Aziz Güler'in Cenazesinin Getirilmesi İçin Ortak Açıklama

 > 
158PAYLAŞIM

Suriye'nin kuzeyinde IŞİD ile girdiği silahlı çatışmada ölen Aziz Güler'in cenazesinin İzmir'e getirilmesi için, ailesi ve onlara destek veren CHP milletvekili Zeynep Altıok, çeşitli siyasi parti ile sendikalar ortak açıklama yaptı.

İzmir ve İstanbul'da birçok toplumsal gösteriye katılan Yıldız Teknik Üniversitesi Uluslararası İlişkiler öğrencisi olan 27 yaşındaki Aziz Güler, Suriye'de Türkiye sınırına yakın Kobani'de IŞİD ile girdiği salahlı çatışmada 21 Eylül'de hayatını kaybetti. Aziz Güler'in cenazesi, Kobani'den Türkiye'ye cenazelerin kabul edilmemesi nedeniyle getirilemedi.

Bu konuda yapılan girişimlerin sonuçsuz kalması üzerine, DİSK İzmir merkezinde ortak basın açıklaması yapıldı. Ortak açıklamaya aralarında CHP İzmir Milletvekili Zeynep Altıok, HDP il yöneticilerinin de bulunduğu çeşitli siyasi parti, sendika ve sivil toplum temsilcileri katıldı.

Cumartesi Anneleri’nin 548. haftasında Taksim Galatasaray Lisesi önünde gerçekleştirilen eyleme Aziz Güler’in kuzenleri ve arkadaşları da katıldı

"Cenazemizi istiyoruz"

Cenazenin Türkiye'ye getirilmesine izin verilmesi için ortak basın açıklamasını Ayça Yanar okudu. Yanar, Aziz Güler'in ailesinin, cenazenin verilmesi için yayınladığı mesajda 'acımıza saygı duyun' diyerek hiçbir yasa, karar ve yönetmeliğin insanlık değerlerinin üstünde olamayacağını söylediğini belirtti. Yanar, şöyle devam etti:

"Biz aşağıda imzası bulunan kurum ve kişiler, Güler ailesinin acısını paylaştığımızı belirtiyor, aile tarafından paylaşılan metni, kamuoyuyla paylaşıyoruz. Cenazelerini ailelerine verilmesinin engellenmesi, en temel insan hakları metinlerine aykırıdır. Türk kamuoyunu ailenin çağrısına kulak vermeye, yetkili mercileri sınırda bekletilen Aziz Güler'in cenazesinin, biran önce ailesine teslim etmeye çağırıyoruz."

Basın açıklamasında daha sonra Güler ailesinin, mesajı da okundu. Güler ailesinin mesajında ise, "Oğlumuzu evladımızı, canımızı istiyoruz. Oğlumuzu Rojova'da kaybettik. Naaşı şimdi orada. Oğlumuzun, cenazesini, devlet bize vermiyor. Aziz, bu toprakların çocuğu. Bu topraklarda doğdu, büyüdü, okudu, çalıştı, yoksul insanlar için mücadele etti. Şimdi onu kaybettik. Onun ruhu ve bedeni, ancak doğup büyüdüğü bu topraklarda, çok sevdiği halkının ve arkadaşlarının yanında huzura kavuşacak" denildi.

Taylan Yıldırım / DHA

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir