Görüş Bildir
Haberler
Bahçeli'den Lozan Çıkışı: 'Antlaşmanın Gölgelenmesi Zilletin ta Kendisidir'

Bahçeli'den Lozan Çıkışı: 'Antlaşmanın Gölgelenmesi Zilletin ta Kendisidir'

Devlet Bahçeli, Lozan Antlaşması'yla ilgili 'Siyasi önyargılarla, ideolojik dogmalarla Lozan Antlaşması’nı kutuplaşmanın dehlizlerine savurmak insafsızlık ve tarih bilmezliktir' dedi.

Bahçeli'nin ittifak ortağı AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan, geçmişte 'Birileri Lozan'ı zafer diye yutturmaya çalıştı' diyerek Lozan'ı tartışmaya açmıştı.

İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli; Lozan Barış Antlaşması’nın imzalanmasının 98. yıldönümü nedeniyle yaptığı açıklamada; 'Siyasi önyargılarla, ideolojik dogmalarla, fikri saplantılarla Lozan Antlaşması’nı kutuplaşmanın dehlizlerine savurmak insafsızlık ve tarih bilmezliktir. Lozan, Türk Kurtuluş Savaşı’nın siyasi ve diplomatik tacıdır' dedi.

Bahçeli mesajında 'Zafer mi? Hezimet mi? Sorusuna cevap aramak yerine, Lozan Antlaşması’nı tanımak, kavramak ve ruhunu özümsemek lazımdır' ifadelerini kullandı.

Devlet Bahçeli; Lozan Barış Antlaşması’nın imzalanmasının 98. yıldönümünü nedeniyle sosyal medya hesabından bir mesaj yayınladı.

Bahçeli'nin mesajı şöyle: 

'Onur belgesi niteliğindedir'

'Bu muahedename, Türk milleti aleyhine, asırlardan beri hazırlanmış ve Sevr muahedenamesiyle ikmal edildiği zannedilmiş, büyük bir suikasdın inhidamını ifade eder bir vesikadır. Emsali namesbuk bir siyasi zafer eseridir.’ Bu sözün müellifi Aziz Atatürk’tür. Konu da Lozan’dır. 98 yıl önce bugün imzaya açılan Lozan Barış Antlaşması, hâlâ ilk günkü mana ve muhtevasını muhafaza eden bir onur belgesi niteliğindedir. Sevr akbabalarının kanat çırptığı bir dönemde istiklal ve istikbal iradesinin küresel alanda bayraklaşması Lozan’da mümkün olmuştur. 1918’de incinen milli gurur, 1919’un Samsun’undan 1922’nin Lozan’ına kadar adım adım tamir ve tedavi edilmiş, 24 Temmuz 1923 tarihiyle birlikte Türkiye bağımsız, çağdaş ve milli bir devlet olarak uluslararası alanda varlığını ve hükümranlık haklarını kabul ettirmiştir. Lozan Antlaşması esaslı değerini ve küresel münasebetlerdeki kılavuzluk ilkelerini imzasının üzerinden 98 yıl geçmesine rağmen güçlü bir şekilde ihtiva etmektedir. Türk milletinin ahlak ve yürek mukavemetini kırma, o kırıktan emperyalizmi geçirme hevesi kursaklarda kalmıştır. Geçmişin ne kadar derinine inebiliyorsak geleceğin ufkunu, daha da ötesini o kadar görebiliriz. Lozan’da Türk asırlarının müdafaası yapılmış, Türk milletinin bekası ve varlık hakları meydanlarda akan kanlardan ilhamını alan diplomatik ustalıkla güvenceye kavuşturulmuştur.

'Kurtuluş Savaşı'nın tacıdır'

Siyasi önyargılarla, ideolojik dogmalarla, fikri saplantılarla Lozan Antlaşması’nı kutuplaşmanın dehlizlerine savurmak insafsızlık ve tarih bilmezliktir. Zafer mi? Hezimet mi? Sorusuna cevap aramak yerine, Lozan Antlaşması’nı tanımak, kavramak ve ruhunu özümsemek lazımdır. Lozan Antlaşması, Anadolu coğrafyasında o güne kadar ki 852 yıllık mevcudiyetimizin gelecek bin yıllara güvenle ve bir millet halinde taşıma şuurunun belgelere kazınmış, masalarda karara bağlanmış irade künhüdür. Lozan, Türk Kurtuluş Savaşı’nın siyasi ve diplomatik tacıdır.

'Bu başarının gölgelenmesi zilletin ta kendisidir'

Tarihi gerçekleri bugünün penceresinden bakıp maksatlı ve marazi şekilde analiz etmek iyi niyetten mahrum bir yanılgıdır. Lozan Antlaşması’nın meşrep ve mizaca göre tefsiri yerine, milli ve tarihi duruş prizmasından okumak en doğru, en sağlıklı, en isabetli seçenektir. Milli Mücadele, askeri ve stratejik bir zaferin şehadet ve gazilikle yoğrulmuş kahramanlık beratıdır. Lozan Antlaşması ise muhteşem bir fecirin, haç karşısında düşmeyen hilalin siyasi ve diplomatik başarısıdır. Bu başarının gölgelenmesi zilletin ve hezimetin ta kendisidir. Lozan’daki Türk delegasyonu sırtını hem tarihe hem de teslimiyeti reddeden millet iradesine dayamıştır. Emperyalizmin kurduğu masanın karşısına Sakarya geçmiş, Dumlupınar çıkmış, Büyük Taarruz dikilmiştir. 

'Bazı güdük akıllılar'

Bugünlerde Lozan’dan yana, Lozan’a karşı olanlar tasnifine tevessül eden bazı güdük akıllılar zırvanın ve tarihten nifak üretmeye çalışmanın damgalı failleridir. Bunlar bilmelidir ki, Lozan Antlaşması, Türkiye Cumhuriyeti’ni kuran değil, tescil eden 143 maddelik belgedir. Türkiye Cumhuriyeti’nin hukuki ve siyasi egemenliğinin hükmü şahsiyeti, aynı zamanda ebedi varlığı Lozan’da temellenmiş, bu konu açılmamak üzere kapanmıştır. Bu vesileyle aziz şehitlerimizi, Milli Mücadele kahramanlarını ve Lozan delegasyonunu saygı ve rahmetle anıyorum.”

Ayrıca bakınız 👇

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
Reklam
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
37
19
3
3
2
1
0
Yorumlar Aşağıda
Reklam
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Pasif Kullanıcı

erdoğanı aşağılayıp yalanlayarak ne yapmak nereye varmak istemektedirler:D

Pasif Kullanıcı

o piskevütlerle 40 yazarsan yerim:D

atalay r

ya bu adamı kendisi de dahil umursayan var mı ?

portside

Adamın hafıza 1 dederam , artık kimin ne dediğini hafıza almıyor, random konuşuyor. 3 gün sonra Erdoğan’dan Başbakan olmaz falan da diye bilir. Ne de olsa ta... Devamını Gör

Onur

Random değil hocam seçim yaklaşıyor milliyetçi oylara selam veriyor.