Atatürk'ün Tam 100 Yıl Önce 'Geldikleri Gibi Giderler' Sözlerini Söylediği Kartal İstimbotu Yeniden Doğdu

 > 
410PAYLAŞIM

Mustafa Kemal Atatürk'ün, "Geldikleri gibi giderler" sözüyle Kurtuluş Savaşı'nın ilk işaretini verdiği Kartal istimbotunun restorasyonu tamamlanarak Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'na teslim edildi.

İlk ismi ‘Enterprise’ olan 22 metrelik, 80 ton ağırlığındaki Kartal istimbotu Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’ndan ‘emekli’ olduktan sonra yıllarca römorkör olarak kullanıldı.

13 Kasım 1918'de Atatürk'ün meşhur sözüne tanıklık etmişti

"Atatürk Adana’dan 13 Kasım 1918 günü öğle saatlerinde trenle İstanbul’a geldikten sonra, Haydarpaşa Garı’ndan bindiği ‘Kartal’ istimbotuyla Galata’ya doğru giderken, 55 parçalık işgal donanmasının arasından geçer... Bu geçiş sırasında yaveri Cevad Abbas’ın ağladığını gören Mustafa Kemal’in büyük kararlılıkla söylediği “Geldikleri gibi giderler” sözü, Kurtuluş Savaşı’nın ilk işaret fişeğini ateşler."

2016 yılında batmak üzereyken bulunmuştu

Yıllar önce de Tuzla’daki Güzelyalı Koyu’nda terk edildi. Denizci Arif Ertik ile Milliyet gazetesi muhabiri Gökhan Karakaş 5 Kasım 2016’da batmak üzere olan Kartal’ı buldu. Kartal’ın içinden 20 ton su ve 20 ton kaya çıkarıldı.

Restorasyon çalışmaları tamamlandı

Ardından Kartal istimbotunu Kurtarma ve Yaşatma Platformu kuruldu. Çiçek Tersanesi’nde bir yıl önce gönüllüler tarafından başlatılan restorasyon çalışmaları dün tamamlandı.

Deniz Kuvvetlerine teslim edildi

Hürriyet'ten Eyüp Serbest'in haberine göre, Kartal istimbotu, Atatürk’ün o sözleri söylemesinin 100’üncü yılında törenle Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’na teslim edildi.

Anıt gemi statüsüne alındı

Anıt gemi statüsüne alınan Kartal, Beşiktaş’taki Denizcilik Müzesi’nin hemen karşısında, bugün banklar ve iki topun yer aldığı alanda sergilenecek. Kartal’ın 19 Mayıs 2019’dan önce yerine alınması bekleniyor.

Sosyal medyadan da emeği geçenlere teşekkür mesajları geldi

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir