Görüş Bildir
Haberler
Atilla Yeşilada Borsadan Neden Korktu: Dövizin Yükselişi Durdurulabilir mi?

Atilla Yeşilada Borsadan Neden Korktu: Dövizin Yükselişi Durdurulabilir mi?

Ekonomist Atilla Yeşilada Youtube kanalında yayınladığı son videosunda 20 Aralık haftasında Türkiye'de piyasalarda neler olabileceğini, ekonomide radikal kararların alınabileceğini, göstergelerin neler anlattığını haberler ve veriler üzerinden değerlendirdi. 

TÜSİAD açıklaması ile başladığı değerlendirmeden, Borsa İstanbul'da cuma günkü düşüşün kendisini korkuttuğuna da değindi. 

Dövizin yükselişine müdahale edilebileceğini, asgari ücretteki artışa, bunların halkı nasıl etkileyeceğini anlattı.

Kaynak: https://www.youtube.com/watch?v=fn6yK...
İçeriğin Devamı Aşağıda

Maaş zamları enflasyona karşı korunabilecek mi?

Maaş zamları enflasyona karşı korunabilecek mi?

Asgari ücrete yapılan zammın ve ardından gelecek emekli ve memur maaşı zamlarının da yakın oranda olmasını güncel haberlerden yola çıkarak değerlendiren Yeşilada, bu zamların 2 ay sonrasında yüzde 30 üzerine çıkacağı öngörülen enflasyon sonrasında reel alım güce üzerinde olumsuz etki edeceğini belirtti. 

Devalüasyon-enflasyon döngüsüne girileceğini, bunun da halk üzerinde toplumsal sorunlara yol açabileceğine vurgu yaptı.

Merkez Bankası müdahalesi yerinde mi?

Merkez Bankası müdahalesi yerinde mi?

Merkez Bankası müdahalesinin çok yanlış şekilde yapılmasına karşın bir miktar etkili olduğunu, Borsa İstanbul'da fiyatların anlamsızlaştığını belirterek bundan korktuğunu söyledi.

Borsadaki büyük yatırımcıların enflasyon yükseldikçe halkın konut, araba ve hisse gibi enflasyona karşı bir miktar korumalı ürünlere kaçtığını düşünse de mevduat tarafındaki hareketliliğin endeksin oynaklığı üzerinde etkili olduğunu söyledi.

Kontrollü Kambiyo rejimi mümkün mü?

Kontrollü Kambiyo rejimi mümkün mü?

Yurt içi ve dışında kontrollü kambiyo rejimi ve sermaye kontrolü söylemlerinin yanı sıra, kurdaki hareketlerin ayrıca reel sektördeki fiyatlamaları belirsizleştirmesi sebebiyle Türkiye ekonomisinin durma noktasına gelebileceğine vurgu yaptı.

Dövizdeki yükselişin durdurulması için faiz artışına gidilmesi, Merkez Bankası'nın her gün düzenli bir şekilde döviz satımı yapması ya da son faiz indirimi toplantısı metninde net olmayan 'faiz indiriminin 3 ay boyunca olmayacağı' ifadesinin net bir şekilde doğrulanması seçeneklerini sıraladı.

DİKKAT: Bu Hafta Her Şey Olabilir!!!

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
5
3
3
1
1
1
1
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın