Azmin Elinden Hiçbir Şey Kurtulamaz: Muş'tan Bu Yıl Üç TEOG Birincisi ve Onların Gurur Dolu Hikâyeleri

 > -

Muş'un Hasköy İlçesi Gökyazı Köyü'nde okuldan arta kalan zamanlarında çobanlık yapan Zeynep Dinçer ve Sibel Balkaya, TEOG sınavına tam puan alarak Türkiye birincileri arasına girmeyi başardı. Muş'un diğer bir TEOG birincisi ise Varto ilçesinden Eda Bektaş. 2016 şampiyonu ablası Ezgi’den bayrağı devralan Eda Bektaş ve Zeynep Dinçer ve Sibel Balkaya'nın ne kadar zor şartlarda bu büyük başarıya ulaştığına yakından bakalım...

Tek göz odada 12 kişilik nüfusla yaşayan Gökyazı Ortaokulu öğrencisi Sibel Balkaya tıpkı Zeynep Dinçer gibi okul çıkışı ev işi yapıp, hayvanlara baktığını söyledi.

Köydeki 39 yaşında Elsida ile 45 yaşındaki Nimet Balkaya çiftinin 10 çocuğundan Sibel Balkaya TEOG sınavını kazanmak için çok çalıştığını söyledi.

Köydeki tek göz odada hem ders çalışıp hem de ailesine yardım etti.

Köydeki tek göz odada hem ders çalışıp hem de ailesine yardım ettiğini belirten Balkaya, "Bulaşık yıkadım, temizlik yaptım, kardeşlerime baktım ve zaman zamanda yaylada hayvanlarımızı otlattım. Gerçekten insan istediği zaman her yerde her an her şeyi yapabiliyor.

'Biraz uykumdan ödün verip, ders çalıştım. Hayvan otlatırken kitaplarımı yanımdan ayırmadım.'

Sonunda her öğrencinin hayali olan TEOG birincisi oldum. Tek isteğim üniversite tahsilimi de en iyi şekilde bitirip doktor olmak" diye konuştu.

Zeynep Dinçer de Sibel ve diğer arkadaşları gibi hem ders çalışıp hem de ailesine yardım ettiğini belirtti.

45 yaşındaki Hayat ile 50 yaşındaki Halef Dinçer çiftinin 7 çocuğundan Zeynep Dinçer de Sibel ve diğer arkadaşları gibi hem ders çalışıp hem de ailesine yardım ettiğini belirtti. Ailedeki kız çocuklarının en küçüğü olduğunu söyleyen Dinçer, "Benim de hayalim doktor olmak.

'Köyümüzden iki TEOG birincisinin çıkması gurur verici.'

"Çok mutluyum. Tabi önemli birincilik kadar bu başarıyı sürdürmek de çok önemli. Önümüzde uzun bir eğitim maratonu var. Umarım tem engelleri aşar ve hedefimize kavuşuruz" dedi.

Okul müdürü: 'Gurur duyduk.'

Öğrencilerin elde ettiği başarının kendilerini gururlandırdığını ifade eden Okul Müdürü Volkan Yazıcı, şöyle konuştu:

"Bu öğrencilerin kendilerinin çaba ve gayretleriyle olan bir başarıdır. Kırsal kesimde öğrencilerimiz daha zor şartlarda eğitim görmektedir. Bunların yanında hem evde ailelerine yardım etmeleri, kırsal kesimde bilindiği üzere hayvanlara bakma konusunda ailelerine yardım etmeleriyle birlikte üstün başarı sağlamaları gerçekten bizi çok mutlu etti ve gurur duyduk."

'Bu zorluk içinde böyle bir başarı getirmeleri bizleri duygulandırdı.'

Çocukları ile gurur duyduklarını belirten aileler ise, "Umarız kendi hayatlarını kurtarırlar. Bizim buralarda yaşamak çok zor. Bu zorluk içinde böyle bir başarı getirmeleri bizleri duygulandırdı" diye konuştu.

Varto'nun TEOG şampiyonu iki kız kardeşi

TEOG sınavının bir diğer birincisi ise Varto ilçesinden çıktı. Geçtiğimiz yılda ablası birinci olan Eda Bektaş, bayrağı ondan devralarak ailesinin gurur kaynağı oldu.

'Aileme vefa borcumu ödüyorum.'

Daha çok çalışıp başkalarına örnek olmak istediği söyleyen Eda birinciliğinin ardından şunları söyledi:

'Hayvanlarımız var, babam onlarla ilgileniyor. Annem ev hanımı. Bazen kuzulara bakıyorum, ailem bana ders çalışmam için pek çok imkan sağlıyor. Ben de vefa borcumu ödüyorum onlara karşı.'

Sosyal medyadan tebrik mesajları...

Bu zorlu şartlara rağmen Zeynep Dinçer, Sibel Balkaya, Ezgi Bektaş ve Eda Bektaş'ın başarılarını ayakta alkışlıyoruz 👏

Bu zorlu şartlara rağmen Zeynep Dinçer, Sibel Balkaya, Ezgi Bektaş ve Eda Bektaş'ın başarılarını ayakta alkışlıyoruz 👏
Bu zorlu şartlara rağmen Zeynep Dinçer, Sibel Balkaya, Ezgi Bektaş ve Eda Bektaş'ın başarılarını ayakta alkışlıyoruz 👏

DHA, Vatan

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir