Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Başka Bir Bedende Yaşamak mı?! Dünyanın İlk Kafa Nakli Çin'de Gerçekleştirildi!

1.4bPAYLAŞIM

Bu konu daha çok tartışılır! İtalyan profesör Sergio Canavero'ya göre dünyada ilk kez bir insanın kafa nakli Çin'de bir ceset üzerinde gerçekleştirildi. Tartışmalı profesör benzer bir operasyonun canlı bir insan üzerinde de "çok yakında" gerçekleşeceğini söylüyor...

Kaynak: http://www.dailymail.co.uk/sciencetech/a...

Turin İleri Nöromodülasyon Grubu başkanı Profesör Canavero, Viyana'da katıldığı bir basın toplantısında bu ilginç haberi duyurdu.

Operasyon, geçen yıl bir maymuna kafa naklini gerçekleştiren Dr. Xiaoping Ren önderliğindeki takımla beraber yürütülmüştü.

Basın açıklamasında çarpıcı sözler eden profesör, "Çok uzun zamandır doğa kendi kurallarını bize dikte ediyor" dedi.

"Doğuyoruz, büyüyoruz, yaşlanıyoruz ve ölüyoruz. İnsan ırkı milyonlarca yıldır evrimleşiyor ama şimdiye kadar 100 milyar insan öldü. Bu kitlesel ölçekte bir soykırım. Artık kendi kaderimizi, kendi ellerimize aldığımız yeni bir çağa giriyoruz. Bu her şeyi değiştirecek, sizi her aşamada farklı biri yapacak. İlk kez bir insanda kafa nakli gerçekleştirildi, rapor önümüzdeki günlerde açıklanacaktır."

"Herkes bunun imkansız olduğunu söylüyordu, ama operasyon gayet başarılıydı."

Profesör Canavero şok edici planını ilk kez 2015 yılında kamuoyuna açıklamıştı. Rus bilgisayar mühendisi Valery Spiridonov'un gönüllü katılımcılığıyla ilk kez yaşayan bir insanda kafa nakli gerçekleştirmek istiyorlardı. Doğuştan bir kas hastalığına sahip Spiridonov, başının sağlıklı bir bedende yaşam bulması fikrini kabul ettiğini söylüyor.

Birçok insan bunu bir 'Frankenstein' vakası olarak görse de ilk "canlı" operasyonun yine Çin'de gerçekleşeceği düşünülüyor.

İnanılması güç ama daha şimdiden çok fazla gönüllüsü de varmış bu operasyonun!

Aslında çoğu bilim insanı bu tehlikeli operasyonun hayvanlarda tam olarak başarılı sonuca ulaşmadan insanda denenmemesi gerektiği görüşünde.

Bunun bir parçası olarak hazırlık aşamasında geçtiğimiz Mayıs ayında bir farenin başı bir başkasının bedenine eklenmişti. Bu pek de hoş gözükmeyen deneyde, Çin'deki araştırmacılar küçük 'donör' farenin başını daha büyük olan alıcının sırtına yapıştırmışlardı. 😨

Bu operasyonu gerçekleştiren ekibe göre, deneydeki kan kaybına rağmen donörün beyin dokusunda herhangi bir yaralanma yoktu.

Deneyin sonunda donörün kafası hala göz kırpabiliyor ve acıyı hissedebiliyordu! Bu 'iki başlı yaratıklar' sadece 36 saat yaşayıp, ölmüşlerdi.

Dr. Sergio Canavero, 2016 aralık ayında 'tartışmalı insan kafa nakli'ni gerçekleştireceklerini söylüyordu.

Fakat tahmin edebileceğiniz gibi uzmanlar bu konuda Canavero'ya katılmadılar ve böyle bir operasyonu gerçekleştirmenin günümüzde gerçeğe çok çok uzak olduğunu savundular.

Tüm bunlara rağmen Dr. Canavero ilginç teorisinden vazgeçecekmiş gibi görünmüyor.

Ünlü beyin cerrahı, kasım ayında hastaları 'yeni bir vücutta yaşama hazırlayacak' bir sanal gerçeklik sistemini geliştirdiklerini açıkladı. 

Doktor, bu sistemin sonuçta boyun felçli kişilerin yürüme kabiliyetine kavuşmasına yardımcı olabileceğini ve tekerlekli sandalye kullanıcısı Valery Spiridonov'un bu aşamada da ilk hastası olmaya gönüllü olduğunu söyledi.

Tam kafa nakli yaşayan bir insanda gerçekten de başarılı olabilir mi bilinmez ama bu konunun daha çok tartışılacağı kesin...

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
basketcibarbar

Eğer bu gerçekleşirse asıl o zaman insanlık katledilir. Düşünün zengin bir adam yaşlanınca ölmemek için beynini bulduğu genç bir bedene naklettirir. Sonuç ne olur yoksulların beyinleri çöpe. Zenginler ilelebet fakirlerin bedeniyle yaşar. GhostRider 2 izleyenler az çok tahmin edebilir. İnsan kaçakçılığı büyük oranda artar ve bu bizi felakete götürür.

Gizli Kullanıcı

Zenci aleti nakli gerçekleşsin artık...

suspicious

%51 adına çok sevindim :D

doc.dr.sinansagiroglu

Yalniz ilk nakil basarili olursa, ikinci bir operasyon icin ucret isteyebilirler, vazgecen rus kafasini taslara vurur artik.

57alay

yüz naklinde bi sürü bişeyler oluyor da kafa nakli... zor

Görüş Bildir