Görüş Bildir
Haberler
Aya Bakıyoruz Çünkü

Aya Bakıyoruz Çünkü

ayabakalım
07.05.2015 - 17:31 Son Güncelleme: 12.05.2015 - 13:52

Karadeniz Kafatası Kusuyordu

Karadeniz Kafatası Kusuyordu

“Gemicilerin gözü doymuyordu. 50 - 60 kişilik gemiye 200 - 300 kişi alıyorlardı. Biraz su ve ekmekle yola çıkmışlardı. 5 - 6 günü aşınca bunlar tükeniyor ve açlıktan salgın hastalıklara yakalanıyorlar, yolda ölüyorlar ve onlar da denize atılıyorlardı. 600 kişiyle yola çıkan gemiden ancak 370 kişi sağ çıkabilmişti.”

İçeriğin Devamı Aşağıda

Anneler Ölen Çocuklarını Emziriyorlardı (!)

Anneler Ölen Çocuklarını Emziriyorlardı (!)

'Annesinin soğumuş cesedinde süt arayan yavrular, donup öldüğü halde çocuğunu kucağından bırakmayan analar ve sırf ısınmak için sıkışarak yattıkları yerde birlikte donarak ölen gruplar, Karadeniz sahilinde olağan manzaralardı...”

Bazı İnsanlar Sadece Anatomi Çalışmaları İçin Kıymetliydi

Bazı İnsanlar Sadece Anatomi Çalışmaları İçin Kıymetliydi

Camlaşmış gözleriyle korkunç şekilde bakan birkaç kafanın bulunduğu kocaman bir sandığı çekip göstererek 'Onları kaynatıyorum, temizliyorum ve anatomi çalışmaları için Berlin’deki profesör dostlarıma gönderiyorum'  -General Zass

Kuşlar Yuvalarını İnsan Kılından Yapıyordu

Tek İstedikleri Vatanlarında Kalmaktı

Tek İstedikleri Vatanlarında Kalmaktı

“Çerkesler bizden nefret ediyor. Çünkü onları özgür yaylalarından attık, köylerini yaktık ve kabileleri toptan yok ettik.”  Aleksandr Puşkin

Gittikleri Yerler Vatanları Gibi Değildi

Gittikleri Yerler Vatanları Gibi Değildi

“Göçmenlerin sorunu felakete dönüşüyor. Açlık ve hastalık had safhada. Trabzon’ a gelen 100 bin kişi 70 bin kişiye indi. Samsun'a 70 bin kişi indi. Günlük ölü sayısı 500 kişidir.

Trabzon’da bu sayı 400 kişidir. Gerede Kampı’nda 300 kişi, Akçakale ve Sarıdere’de günlük ölüm 120-150 kişi arasındadır. İtalyan Dr. Barozzi’ nin raporlarında şu ibareler dikkat çekicidir ‘İnsanlar, uzun süre bitkiler, bitki kökleri ve ekmek kırıntılarıyla hayatta kalmaya çalışıyorlar’.”

Hiçbir Zaman Bir Araya Gelemeyecekmiş Gibi Dağıtıldılar

Hiçbir Zaman Bir Araya Gelemeyecekmiş Gibi Dağıtıldılar

Çerkeslerin Kafkasya dışında en yoğun yaşadığı yerler, başta Türkiye olmak üzere Suriye, Ürdün, Filistin, Mısır, eski Yugoslavya, bazı Avrupa ülkeleri ve Amerika gibi çok farklı ülkelerden oluşmaktadır. Trablusgarp' a (Libya) bir defada 1000 aile gönderildiği arşiv belgesi ile sabittir. Irak, Endonezya gibi hiç tahmin edilemeyecek ülkelerde dahi Çerkes varlığına rastlanmaktadır.

"Kardeşlerim, aya bakın"

"Kardeşlerim, aya bakın"

Sürgün esnasında 40 kişilik teknelere bindirilen Çerkesler, dillerini bilmediği askerlere isimlerini veremedikleri için kardeşlerinden, eşlerinden, ailelerinden, akrabalarından ayrı düşmüşlerdir. Kardeşlerinden ayrı düşen bir Çerkes kızı, tekneye binmek istemez. Bütün çırpınışlarına rağmen kırkıncı kişi olarak tekneye bindirilir ve gözyaşları içinde geride kalanlara, yaşananlara şahit olan dolunayı göstererek şunları söyler: Kardeşlerim, aya bakın çünkü ben nerede olursam olayım, ayın dolunay olduğu vakitlerde aya bakıyor olacağım.”

150+1: Şimdi Diriliş Zamanı!

150+1: Şimdi Diriliş Zamanı!

151. yılını geride bıraktıkları soykırımı ve sürgünü asla unutmadılar. Her yıl 21 Mayıs'ta Rusya  Federasyonu İstanbul Başkonsolosluğu önünde, muhatabın karşısında suçu haykırmak için bir araya geliyorlar. 

Ha Marje! #ayabakalım

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
6
4
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Neslihan Zorlu

21 Mayıs saat 20'de Rus Konsolosluğu önünde Çerkes Soykırımını protesto etmek için toplanıyoruz.