Atatürk'ün Daima Halkın İçerisinde Bir Lider Olduğunu Gösteren 15 Fotoğraf Karesi

-
2 dakikada okuyabilirsiniz

Mustafa Kemal Paşa, bilhassa Cumhuriyetin ilanından sonra gittiği her yerde halk tarafından sevgi gösterileriyle karşılanan bir liderdi. Kendisine ''Gazi Paşa'' diye hitap ederler, her zaman ona karşı duydukları muhabbet ve sevgiyi en mükemmel bir şekilde ifade ederlerdi. İşte Atatürk'ün halkın içerisindeyken çekilen tarihi fotoğraflarını burada sizler için derledik.

Not: Fotoğraflar Atatürk Araştırma Merkezi internet sitesinden alınmıştır.

1. Cephe gerisinde ahaliden birtakım kişilerle beraber, 1921

2. Atatürk Balıkesir'de Kazım Karabekir, Latife Hanım ve çocuklarla birlikte.

3. Erzurum Depremi sonrasındaki ziyaretinde yerel halktan birisinin şikayetlerini dinlerken.

Atatürk'ün bu gezileri sırasında yanında pek bir koruması bulunmazdı. Daima can dostu Salih (Bozok) ve Kılıç Ali yanında olurdu.

4. Atatürk bir gezi sırasında Salih Bozok ve Latife Hanım ile beraberler.

5. Afet İnan ile birlikte bir yurt gezisi sırasında.

6. Atatürk Florya'dan kayıkla denize açılırken.

7. Gazi, deve yetiştiren çobanlarla sohbet ediyor.

8. Atatürk, solda koruması Kılıç Ali, sağda Şükrü Kaya ile birlikte yürüyorlar.

9. Yurt gezisi sırasında Atatürk'ü yakalayıp ona dileklerini iletme fırsatı bulan yaşlı bir adam.

10. Üniversite öğrencileriyle birlikte bir dersi takip ederken.

11. Kazım Özalp, İsmet İnönü, Ali Fethi Okyar ve Atatürk halkın içerisindeler.

12. Atatürk, Adana'da bir kadının şikayet mektubunu alıp onun derdini dinlerken.

13. İstanbul'da Beylerbeyi Sarayında düzenlenen Balkan Festivalinde, 2 Eylül 1936

14. Atatürk İzmir Kız Lisesini ziyaret ediyor, 1 Şubat 1931.

15. İstanbul halkı Ata'yı son yolculuğunu uğurluyor.

Bonus: Atatürk'ün cenazesinin Anıtkabir'e defni sırasında Celal Bayar'ın yaptığı konuşma

Atatürk! Sen, bizdendin. Seni halife yapmak, padişah yapmak isteyenler oldu, iltifat etmedin. Milli irade yolunu seçtin. Hayatını ve şahsiyetini milletinin hizmetine vakf ettin. Türk'ün gıpta ettiği, ta'ziz ettiği, övdüğü ve övündüğü vasıflara maliktin. Bütün bu meziyetlerinle Türk'ün ta kendisiydin. Şimdi seni kurtardığın vatanın her köşesinden gönderilen mukaddes topraklara veriyoruz. Bil ki hakiki yerin, daima inandığın ve bağlandığın Türk milletinin minnet dolu sinesidir. Nur içinde yat!

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

FACEBOOK YORUMLARI

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
serra-cakir1

Atatürk! Sen, bizdendin. Seni halife yapmak, padişah yapmak isteyenler oldu, iltifat etmedin. Milli irade yolunu seçtin. ŞİMDİKİLER DE MİLLET İRADESİNİ NASIL YOK EDERİZ NASIL PADİŞAH OLURUZ DİYE DÜŞÜNÜYOR

impheatus

Şimdilerde de birileri hakkında o halktan biri diyip duruyorlar. Bir gün hepimiz 200 kişilik mini bir orduyla korunup, o laf ettiğimiz almanların son model mercedes arabasına binersek, kendi keyfimiz için saraylar yaptırırsak, yedi sülalemize yetecek parayı bankalarda biriktirip, ülkenin sayılı büyük şirketlerinin sahibi olursak, canımız istediğine küfredip içeri attırabilecek yetkiye sahip olursak, herkesin hayatına karışabilecek kadar güçlü olursak işte o gün bahsettiğniz kişide halktan biri olabilir. O zamana kadar maalesef sadece zengin kendini bilmiş egoist birisi olarak kalacak.

pasali1299

atamiz zamaninda ki özgürlükler şimdi yok malesef...mesela o yaşasaydı kemdisini sevmeme özgürlüğünü bize verirdi..ama hayatta değil ya onu sevmiyorum diyenler , ağza alınmayacak küfürlere maruz kaliyor .. yazik bu küfürleri eden sözde Atatürkçü çomarlar..

bayvatan

Bazen kendime sorarım acaba gerçekten ATATÜRK bu millete fazla mı diye ? hayır efendiler tam tersi biz ATATÜRK e fazlayız. Çünkü layık değiliz. Büyük kurtarıcı bize en büyük hediyeyi cumhuriyeti kendi kendine bağımsız bir idare verdi ama biz veya bizler onun canına mal olabilen vatan aşkını anlayamadık ve daha da anlayamayacağız. Ata nın elinde bir çok fırsat vardı kendini ne bileyim bir diktatör bir padişah veya daha üstü bir mevki verebilirdi. Ama o ne yaptı ülkeyi ancak üzerinde yaşayan halk yönetir dedi ve ölümüne mücadele verdi. ülke 1. dünya savaşından sonra öyle kötü bir haldeydi ki kim görse haline terkeder ne olursa olsun derdi. fakat o ne yaptı ? sıfırdan herşeyi geri aldı tabiri caizse ülkeye reset atıp sıfırdan kurdu. NUR İÇİNDE YAT BÜYÜK ADAM

yasin-kaya12

Yemin ederim okurken tüylerim diken diken oldu..

Başlıklar

AdanaErzurumİstanbulİzmir
Görüş Bildir