Görüş Bildir
Haberler
Bakan Koca: 'Türkiye Sputnik Aşısından 6 Ayda 50 Milyon Doz Alacak'

Bakan Koca: 'Türkiye Sputnik Aşısından 6 Ayda 50 Milyon Doz Alacak'

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca,'Türkiye Sputnik aşısından 6 ay içinde 50 milyon doz almak üzere anlaşmayı imzaladı. İlk sevkiyat mayısta gerçekleşecektir. Teknoloji transferi de yapılacaktır' dedi. İstanbul'da beş kişide Hindistan varyantı gözlendiğini açıklayan Koca, Biontech aşısından iki doz arasının artık 6-8 hafta olacağını aktardı.

İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Bilim Kurulu toplantısı sonrası açıklama yaptı. Açıklamadan satır başları: 

 • Tüm dünyayla birlikte salgın boyunca ağır bedeller ödedik. İş yapma usullerinden sevdiklerimize temas etme halimize kadar her alanda yeni bir düzene geçiş sancısı yaşadık. Sevdiklerimiz kaybettik. Sevdiklerimiz korumak için onları görmemeyi göze aldık. 

 • Bu yıpratıcı süreç beklenenden uzun sürdü. Vaka sayılarının ve kayıpların artmaması için bir kez daha kısıtlamaları sıkılaştırdık. Umarım ödediğimiz bu bedel bu salgından tamamen kurtulmamıza fayda sağlar. Kısıtlamaların işe yaraması da tamamen hayatımızdan çıkması da onlara ne kadar uyacağımızla ilgili.

"BioNTech aşsının iki dozu arasında 6-8 hafta olacak"

"BioNTech aşsının iki dozu arasında 6-8 hafta olacak"
 • Ülkemizde 2 aşı kullanıma girdi. 3. olarak ise Sputnik aşısının acil kullanım onayı için son aşamaya gelindi ve aşı tedariki için bir anlaşma da yapıldı. Türkiye Sputnik aşısından 6 ay içinde 50 milyon doz almak üzere anlaşmayı imzaladı. İlk sevkiyat mayısta gerçekleşecektir. Aşının ülkemizde üretimi için teknoloji transferi de yapılacaktır.

 • Haziran ayıyla birlikte BioNTech aşısının teslim alınan miktarı 30 milyon dozu geçmiş olacak. Bugünkü toplantıda Uğur Şahin hocamızın da görüşünü alarak BioNTech aşısının iki doz arasında uygulanma süresinin 6-8 hafta olarak karar verilmiştir.

 • Diğer aşı üreticileriyle de anlaşma zemini ve erken teslimat konularında görüşmeler devam etmektedir.

 • Aşı tedariki önümüzdeki iki ay için güçleşiyor ancak sonrasında aşı bolluğu yaşanması bekleniyor.

Yerli aşı çalışmaları

Yerli aşı çalışmaları
İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam
 • Yerli gücümüz, yerli aşılarımız sahaya çıkmaya hazırlanıyor. Yerli inaktif aşımız faz-2 denemelerini tamamladı. Önümüzdeki birkaç gün içinde faz-3 denemelerinin hazırlıkları başlayacaktır. Bu, yaygın kullanım öncesi son aşamadır.

 • İkinci inaktif aşımız ise faz-1 aşamasına başlamış ve ilk gönüllülerin aşılanmasını tamamlamıştır.

 • Faz-1 çalışması devam eden bir diğer aşı adayımız olan virüs benzeri parçacık aşısı ise ilk gönüllülerinin tamamını aşılamış durumdadır.Mayıs ayı sonunda faz-2 çalışmasına geçilmesi hedeflenmektedir. İntranazal uygulanacak aşı çalışması için ise gerekli çalışmalar sonrası faz-1 çalışmasına başlanacaktır.

"5 vatandaşımızda Hindistan varyantı gözlendi"

"5 vatandaşımızda Hindistan varyantı gözlendi"
 • Bugün dünya genelinde karşılaşılan onlarca mutasyon varyant türü bulunmaktadır. Bunlardan bazıları baskın hale gelerek hızla yayılmaktadır.

 • Şu an ülkemizde en çok görülen mutasyon türü İngiltere varyantıdır. Brezilya ve Güney Afrika varyantları da görülmüştür. İstanbul'da 5 vatandaşımızda Hindistan varyantı gözlendi. Ülkemizde bu varyant ilk kez gözlendi, vakalar izolasyonda ve takip altında.

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
Reklam
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
73
41
15
6
5
2
1
Yorumlar Aşağıda
Reklam
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Pasif Kullanıcı

Ne aşı yapabildiniz ne karantina işini becerebildiniz koskoca Türkiye , Avrupanın gıpta ettiği ülkeye bak Hindistan ile vaka sayısında yarışıyor!

Halil Değerli

Bunlar Allah bir deseler... ...... Düşünmek lazım.... ..... 🤪😡😠

Pasif Kullanıcı

erdoğanın nisanda kendi aşımızı kullanıma hazır hale getireceğiz demesinin üzerinden yaklaşık 5 ay geçti:D

Kal El

Tamam da adam yil belirtmedi belki 2022 Nisan dedi yedirtmeyiz dunya, gunes sistemi ve koca evrenin tek liderini!