tepkisi alıyor. Ulan SIĞIRlar kıza başka kapı mı bıraktınız? bir insan bir hevesle namaza başlayabilir sonradan devam etmeyebilir mesela ama mesele türbana gelince çıkaramazsın, başörtülüsün şöyle davranamazsın lolololo. empati yoksunu ikiyüzlüler sizi.

stpanda

başörtüsü takan kardeşlere söylüyorum, çıkartmak istiyorsanız ortam yapın olmuyorsa şiddet baskı varsa da ekonomik özgürlüğünüzü elinize aldığınızda yapın. başörtüsü çıkarmak istemiyor ama istediklerininzi de yapmak istiyorsanız, yapın gitsin. bu sığ insanları takmayın. ve son olarak inancınızla severek takıyorsanız da kimse buna laf edemez bunu unutmayın.

rrr

isteyen istediğini giysin ne güzel, tek derdim insanların dinlerini başkalarına empoze etme çabaları, bunu yapmıyorsa ne güzel onun için. Yakın bir arkadaşım kapalı, ben de gayim, saygı çerçevesi içinde çok güzel bir dialogumuz var, bunu becerebilmek zaten insan olmak, aynı fikirde olduğunda zaten anlaşırsın.

akatsuki1971

sağlıklı beslenmeden bahsedip her gün iki paket sigara içen birisi ne kadar samimi olmuyorsa. Tesettür deyip de normal bir kadından daha çok dikkat çekici süslenmeler dikkat çekmeler de öyle gayri samimi oluyor. Bence biz ilk önce ne yapıyorsak bunun zaten kuralına uygun olmadığını kabul edelim ve inandığımız sistemin inancın neyse en düzgün uygulayıcısı benim demekten vazgeçelim çünkü öyle değiliz ne Atatürkçüsü Atatürkün fikirlerini uyguluyor ne müslümanım diyen Kuranın Ve HZ Peygamberin emirlerini o yüzden tartışmanın anlamı yok. kapanıyorsan dikkat çekmeyeceksin hem kapalı hem fetiş ikonu olunmaz. Hem müslümanım hem de kuranın tümünü değil işime geleninin yaparım olmaz . Olmaz derken olur da o zaman senin yaptıklarını yapmayana laf etmeyeceksin çünkü sen tam uyuyormusun ki o kurallara... karşı tarafın eline eleştirme kozu verme bari

Görüş Bildir