Görüş Bildir

İstanbul’a Üç Katlı Tüp Geçit Projesi

Haberler
> İstanbul’a Üç Katlı Tüp Geçit Projesi

İstanbul'a inşa edilecek 3. tüp geçit projesinin detayları açıklandı. Boğaz'ın altında 3 katlı inşa edileceğini açıklayan Bakan Elvan, 'Bu proje için devletin kasasından bir kuruş dahi para çıkmayacak' dedi. Projenin 2020'ye gelmeden açılacağını belirten Başbakan Davutoğlu, tüneldeki 3 katın anlamını da açıkladı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Güney Amerika dönüş yolunda açıkladığı ve İstanbul trafiğini rahatlatması beklenen Boğaz’a 3. tüp geçiti projesinin detayları açıklandı. 

Başbakan Ahmet Davutoğlu ile Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan’ın katıldığı tanıtım toplantısı Haliç'teki İstanbul Kongre Merkezi'nde yapıldı.

Boğaziçi Köprüsü ile Fatih Sultan Mehmet Köprüsü arasına inşa edilecek projeyle; Boğaziçi Köprüsü’nün Anadolu Yakası’ndaki ayağı ile Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’nün Avrupa yakasındaki ayağı trafiği arasında geçiş sağlanması amaçlanıyor.

HEM LASTİKLİ HEM RAYLI

Marmaray ve Avrasya Karayolu Tüneli’nin ardından İstanbul Boğazı’na yapılacak 3. tüp geçidi öncekilerden farklı bir şekilde tasarlandı. Marmaray’ı sadece trenler kullanırken, inşaatı devam eden Avrasya Karayolu Tüneli olarak bilinen İstanbul Boğazı Karayolu Tüp Geçişi’ni sadece tekerlekli araçlar kullanacak. Yapılacak yeni tüp geçitte hem lastik tekerlekli araç hem de demiryolu geçişi olacak.

Dünyada İlk Olacak

Dünyada İlk Olacak

Bakan Elvan'ın açıklamalarından satır başları şöyle:

Bu proje ile dünyada bir ilk başarılıyor. Bu proje 100 yıl konuşulacak. Proje için 10 aydır uğraşıyoruz. Bu proje Boğaz'ın altına yapılacak ve 3 katlı olacak. Proje ile İstanbul'da hayat değişecek. 100 yıl sonra da toplu taşıma bu omurga etrafında birleşecek. Dünyada ilk defa 3 katlı tünel hazırladık. İstanbul'un 3 havalimanı raylı sistem ile bağlanacak. Bu proje görüntü kirliliği oluşturmayacak ve silueti bozmayacak.

DEVLETİN KASASINDAN BİR KURUŞ ÇIKMAYACAK

Bu proje yap-işlet-devret modeli ile yapılacak ve devletin kasasından bir kuruş dahi para çıkmayacak. İncirli'den Söğütlüçeşme'ye yeni metro ile 40 dakikada gidilecek. Mega proje kapsamında inşa edilecek karayolu geçiş tünelleriyle İstanbul Boğazı yeni bir yola kavuşacak. TEM - D100- FSM Köprüsü - Boğaziçi Köprüsü karayolu tünelimiz tamamen entegre olacak. Projemiz görüntü kirliliği oluşturmayacaktır. İstanbul'da artık yaklaşık değil, dakikalık randevu verebilme dolayısıyla zaman planlaması olacaktır. Yeni Türkiye'nin heyecanı ile hedeflerimize adım adım yürümenin heyecanını yaşıyoruz. Bize projeler konusunda desteklerini esirgemen Sayın Cumhurbaşkanımıza Sayın Başbakanımıza teşekkürlerimi sunuyorum.

İstanbul İçin Tarihi Gün

İstanbul İçin Tarihi Gün

Başbakan Davutoğlu'nun konuşmalarından satır başları:

Rabbimin insanlığa ve milletimize en büyük lütfu olan aziz İstanbul'a selam olsun. Ecdadımızın bizlere en büyük mirası olan İstanbul'a selam olsun. İstanbul'u anlayan yaradılışı anlar. Bugün İstanbul'un için tarihi bir gün. İstanbul iddialı milletlerin elinde yükselir ve iddialı milletleri yükseltir. İşte biz İstanbul'a böyle bakıyoruz. İstanbul varoluşumuzun sırrıdır.

3 KAT DEMEK 3 İMPARATORLUK DEMEK

Bugün sizlere müjdelediğimiz, 3 katlı mega proje, 3 katlı Büyük İstanbul Tüneli Projesi, sembolik bir anlam da taşıyor. 3 kat demek; 3 imparatorluk demek. Üç kat, iki karayolu, bir metro yoluyla boğazın altından geçip, 6,5 kilometrelik bu tünel, bir anlamda 3 imparatorluk üzerinde İstanbul'un 4. büyük küresel devleti, Türkiye Cumhuriyet Devleti'nin işaret fişeği de olacak. İstanbul'a her şey yakışır

İNCİRLİ - SÖĞÜTLÜÇEŞME 40 DAKİKA

6 buçuk kilometre olacak 3 katlı tünel İstanbul'un 4. büyük projesi olacak. İstanbul'a herşey değer. Hasdal-Ümraniye-Çamlık arası 14 dakika olacak. İncirli-Söğütlüçeşme metrosuyla 1 buçuk milyon yolcuyu 14 istasyona ulaştıracak. İncirli-Söğütlüçeşme 40 dakika olacak. İncirli-Söğütlüçeşme hızlı metrosu hizmete girdiğinde buna bağlanacak 9 raylı sistemle iki yaka arasında yolcular kolaylıkla ulaşım sağlayacak.

Yeni Türkiye 2023 hedeflerine azim ve kararlılıkla devam edecek. 3 katlı tünel İstanbul'a değer...

TÜM YOLLAR BİRBİRİNE BAĞLANIYOR

Bu mega proje bizim İstanbul' bakışımızın yansıyışı. Bu proje bütüncül bir projedir. İstanbul'daki 9 raylı sistem birbirine bağlanıyor. 3 büyük köprü birbirine bir ring halinde bağlanıyor. 3 katlı mega projeyle tüm yollar birbirine bağlanacak. İstanbullular trafik çilesin çok çektiler.

Bu proje, çevre dostu projedir. İstanbul'un siluetine hiç bir zarar vermeyecek bir projedir. Aksine yeryüzü üzerindeki trafik üzerinden İstanbul'un dokusuna verilecek zararı ortadan kaldıracaktır. Bu projeyle yıllık sera gazları yılda 115 bin ton azalacak, havayı kirleten gazların hacmi 29 bin ton azalacak. Yeni bir arazi kullanılmasına ihtiyaç hissedilmeden İstanbul trafiği rahatlatılacak

2020'YE GELMEDEN AÇILACAK

Metro kısımlarında otomatik yavaşlatma ve hızlandırma sistemleri olacak. Yeni Türkiye'nin işaret fişeği hayırlı olsun. Projenin ihale işleri 7 Haziran seçimlerinden önce tamamlanacak. 5 yıl içinde de 2020'ye gelmeden inşallah 3 katlı Büyük İstanbul Tüneli, İstanbul'a, Türkiye'ye, dünyaya hizmete hazır hale gelecek.

Kaynaklar: Yeni Şafak ve DHA

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
5
3
1
1
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Narki

şu haberden sonra http://onedio.com/haber/agri-dan-bir-fotograf-tezekli-egitim-461570 İstanbul'a ne yapsan zerre umurumda değil. Taşraya hizmet götüre... Devamını Gör

Mehmet çelik

Sayın narki biz bu lafların aynısını 1.boğazköprüsü yapılırken de duymuştuk .Ozaman da Zap suyuna köprü yapmadan Boğaza Köprüye HAYIRdiye çığlıklar atılıyod... Devamını Gör

Anakata

Narki'ye katılıyorum. Ancak her şeyi eleştirmek hiç mi hiç samimi değil. Eğer icraat halkın refahı içinse eleştirmeyi bir kenara bırakıp destek olunmalı.

can

Off ne kadaa da vizyon sahibi bir partiyiz yaa. İnanamıyorum. Devletin kasasından para çıkmayacak ama vatandaştan çıkacak. geçiş ücretini gene dolar ile bel... Devamını Gör