Basın Toplantısında Can Dündar ve FETÖ Tartışmaları: İşte Erdoğan-Merkel Görüşmesinde Öne Çıkanlar

 > 
29PAYLAŞIM

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Almanya Başbakanı Merkel, Berlin'deki görüşmeleri sonrası ortak basın düzenledi. Merkel, "Gülen yapılanmasını terör örgütü ilan etmemiz için daha çok kanıta ihtiyacımız var" dedi. Erdoğan ise gazeteci Can Dündar için "İadesini istemek en doğal hakkımız" diye konuştu. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Almanya Cumhurbaşkanı Steinmeier tarafından Bellevue Sarayı’nda askeri törenle karşılandı.

Erdoğan, Steinmeier ile görüşmesinin ardından Almanya Başbakanı Angela Merkel ile bir araya geldi ve basın toplantısı düzenledi.

İşte görüşmeden öne çıkan başlıklar:

Merkel: 'FETÖ için daha ciddi kanıtlara ihtiyacımız var'

Toplantıda ilk sözü alan Merkel şunları söyledi:

 • Camilere yönelik saldırılar kabul edilemez. Buna karşı tavır almaktayız. Biz kesinlikle her türlü güvenlik önlemini alacak ve güven ortamını daha da pekiştireceğiz

 • Hala Alman vatandaşı olarak tutuklu olan insanlar bunun çözümü için katkıda bulunmaya çalıştım. Bu konu ile ilgili ikinci bir görüşmemiz de olacak.

 • Göç konusunda Türkiye çok iyi bir performans sergiliyor.

 • İdlib konusunu da ele aldık. Orada kırılgan bir durum var. Kasım ayında Rusya, Türkiye, Fransa devlet başkanları ile birlikte ben de bir araya gelerek dörtlü bir zirve yapmayı planlıyoruz.-

 • PKK Almanya'da yasaklanmıştır. Bugün bunu detaylıca konuşmadık ancak daha önceki konuşmalarımızda ele almıştık. FETÖ konusunda Türkiye'nin sözlerini son derece ciddiye alıyoruz. Ancak PKK ile aynı seviyeye almamız için daha somut kanıtlara ihtiyacımız var.

 • Toplam 5 vaka var. Ve somut olarak, titizlikle tutuklu isimler konusunu ele alıyoruz. Bazı vakalarda iddianamenin hazırlanmamış olması durumu söz konusu. Yargının bağımsızlığına saygımız sonsuz.

 • Darbe konusunda ise şiddetle kınıyoruz. TBMM'deki hasarı biliyorum, 200'den fazla insanın hayatını kaybettiğini biliyoruz. Ama bu Gülen hareketini PKK ile aynı seviyede değerlendiremiyoruz. Daha fazla bilgiye ihtiyacımız var.

Erdoğan: 'Vize serbestisi konusunda kalan 6 kriteri de en kısa zamanda yerine getirmeyi planlıyoruz'

Erdoğan da konuşmasında şu ifadelere yer verdi:

 • Alman Enerji Bakanı Ekim ayında ülkemizi ziyaret edecek. Bu ilişkilerin daha da güçlenmesinden yanayız.

 • Sayın Merkel ile görüşmemizde ikili ilişkilere dair konuları konuşma fırsatı bulduk. Kendisi ile yarın sabah da bir araya gelerek daha detaylı konuşma fırsatı yakalayacağız.

 • Milletimizin desteği sayesinde bildiğiniz üzere bir darbe girişimi atlattık. FETÖ terör örgütü tarafından yapılan bu darbe girişiminde pek çok şehit ve gazimiz oldu. Darbe girişimi sonrasında OHAL uygulamasına gittik. Demokrasimizi bu terör örgütünün tehdidinden kurtarmak için mücadele verdik. Demokrasimizi bu terör örgütünün tehdidinden kurtarmak için 2 yıl boyunca çok yoğun bir çaba sarf ettik. Bu noktada da önemli oranda başarı sağladık. 24 Haziran seçimleri sonrasında bu uygulamayı da kaldırdık. Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemiyle beraber ülkemiz yeniden reform yoluna girmiştir

 • Vize serbestisi konusunda kalan 6 kriteri de en kısa zamanda yerine getirmeyi planlıyoruz.

 • Türkiye başta Suriye krizi olmak üzere ciddi sorumluluk üstleniyor. Komşumuz Suriye'deki zulmün sona ermesini istiyoruz. Bu konuda da Almanya ile beraber yaklaşıma sahibiz. Şu anda ülkemizde 3 milyona yakın mülteci bulunuyor"

 • Pek çok PKK mensubu Almanya'da bulunuyor. FETÖ terör örgütünün de yüzlerce mensubu bulunuyor. Bakanlıklarımızın müşterek çalışmaları ile, birbirimize olan özgüven ile teslim etmemiz işimizi kolaylaştıracaktır diye düşünüyorum. Aramızda suçluların iadesi anlaşması var. Bu türleri yakalayıp teslim etmek ülkemizin huzuru için çok büyük önem ifade ediyor.

 • Ne ben Almanya'nın hukuk sistemini ya da mahkemelerini eleştirme hakkına sahibim. Ne de siz Türk hukuk sistemini eleştirme hakkında sahipsiniz. Kendi ülkemde bile beğenmediğim kararlar olmuştur. Ancak Türkiye'de yargılar bağımsızdır. Enver Altaylı'yı tanır mısınız diye size sorsam bilir misiniz? Acaba Türk yargısı bu kişiyi ne için tutuklamış bilir misiniz? Yargıya saygı duymak zorundayız.

Can Dündar'ın basın toplantısına katılıp katılmayacağı en çok tartışılan konulardan biriydi 📌

Erdoğan: 'Can Dündar'ın iadesini istemek en doğal hakkımız'

Can Dündar'ın akredite olmasına rağmen toplantıya katılmamasıyla ilgili gelen soruya Erdoğan şu açıklamalarda bulundu: "Türk yargısı bırakılması gerekli olanları tutuksuz yargılanmak üzere de olsa bırakmıştır. Hiç ona gerek kalmadan bırakılması gerekeni de bırakmıştır, isim vermeyeceğim. Fakat son söylediğiniz kişiye gelince; önce Can Dündar’ın bir ajan olduğunu, devletin sırlarını ifşa etme durumunda olan bir kişi olduğunu ve bunun 5 yıl 10 aya mahkum edildiğini biliyorsunuzdur. 5 yıl 10 aya mahkum olan bir kişi, kaçarak Almanya’ya gelmiştir. Şu anda bu kişi Türk yargısına göre bir mahkumdur ve 5 yıl 10 ay mahkumiyeti vardır, ajandır. Devletin sırlarını ifşa etmiştir. Hiçbir ülkede devletlerin sırları ifşa edilmez, suç teşkil eder. Bir diğer konu biz Almanya ile suçluların iadesi anlaşması yapmış bir ülkeyiz. Bizim böyle bir suçluyu iadesini istemek en doğal hakkımızdır. Bir Alman hakikaten burada yargılanmış mahkum olmuşsa, bizden Almanya isteyebilir. Biz de bunu vermek durumundayız. Böyle bir şey benim başıma gelse, ben veririm, hiç bakmam." dedi.

Dündar: "Ajan olduğumu kanıtlarsa mesleği bırakacağım"

Can Dündar bir basın toplantısı düzenleyerek hakkındaki "ajan" suçlamasına yanıt verdi. Dündar şöyle konuştu: 

"Ben ajan değilim, gazeteciyim. Bir haber yaptım ve bu haber yüzünden yargılandım. Erdoğan benim ajan olduğumu kanıtlarsa mesleği bırakmaya hazırım. Yayınladığımız görüntüler devletin jandarmaları tarafından çekilmiş görüntülerdi. Dolayısıyla ortada bir devlet sırrı yoktu. Erdoğan, basın toplantısında dünyanın gözünün içine baka baka yalan söyledi."

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir