AYD Başkanı 'Çok Ciddi Döviz Borcumuz Var' Dedi ve Ekledi: 'Önlem Alınmazsa 15 Milyar Dolarlık Problem Doğabilir'

 > -

Alışveriş Merkezleri ve Yatırımcıları Derneği Başkanı Hulusi Belgü'den önemli uyarılar geldi. Sektörün çok ciddi döviz borcu bulunduğunu kaydeden Belgü, "Bankalarımızla devletimizle beraber bunun önlemini almamız lazım ki dövizde beklenmeyen bir hareket olduğunda yaklaşık 15 milyar dolar bir problemle karşı karşıya kalmayalım" dedi.

Sözcü'den Derin Gökçe'nin aktardığına göre, Alışveriş Merkezleri ve Yatırımcıları Derneği (AYD) tarafından Soysal iş birliği ile düzenlenen XI. Alışveriş Ekonomisi Zirvesi bugün Swissôtel İstanbul'da düzenlendi.  Zirvenin açılış konuşmasını T.C. Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Dr. Nureddin Nebati yaptı.

"Sorunlarımız çözüldü"

AVM'lerin karşılaştıkları problemleri bildiklerini ifade eden Nebati, şöyle konuştu:

"Geçen yıl, ben göreve geldikten sonra ilk çalıştığımız konulardan biri AVM kiralarının Türk Lirası'na dönmesiydi. Buradaki birçok yatırımcı ile bir araya geldik. O zaman, ‘telaş etmeyin, burası Türkiye' demiştim. 'Pek çok zorlu süreci geride bırakmış bir ülke bu sorunu da kısa zamanda kolayca çözecektir...' Bu konuşmalarımızın üzerinden birkaç ay geçmeden sorunlarımız çözüldü. İlk andaki zarar Hulusi Bey'in de bahsettiği gibi azalmaya başladı."

Döviz Üzerinden Sözleşme Sona Eriyor: Karara Uymayana 50 Bin Liraya Kadar Ceza - onedio.com
Döviz Üzerinden Sözleşme Sona Eriyor: Karara Uymayana 50 Bin Liraya Kadar Ceza - onedio.com

"Kira gelirleri Türk Lirası'na çevrilince %23'lük bir kaybımız oldu"

Konuşmasına geçen yıl perakende sektöründe yaşanan önemli gelişmelerle başlayan AYD Başkanı Hulusi Belgü ise şunları ifade etti:

“Geçtiğimiz yıl elbette ki sektörümüzün en önemli gelişmelerinden biri kiralamalarda TL'ye geçiş oldu. Derdimizi anlatmak için bir hayli çabaladık. Olabilecek sonucun en iyisinin çıktığını düşünüyorum fakat şunu belirtmekte fayda var; döviz olarak aldığımız kira gelirleri Türk Lirası'na çevrilince %23'lük bir kaybımız oldu, sonrasında dövizin düşmesi ile bu kayıp %15'lere geriledi. Artık bununla yaşamayı öğrendik, öğrenmek zorundayız. Fakat bu konuda bir yardım istiyoruz. Daha önce dövizle kira alıp dövizle borçlarımızı ödüyorduk. Şimdi çok ciddi döviz borcumuz var. Bankalarla konuşuyoruz, “inşallah bundan sonra döviz artmaz” diyorlar ama bankalarımızla devletimizle beraber bunun önlemini almamız lazım ki dövizde beklenmeyen bir hareket olduğunda yaklaşık 15 milyar dolar bir problemle karşı karşıya kalmayalım.”

"Dünyada örneği olmayan uygulama ile çok zor durumda kaldık"

Perakende sektörünün önemli konularından biri olan ‘ortak giderler' meselesine de dikkat çeken Belgü, “Ticaret Bakanlığı'nın dünyada emsali görülmemiş bir şekilde ortalama metrekare üzerinden ortak giderleri alması bizi çok zor duruma düşürdü. Büyük mağazaların neredeyse kirası kadar genel gider ödemesi doğru olmaz diye yükü üzerimize aldık, bu durumun her AVM'de yaklaşık %5 ile %10 arasında maliyeti var" değerlendirmesinde bulundu.

"2019'da 10-12 tane daha AVM yapılacak"

AVM yatırımları ile rakamsal verileri de paylaşan Belgü şöyle konuştu:

 “Şu anda 412 tane AVM'miz var. 53 milyar dolarlık yatırım yapmışız yani 285 milyar 200 milyonluk bir yatırımdan bahsediyoruz. 12.650.000 metrekare kiralanabilir alanımız ve 520 bin çalışanımız var. 2018'de 130 milyar ciroya ulaştık. 2019'da bu ciromuzun 160 milyar TL olmasını öngörüyoruz. Ziyaretçi sayımızı ise 2,4 milyara çıkacağını düşünüyoruz. 2019'da 10-12 tane daha AVM yapılacak.”

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir