Ayağınızla Sarımsak Yiyebilirsiniz! İnsan Vücudu Hakkında Bilmediğiniz 20 Beyin Yakan Gerçek

-
Abone ol

İnsan vücudu gerçekten bir gizem!

1. İnsanlar ve sümüklü böceklerin çok ortak yönü vardır.

İnsanlar ve salyangozların ilk bakışta düşündüğünüzden daha fazla ortak noktası vardır. Mesela DNA'mız %70 oranında aynı! Çok uzun zaman önce tıpkı bitkiler gibi bütün hayvanların da bir ortak atası vardı: Bu durumda bir insan ile muzun DNA'sının %50'si ortak oluyor. Bu yüzden bir insanın %50 muz ya da %40 salatalık olduğu söylenebilir! Dünyadaki tüm canlılar bir noktada akrabadır. Bu demek oluyor ki, bir noktada gelişimimiz farklı bir yol izlemiş.

2. İnsanların fazladan kaburga kemikleri olabilir.

Her iki yüz kişiden birinin fazladan kaburgası vardır. Medikal profesyöneller bu durumu "servikal kaburga" olarak adlandırıyorlar. Boyun kemiğinin altında bulunan bu kaburga kişileri neredeyse hiç rahatsız etmiyor.

3. ATM'ler ve halka açık tuvaletler eşit derecede kirlidir.

ATM'ler çoktan hayatlarımızın kaçınılmaz bir parçası haline geldiler. Fakat kaçımız onları kullandıktan sonra ellerimizi dezenfekte ediyoruz? Britanyalı bilim adamlarının uyguladığı bakterilojik test ATM'lerin halka açık tuvaletler kadar kirli olduğunu gösteriyor. ATM klavyelerinden alınan örnekler insan sağlığına zararlı tehlikeli bakterilerin varlığını ortaya çıkardı.

4. El tırnakları ayak tırnaklarından daha hızlı uzar.

Bu durum ellerimizin direkt güneş ışığı ile daha fazla temas şansı olmasından kaynaklanıyor. Ayrıca sıkça kullandığınız elinizdeki tırnaklar diğer elinize göre daha hızlı uzarken, en uzun tırnak hep orta parmaktadır. Parmak boyu büyüdükçe de tırnak uzunluğu artmaktadır. Nedeni ise tam olarak bilinmemektedir.

5. Botoks insanları duygulardan mahrum bırakır.

Botoks iğneleri yüz kaslarını felç eder ve bu durumun sonucunda kırışıklar yok olur. Fakat, kısa süre önce bilim insanları bu enjeksiyonların ilginç bir etkisini buldular: Duyguları tam olarak hissedememek. Yüz ifadeleri duygusal durumunuzu direkt olarak etkilediği için, tam olarak ifade sergileyemeyen bir kişi duygularını da tam anlamıyla hissedemez.

6. Hıçkırıklar insanlara atalarından miras kalmıştır.

Hıçkırıklar bize 370 milyon yıl önce yaşamış atalarımızdan kalmıştır. Atalarımız geçmişte okyanuslarda yüzmektelerdi, bu yüzden vücutlarında hem solungaçlar hem de akciğerler bulunmaktaydı. (Avusturya'da bu şekilde nefes alan balıklar halen bulunmakta) Bizim hıçkırık dediğimiz bu yöntemle atalarımız akciğerlerini su girişinden korurlardı.

7. Kalp krizleri çoğunlukla pazartesi günleri gerçekleşir.

Kalp krizi geçirme riski pazartesi günleri erkekler için %20, kadınlar için de %15 daha fazladır. Bu durum muhtemelen işe geri dönmenin yarattığı stres nedeniyle oluşmaktadır. Fakat, bilim insanları bizleri hafta sonu tüketilen alkolün de bir neden olabileceği konusunda uyarıyorlar.

8. Ayağınızla sarımsak yiyebilirsiniz.

Eğer ayak tabanınıza sarımsak sürerseniz, 30 dakika sonra kokusunu ve tadını ağzınızda hissedebilirsiniz. Bunun tek nedeni ise "allicin." Yani sarımsağın mekanik parçalanması sırasında ortaya çıkan organik bir bileşim. Bu madde hücre zarınıza nüfuz ederek kan dolaşımınızda hareket ediyor ve tat alma cisimliklerine ulaşıyor. Sarımsak yiyen insanların sadece ağızlarının değil tüm vücutlarının kokma nedeni de bu: Kokunun kanda çözülmesi.

9. Tek bir insan bir milyon sivrisineği besleyebilir.

Bir insanın vücudunda 1.2 ila 1.8 milyon sivrisineği besleyebilecek kadar kan bulunur. Bu rakam kişinin boyutlarına ve böceklerin açlık seviyesine göre değişebilir. Bir sivrisinek tek ısırıkta yaklaşık 0.003 ml kan içer, bu yüzden insan kanının tümünü içebilmek için adeta bir orduya ihtiyaç vardır. Tabii ki bu çok da olası bir şey değil.

10. İnsanlar tuvaletleri varken daha inandırıcı yalan söylerler.

İdrar torbası dolu olan insanlar daha inandırıcı şekilde yalan söylerler. Ciddi bir tuvalete gitme ihtiyacı insanın kişisel kontrolüne daha çok odaklanmasına ve yalanların daha inandırıcı hale gelmesine neden olur. Ayrıca, fazla hareket etmekten de kaçınırlar.

11. Öpüşürken çoğu insan başını tek bir yana yatırır.

İnsanların %70'i öpüşürken başını sağa yatırır. Bu sonuca havaalanlarında, tren istasyonlarında ve kumsallarda birbirini öpen çiftleri izleyen bir Alman bilim insanı varmış. Belki de bu durum sağlak olmak ile alakalıdır.

12. IQ yükseldikçe rüyalar daha ilginç hale gelir.

Bilim insanları yüksek zekaya sahip insanların rüyalarının daha düşük IQ sahiplerine göre daha parlak ve uzun olduğunu iddia ediyorlar. Fakat sakın gödüğünüz rüyaları hatıramıyorsanız üzülmeyin: Çoğu insan rüyalarını hatırlamaz, çünkü rüyalar ortalama birkaç saniye sürer.

13. İnsanlar basılı bilgiyi daha iyi öğrenirler.

Norveç'teki bilim insanları üniversite öğrencileri üzerinde gerçekleştirdikleri araştırmada bir grup öğrenciye basılı metinlerin olduğu kağıtlar verirken diğer gruba PDF formatındaki belgeyi bilgisayardan okumalarını söylediler. Meğer öğrenciler bilgiyi basılı olduğunda daha iyi öğreniyormuş.

14. İyi bir öğle yemeğinin ardından işitme yetisi azalır.

Bazı insanların iyi bir öğün yemeğin ardından kulakları çınlar. Birçok yiyecek ve içecek iç kulaktaki sıvı miktarını etkileyerek sese neden olabilir. Fazla kaçan tatlı ve tuzlu yiyecekler, hatta kafein, duyma yetisinde geçici bozulmalara ve baş dönmesine neden olabilir.

15. Apandis yararlı bir organdır.

Kör bağırsağın solucan şeklindeki apandisin kötü bir ünü var: Birçok soruna neden olabiliyor ve hatta iltihap durumunda hayatı tehlike bile arz edebiliyor. Aslında apandis çok da faydası olmayan ilkel bir organ olarak düşünülmekteydi. Fakat bugün bilim insanları daha farklı bir görüşe sahipler: Apandis bağırsakta yaşayan yararlı bakteriler için bir "güvenli yuva." Çünkü önemli mikropları depolayarak bağırsak bakteriyel sistemini "yeniden doldurup," yeni yararlı bakterilerin tehlikeli bir durum (mesela bağırsak iltihabı) olmasına karşın yeniden çoğalmasını sağlıyor.

16. Çocuklar ilkbaharda daha çabuk büyürler.

Çocuklar farklı zamanlarda farklı şekillerde büyürler. Hiç büyümedikleri dönemler keskin dönüşlere gidip birkaç haftada 10 santimetreye kadar uzayabilirler. Fakat, ilginç bir düzen bulunmakta: Çocuklar ilkbaharda diğer mevsimlere göre daha çabuk büyüyorlar gibi görünüyor. Bunun güneşte geçirilen zaman ile alakalı olduğu düşünülüyor.

17. Balın kolay öğütülmesinin sırrı...

Balın iyi öğütülmesinin sırrı arılar tarafından çoktan öğütülmüş olmalarında yatıyor! Bal, bir zamanlar arının guatrında öğütülmüş bir nektardır. İnsan vücudu tarafından tamamen emilir ve sonraya saklamaz.

18. Sağ akciğeriniz sol akciğerinizden büyüktür.

Vücudunuzdaki akciğerlerin hacmi ve boyutları tamamen farklıdır. Bu durum kalbin konumundan kaynaklanır. Sağ akciğer sol akciğerinizden daha ağır ve geniştir, böylece göğüste kalbe yeterince yer kalır.

19. İnsan gözünün çözünürlüğü 140 megapikseldir.

Eğer insan gözü bir dijital kamera olsaydı, bir gözün çözünürlüğü 120-140 megapiksel arasında olurdu. Fakat bu pikseller eşit şekilde dağılmıyor: Gözün merkezindeki 1 milimetre kareye yaklaşık 200,000 reseptör düşerken, gözün yan kısımlarında daha az reseptör bulunuyor.

20. İnsanların ve köpek balıklarının korneaları oldukça benzerdir.

Köpekbalıklarının korneaları insanlarınki ile o kadar benzerdir ki, eğer uygun teknoloji var olsaydı muhtemelen organ naklinde kullanılabilirdi.

Bonus: İdeal göğüs oranını nasıl hesaplarsınız?

Bilim insanları adına "Üçgen Kuralı" dedikleri bir hesaplama yapmışlar: Göğüslerinizin doğru oranda olup olmadığını öğrenmek için üzerlerine bir ABC üçgeni çizin. AC çizgisi üçgenin alt kısmı olsun ve göğüs uçlarını birleştirsin. Üçgenin üst kısmı köprücük kemiğinizin ortasındaki çöküntüye denk gelecek şekilde AC çizgisinin uzunluğunu ikiye bölün ve sonucu AB ve AC çizgilerinin uzunluklarına bölün. İdeal göğüs oranı 0.4 ile 0.6 arasında olmalıdır. Eğer 0.4'ten düşükse göğüsleriniz sarkıyor, 0.6'dan fazlalarsa çok yüksekler demektir.

Bu metod plastik cerrahide doğru oranları bulmak için kullanılır. Bu sırada kadınlarımızdan bu ölçülerin güzelliklerinden hiçbir şey götürmediğini hatırlamalarını rica ediyoruz. 🌸

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
mert-yilmaz76

20 deki köpek balığı ne gördü acaba

egyptianprincess

#15 Düzeltmek istediğim bir şey var, o organın ismi “apandisit” değil, kelimenin sonundaki -it eki iltihaplandığını ifade eder, “apendis” demeniz gerekiyor Edit: Yorumumu görüp içeriği düzenlediği için editöre teşekkür ederim!

hakan-akkus

valla yüzde kaçı salatalık bilmem de bu ülkede çok hıyar var orası kesin

king_of_sparta

eskiden maymunduk şimdi balık olduk..

king_of_sparta

aynen:)

viyol10sel

Ruyalarin IQ ile alakasi var mi bilemem ama uykusu hassas olanlar da cok ruya goruyor olabilir. Benim uykum hassas oldugu için yazin bile kapi pencere kapatip uyurum ve her gun ortalama 4-5 bazen daha fazla ruya gorurum ki gordugum guzel ruyalari da yazarim. 10 gun önce kendisini hic görmediğim yillar önce ölmüş herkesin tanidigi ve hayatimda en cok gormek istedigim insanlardan birini ilk kez ruyamda gördüm. Ruyamda ve uyandigimda hissettigim şey mukemmeldi. Bence cok gezen okuyan dizi film izleyenler de farkli ruyalar goruyordur ben de en azindan oyle oluyor bazen aksiyon filmi gibi bir ortam bazen cok dramatik sessiz sakin ortamdasin. Ruyalarla ilgili biraz arastirma yapin ruyalari gercekten matrix filmi gibi yaşayabilirsiniz

salih-demir12

okumadım

aysn_aysn

okudum katılıyorum.

lazkizi53

Ne yapalım okumadıysan kalk siktir git gereksize bak

viyol10sel

Salih Demir okumadığın icin teşekkürler eksik olma. Ben burada düzenli yorum yapan bilincli arkadaşların yorumlarini okumayi seviyorum bir seyler öğreniyorum. Okumak zorunda degilsin saygi duyarim :) keske engelleme olsa da beni engellesen rahat ederdin :)

moondark

Rüyalar, genellikle rüyayı görenin kişiliğini, ilgilerini, endişelerini ve duygusal yaşantılarını yansıtır.

salih-demir12

okudum

Görüş Bildir