Avustralyalılar İçin Normal Olmasına Rağmen Ülkeye Gelen Turistlerin Anlamakta Güçlük Çektiği 17 Alışkanlık

44PAYLAŞIM

Türkiye'den çok da farklıymış gibi gelmedi.

Kaynak: https://www.buzzfeed.com/jemimaskelley/a...

1. Dondurulmuş kola

"Sıcak bir yaz günü öğleden sonra McDonald's'ın yakınlarından geçiyorsunuz. Gününüzü mükemmel hale getirebilecek en iyi şey buz gibi soğuk, dondurulmuş kola. Ama bu Avustralya dışındakiler için hiçbir şey ifade etmiyor."

2. Temasız ödeme

"Eğer Amerika'da kartınızı ya da telefonunuzu çıkarıp pos cihazının üzerine tutarak okutmaya çalışırsanız size deliymişsiniz gibi bakarlar. Doğru söylemek gerekirse son zamanlarda temassız ödeme çok yaygınlaştı ama yine de Avustralya herkesten rahat bir 5 yıl önde bu konuda."

3. Tavuk tuzu

"Eğer patates kızartması sipariş edersem ve normal tuzla gelirse o mekana bir daha kolay kolay gitmem. Ya tavuk tuzu ya da hiç. Dünyadaki başka ülkelere seyahat edersen, neden bahsettiğin hakkında kimsenin bir fikri olmayacaktır."

4. Çamaşır kurutma makinesi kullanılmaz.

"Birçok ülkede her çamaşır yıkamasından sonra çamaşırlar kurutucuya konur. Ama Avustralya'daki pek çok evde ya kurutucu yoktur ya da annelerimiz sadece çok elzem durumlarda kurutucu kullanmamız konusunda bizi uyarır."

5. Yaya geçitleri seslidir.

6. Çift sifonlu tuvaletler.

7. Kötü Wi-Fi bağlantısı.

"İnternet neden bu kadar kötü? ABD ya da Avrupa'da bulunmuş insanlar bilir ki bir filmi indirmesi bir dakikadan kısa sürer ama Avustralya'da neredeyse yarım gecenizi alıyor."

8. Her cümlenin sonunda "ama" kullanmak.

i.imgur.com

"Burada her nasılsa hepimiz bir cümleyi "ama" kelimesiyle bitirmenin sadece gramer açısından doğru değil, aynı zamanda Avustralyalı olmanın bir parçası olduğu konusunda hemfikiriz."

9. Ayrıca "sanırım" kelimesini de çok kullanılır.

10. Bisiklet kaskı takmak.

"Avustralya'da bisikletine atlayıp kasksız bir şekilde sokaklarda gezme cesaretini gösteremezsin. Avrupa'da ise çocuk ve profesyoneller dışında neredeyse kimse kask takmaz çünkü bisiklete binebilecekleri geniş bisiklet yolları vardır."

11. Mevsimler aylara bağlıdır.

"Bir yılda 12 ay 4 mevsim ve her mevsimde de 3'er ay bulunuyor. Aralık 1 Güney yarım küre için yazın ilk günüdür ama Kuzey yarım küredeki insanlar mevsimleri uzaya ya da başka şeylere bağlayarak karmaşıklaştırıyor, mesela yazın başlangıcı 21 Haziran olarak sayılıyor."

12. Her köşede kaliteli kahve bulabilmek.

"Avustralyalılar gerçekten kahve konusunda biraz şımarık. Elbette, dünyadaki her şehirde harika kalitede kahveler bulabilirsiniz, ancak onu gerçekten aramanız gerekir. Burada ise mükemmel olmasa da iyi bir kahveye herhangi bir yerde rastlayabilirsiniz."

13. Starbucks pek sevilmez.

"Dünyanın dört bir yanında insanların iyi bir kahve içmek için Starbucks'a gittiğini ve bundan keyif aldığını görebilirsiniz ama burada, Avustralya'da Starbucks pahalı ve dürüst olmak gerekirse güzel değil."

14. Kafe kültürü

"Kahve demişken, Avustralya'daki kafe kültürü de kusursuz. Hafta sonu sabahları insanlar kafelerde bir kahve ve ya avokadolu tost söyleyip gününden zevk almaya bakar."

15. "H" harfi "hay-ch" olarak telaffuz edilir.

"Diğer herkes 'H' harfini 'aych' olarak telaffuz ediyor ama Avustralya'da biz 'hay-ch' olarak telaffuz ediyoruz.

16. Her şeyin özgün bir ismi vardır.

"Açıkçası Avustralya'da kelimeleri kısaltmaya ya da başka kelimeler uydurmaya çok meyilliyiz. Ama bu kelimeler dünyanın hiçbir yerinde bir anlam ifade etmiyor."

17. P!nk sevgisi

"Dünyadaki hiçbir ülke P!nk'i Avustralyalılar kadar çok sevmez. Şaşırtıcı ama onu çok seviyoruz."

Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz? Yorumlarda bizlerle paylaşmayı unutmayın.

Bu içerikler de ilginizi çekebilir;

Avustralya'da Bir Çift, Marketten Aldıkları Marul Paketinden Yılan Çıktığını İddia Etti! - onedio.com
Avustralya'da Bir Çift, Marketten Aldıkları Marul Paketinden Yılan Çıktığını İddia Etti! - onedio.com
Öğrendiğinizde Hayata Olan Bakış Açınızı Değiştirecek Birbirinden Enteresan 21 İlginç Bilgi - onedio.com
Öğrendiğinizde Hayata Olan Bakış Açınızı Değiştirecek Birbirinden Enteresan 21 İlginç Bilgi - onedio.com
Okurken Aklınızı Başınızdan Alacak Birbirinden Şaşırtıcı 24 İlginç Bilgi - onedio.com
Okurken Aklınızı Başınızdan Alacak Birbirinden Şaşırtıcı 24 İlginç Bilgi - onedio.com
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
bilim-bilimi

Bazı maddeler zaten bilindik şeyler.

woolworths

Evler bahceli oldugundan eski kusak kurutma makinesi kullanmaz ama kiyasla daha genc olanlar kullaniyor. NBN(fiber) kotu ama 5G’ye gectik, dolayisiyla ciddi iyilesme oldu.

musikisinas-vito

#5 ve #6 Türkiye'de de var.

musikisinas-vito

#9 Kendime dair farkettiğim ilk şey; hayatta ne kadar çok şey öğrenirsem "Sanırım, galiba" gibi kelimeleri daha çok kullanmaya başladığımdı. İnsan ne kadar öğrenirse bir şey bilmediğini o kadar farkediyor. Avustralyalıların bu kelimeyi bu kadar sık kullanmasının bununla alakası var mı bilemem tabi.

smaban

yabanci siteden calinti oldugu nasil da belli he. az kendiniz arastirma yapin la gugil translate curudu sizin yuzunuzden

Görüş Bildir