Atatürk'ün Samsuna Giderken ''Kendim Yazdırdım'' Dediği Yetki ve Görev Listesi!

-
Abone ol

19 Mayıs 1919 tarihi her Türk vatandaşı için bir anlam ifade eder. Cumhuriyetle netilenecek İstiklal Harbinin başlangıcı kabul edilen bu tarihte Mustafa Kemal Paşa Samsun'a çıkarak görevine başlamıştır. Peki paşaya verilen talimatları daha önce gördünüz mü?

Mustafa Kemal Paşa 1918 sonlarından itibaren Mondros ile belirsiz bir yola girildiğinin farkındaydı ve arkadaşlarıyla birlikte kurtuluş çareleri aramaktaydılar.

Ordunun üst kademesini teşkil eden İttihatçı kadrolar tasfiye edilmişti. Emekli paşalar dahi olmak üzere, eski İttihatçılar yargılanıyorlar ve bazıları hapse atılıyorlar, bazıları ise savaş suçlusu olarak idam ediliyorlardı.

Paşa kendisi üst düzey bir görev alamadıysa da yeni hükumette ve genelkurmayda birçok yakın arkadaşı yer alıyordu.

Rauf (Orbay) Paşa Deniz Kuvvetleri Komutanı olmuştu. Ordudaki üst düzey subayların hepsi birbirini tanıyordu, birçoğu dönem arkadaşlarıydı. Gayeleri birdi: ülkeyi bu kuşatmadan kurtarmak. Mustafa Kemal Paşa da genelkurmayda kendisine güvenen üst düzey subaylar aracılığıyla Samsun'daki göreve aday oldu ve kazandı. Fakat bu noktada İstiklal Harbinin ne kadarının planlandığı ve genelkurmayın haberinin olup olmadığı sorusu hala aydınlanabilmiş değildir.

Samsun'a hareket etmeden önce bir Damat Ferid Paşa görevin yetki alanını sorgulamak istedi. Mustafa Kemal Paşa üstün körü haritayı göstererek ''çok fazla değil, belki şu kadarcık bir alan'' dedi.

Oysa müfettişliğin yetkileri fevkalade düzeydeydi. Atatürk'ün Nutuk'ta ''kendim yazdırdım'' dediği yetkilerle 3. ve 15. Kolordular emrine veriliyordu. Ayrıca Trabzon, Erzurum, Sivas, Van, Erzincan, Canik yöneticileri müfettişlikten alınan emirleri doğrudan yerine getireceklerdi. Mustafa Kemal Paşa'nın ifadesiyle, bu yetkileri görünce Harbiye Nazırı Şakir Paşa bile hayret etmiş ve ''imza atmam, mühür basarım'' demiştir. Gerçekten de belgede Şakir Paşa'nın mührü vardır.

İşte Mustafa Kemal Paşa'ya Samsun'a gidişinde verilen yetki ve talimatlar!

Belgede 9. Ordu Müfettişliğine padişah emriyle tayinin gerçekleştiği ve müfettişin yetkilerinin hem askerî hem mülkî olduğu belirtilerek şu vazifeler isteniyordu:

1. Mıntıkada iç asayişin geri kazandırılması ve bu asayişsizliğin ortaya çıkış sebeplerinin tespiti.

2. Mıntıkada öteden beri dağınık halde mevcudiyetinden bahsedilen silahların ve cephanenin bir an evvel toplattırılarak münasip depolara koyulması ve muhafaza altına alınması.

3. Çeşitli bölgelerde birtakım şuralar mevcut olduğu ve bunların asker toplamakta bulunduğu ve gayri resmi bir surette ordunun himaye eylediği iddia olunuyor.

Böyle şuralar mevcut olup asker topluyor, silah dağıtıyor, ve ordu ile de münasebette bulunuyorlarsa kat'iyen men'i ile bu gibi ortaya çıkan şuraların kaldırılması.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
hakk

FAza degil 43 dakikalik bi video. Izleyip de bi bakin bakalim gercek tarih bu konuda ne diyor. Ha ben uyanmak istemiyorum diyen direkt küfürlü yorumlar yazabilir. Yorumlar karakterleri ortaya koyar.

anilanlylmzzz

İlber Ortaylı, Murat Bardakçı, Sinan Meydan varken maraş dondurmacısından tarih öğrenecek değiliz. Birinin dine yakınlık göstermesi onun dediklerinin doğru olduğunu göstermez. Hz. Muhammed’in hadislerini ve veda hutbesini araştırmanı tavsiye ederim. Ayrıca küfür edecek bir şey yok, bir video ile uyanmak diye bir şey de yok. Eğer böyleyse o kişinin izlediği her şeye inandığı, onları araştırıp sorgulamadığını gösterir.

hakk

Ayni kafalar ayni sistemin savunuculari. Bi deKadir Misiroglu nu, Yavuz Bahadiroglu nu, Mustafa Armagan i, Ahmed Simsirgil i dinle. Bi düsün bunlarin dediklerini! Arastir! Sor bi kendine bu kadar tarihci neden hep aksini iddia edip mahkeme, ceza, savcilik dolasirken bu seninkiler neden böyle seyler yasayacak dahi konusmalar yorumlar yapmaz. Karisinin mektubunu yayinladi diye ceza alanlar mi dersin yoksa Vahdeddin i övdügü icin hapis alanlar mi dersin! Sence de bi seyler dönmüyor mu? Kral ciplak diye bagiranlarin neden agizlari tutuluyor! Plüton a nasil sen gezegen degilmissin denildiyse ona da bir gün belgeleriyle sen Türk degil, müslüman degil, bizden hic degilmissin denildiginde kendi aklinla ve gecmisinle barisik olursun...

anilanlylmzzz

Onedio’dan düzeltme bekliyoruz. Böyle önemli bir konuyu muallakta bırakamazsınız. Gerçek anlamda tarihi seven hatta direkt gerçek tarihçileri bünyenize katabilirsiniz. Oğuzhan Uğur gibi birkaç kişi daha tarihi ve gerçekleri anlatmak için çalışsa bu gençlik, Gençliğe Hitabe’yi tekrar okumak için gereken azmi bulacaktır.

viyol10sel

Yok biz almayalim. Biz yuzugumle geldim diyerek ulkedeki tum evsizleri ev sahibi yapacak kadar parayi yurt disindaki bankalara kaciran, sahte diplomali, oglu katilken onu ak'layan zatı seviyoruz. Bize tarihi anlatmayin biz vatanı emperyalist devletlerden kurtaran şanli Türk ordusunu ve komutanlarini degil, her cephede yardim eden Kürt halkini degil tek bir yuzukle gelip ulkedeki herkesi birbirine dusman eden zatı seviyoruz. Türk kelimesini sevmezler Atatürk'ü sevmezler, Kürt halkini sevmezler, Aleviyi sevmezler, İslam'da yazan her seyin tam tersini yapmasina ragmen bu kadar insanin AKP İslam'ın kurtaricisi demesinin sebebi de bunlarin sadece tarihi degil İslam'ı da bilmemesi. Sadece cahil dindarlarin kahramani AKP

anilanlylmzzz

Eksik bilgi var. Mustafa Kemal’in planlarından Genelkurmay’ın ne kadar haberi var hala tam olarak bilinmiyor düşüncesi doğru değildir. Tam olarak aydınlanmak isteyenler Sinan Meydan’ın “Parola, Nuh” kitabını okuyabilirler.

blizzard

Sinan Meydan'ın tüm kitaplarını her Türk genci alıp okumalı. Sayın Sinan Meydan, tarihi tez diye ortaya atılan saçmalıklara belgelerle gayet okkalı bir şekilde cevap verdiği için omurgasız biatçı kesim tarafından en sevilmeyen tarihçiler arasındadır. O kadar ki, Kitapyurdu.com'a sırf Sinan Meydan'ın eserlerine düşük puan vermek için kaydolan bulanıklar var. Daha ne kadar aşağılık olabilirler merak ediyorum.

Görüş Bildir