Görüş Bildir
Haberler
Bakan Nebati: 'Üç Günde Finansal İstikrarı Sağladık'

Bakan Nebati: 'Üç Günde Finansal İstikrarı Sağladık'

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, 'Finansal istikrarı üç günde, Cumhurbaşkanımızın manifestosuyla sağladık. Düne kadar 'yüksek faiz kesin çözümüdür' diyenlere de tokat gibi bir cevap oldu' dedi. Açıklayacakları yeni paketlerle piyasayı şaşırtmaya devam edeceklerini belirten Bakan, kur korumalı TL mevduata ise bu sabah itibariyle 10 milyar TL'lik geçiş olduğunu söyledi.

İçeriğin Devamı Aşağıda

NTV canlı yayınında 'Türkiye Ekonomi Modeli' adı verilen yeni ekonomi politikasıyla döviz kurlarındaki gelişmeleri değerlendiren Nureddin Nebati'Finansal istikrarı üç günde, Cumhurbaşkanımızın manifestosuyla sağladık. Düne kadar 'Bu işin çözümü yüksek faizdir' diyenlere tokat gibi cevap oldu. Yüksek faiz aslında öğretilmiş bir yanlıştır' dedi.

"Model yüksek ihracata dayalı"

"Model yüksek ihracata dayalı"

Türkiye’nin model nedeniyle karşılaştırıldığı Çin ve Güney Kore’den farklı olduğunu, o ülkelere kıyasla altyapısının daha iyi olduğunu savunan Nebati, yeni modelin yüksek faize dayalı sıcak para yerine, doğrudan yatırımı teşvik edici olduğunu söyledi.

'Modelimiz; yüksek ihracata dayalı, cari açığı azaltıcı ve refah sisteminin toplumun tamamına yansıtıldığı bir modeldir. Bu model içerisinde biz yüksek teknoloji üssü olmak istiyoruz.'

"Yeni tedbir paketleriyle piyasayı şaşırtacağız"

"Yeni tedbir paketleriyle piyasayı şaşırtacağız"

Döviz kurlarındaki  gerilemeyi 'güven ortamı ve itibarlı bir liderin söylemlerinin' sağladığını ifade eden Nebati, yeni modelin olumlu sonuçlarının yaza kalmadan görüleceğini belirtti.

Nebati, gelecek dönemde' proje bankacılığı' ve teknolojik yatırımların ön plana çıkacağını da ifade etti.

Ayrıca yeni paketler açıklanacağı haberini de veren Nebati, 'Yeni tedbir paketleriyle piyasayı öylesine şaşırtacağız ki o son üç ayda Türkiye'deki psikolojiyi karamsarlığa dönüştürenlerin kaçacakları yer bulamayacakları bir döneme giriyoruz' ifadelerini kullandı.

"Bir gecede 1 milyar dolara yakın satış gerçekleşti"

"Bir gecede 1 milyar dolara yakın satış gerçekleşti"

Türkiye’deki döviz fiyatlarının gerçekçi olmadığını, 'köpük' olduğunu belirten Bakan Nebati'O kuşkulu dönemi Pazartesi akşamından itibaren bitirdik. O gece sabaha kadar dövizle ilgili internet sitelerinin bir kısmının çöktüğünü gördük. Bir gecede 1 milyar dolara yakın satış gerçekleşti' dedi.

"Hazine'ye negatif yükünün olması mümkün değil"

"Hazine'ye negatif yükünün olması mümkün değil"

Kur garantili TL mevduatı uygulaması için 'Hazine'ye negatif yükünün olması mümkün değil,' diyen Nebati, mevduatta alt limit ya da üst limitin olmadığını belirterek 'Kur korumalı TL mevduatına geçiş sabah itibarıyla 10 milyar liraydı' ifadelerini kullandı.

İçeriğin Devamı Aşağıda

"Kimse kimseyi kandırmasın dövizdeki düşüş yansıtılsın"

"Kimse kimseyi kandırmasın dövizdeki düşüş yansıtılsın"

Nebati, gerileyen döviz kurları sonrası fiyatların da düşmesi gerektiğini belirtti:

'Sen döviz çıkarken etiketi değiştirdin. Neden düşerken değiştirmiyorsun. Bunu fırsata çeviriyorsan, bu defa kamu gücünü görmüş olursunuz.'

Bakan Nebati soruları yanıtlarken, Twitter hesabından da bu paylaşımlar yapıldı. 👇

Ayrıca bakınız 👇

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
58
50
32
6
5
2
1
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
rbt rbtt

sen daha istikrarın anlamını bilmiyorsun, istikrar uzun süreli bir kavramdır. sizin yakaladığınız tek istkrar dövizin 20 senedir düzenli bir şekilde artmasıy... Devamını Gör

chicharito

tek istikrar dövizin artması mı? güldürme lütfen... Kadın cinayetleri? Riyakârlık? Ötekileştirme? Hukuksuzluk? Adam kayırma vs... ??

cematkn

İyi Vurgun Yaptık Demek İstedi !

Halil Değerli

Yirmi yıldır ekonomiyi mındar ettiniz.. ... Üç gün "düzelmiş gibi" gösteriyonuz .... Üç ay sonra çok daha beter olacak ekonomi... .... 😡😠🤪