Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

MHP Yönetiminden Seçim Kararı

 > -

Olağanüstü kurultaya ilişkin kararın mayıs ayı içerisinde verileceğinin açıklanmasının ardından gözler bu hafta Yargıtay'a çevrilmişti. Yargıtay 18. Hukuk Dairesi, MHP'nin tüzük kurultayına gitme kararını onadı. MHP yönetimi de bu kararın ardından tüzük kongresi değil, seçimli olağanüstü kongre kararı aldı. Bahçeli'nin bu kongrede aday olacağı belirtildi.

Yargıtay 18. Hukuk Dairesi, MHP'de olağanüstü kongre kararı veren Ankara 12. Sulh Hukuk Mahkemesi'nin kararını oy birliğiyle onadı.

Mevcut yönetim hukuk yollarının tükenmediği görüşünde...

Parti yönetiminin Yargıtay'ın kararına rağmen hukuk yollarının tükenmediğini ifade ettiği ve Anayasa Mahkemesi'ne başvuru yapılabileceği belirtiliyordu.

Parti yönetiminden seçimli olağanüstü kongre kararı

Yargıtay kararının ardından kameralar karşısına geçen Genel Başkan Yardımcısı Semih Yalçın şunları söyledi:

"MHP yargı kararlarına saygılıdır. Bu karar sonrasında tüzüğümüzün 63. maddesinin verdiği yetkiye dayanarak Sayın Genel Başkanımız, 26 Haziran ya da 30 Temmuz'da olağanüstü seçimli kurulltaya götürme kararı almıştır. Ankara Arena'da salon kiralanmıştır"

Muhalif adaylardan Sinan Oğan da, CNN Türk'e yaptığı açıklamada mevcut tüzükle genel başkanın da partiyi seçimli kurultaya götüremeyeceğini, bu kararın uygulanmasının ancak tüzüğün değiştirilmesi ya da genel başkanın istifasıyla gerçekleşebileceğini söyledi.

Bugüne nasıl gelindi?

Muhaliflerin avukatları 531 delegeden topladıkları imzaları genel merkeze vermişti

MHP'nin 1 Kasım seçimlerinden yenilgiyle çıkmasının ardından harekete geçen bir grup partili partide 'tüzük değişikliği' talebiyle olağanüstü kongre girişimi başlattı.

Sinan Oğan'dan Bahçeli'ye: 'Ülkücü İradeyi Mahkeme Kapılarına Düşürmeyin' - onedio.com
Sinan Oğan'dan Bahçeli'ye: 'Ülkücü İradeyi Mahkeme Kapılarına Düşürmeyin' - onedio.com

Grup, 1,232 delegeden 531 delegenin destek verdiği girişimin talebini genel merkezin yerine getirmemesi üzerine şubat ayında mahkemeye başvurdu.

Mahkeme de, 'büyük kongre üyelerinin beşte birinin başvurusu üzerine olağanüstü büyük kurultay toplantıya çağrılabileceği hükmünün yer aldığı ifade edilerek, bu hükmün bu hususta partiye takdir yetkisi vermediği'' sonucuna vardı ve olağanüstü kurultayın toplanması için "Çağrı Heyeti" oluşturdu.

MHP lideri Bahçeli kurultay çağrılarını sert bir dille eleştirmişti

Genel Merkez çağrıyı tanımazken, heyet de 15 Mayıs'ta toplanmak üzere delegelere davet yaptı.

Bu arada Gemerek ve Tosya'da iki ayrı mahkeme, olağanüstü kurultay sürecini durduran kararlar verdi.

Muhalifler Yargıtay'ın kararını bekleyeceklerini açıklamıştı

Ankara Valiliği bu kararları gerekçe göstererek, 15 Mayıs'ta toplanmak üzere Ankara'ya gelen delegelerin kongrenin toplanacağı Büyük Anadolu Oteli'ne girişlerine izin vermeyince toplantı yapılamadı.

Genel merkezin itirazı üzerine dosya Yargıtay'ın gündemine gelmişti.

BBC Türkçe ve Onedio

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir