Görüş Bildir
Haberler
Atatürk'e Hakaretten Hapis Cezası Alan Akademisyenden Skandal Savunma: 'Şeref Madalyası'

etiket Atatürk'e Hakaretten Hapis Cezası Alan Akademisyenden Skandal Savunma: 'Şeref Madalyası'

Emre Ordu
25.02.2021 - 16:51 Son Güncelleme: 21.02.2023 - 19:41

Atatürk'e hakaret ettiği gerekçesiyle 1 yıl 6 ay hapis cezasısına çarptırılan Marmara Üniversitesi Araştırma Görevlisi Furkan Bölükbaşı, aldığı ceza için 'şeref madalyası' dedi. 

İçeriğin Devamı Aşağıda

Marmara Üniversitesi Araştırma Görevlisi Furkan Bölükbaşı'nın 2017 yılında Twitter ve Ekşi Sözlük’te Mustafa Kemal Atatürk’e yönelik hakaret içerikli paylaşımlarda bulunması üzerine CHP İzmir Milletvekili Tuncay Özkan, avukatı Taner Kazanoğlu aracılığıyla Bölükbaşı hakkında suç duyurusunda bulundu.

Suç duyurusunda Bölükbaşı’nın “Atatürk’ün hatırasına hakaret etmek, toplumu kin ve düşmanlığa tahrik etmek, suç işlemeye tahrik etmek, halkı birbirini öldürmeye tahrik etmek” suçlarını işlediği belirtildi.

Bölükbaşı hakkında 'Atatürk’e alenen hakaret etmek ve sövmek' suçundan 3 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı.

Avukatı: "Kemalizm ideolojisine eleştiri"

Avukatı: "Kemalizm ideolojisine eleştiri"

Bölükbaşı davanın 23 Şubat 2021 tarihli karar duruşmasında sosyal medyadaki paylaşımları kendisininin yapmadığını ve Ekşi Sözlük’teki yorumlarının da suç unsuru oluşturmadığını ileri sürdü.

Bölükbaşını avukatı da müvekkilinin dava konusu paylaşımları yapmadığını ileri sürerken, Ekşi Sözlük’teki yorumları içinse 'Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi ve Anayasa Mahkemesi’nin çok çeşitli kararlarıyla ortaya koyduğu gibi Kemalizm ideolojisine yapılan ifade hürriyeti kapsamındaki eleştirilerdir” dedi.

Mahkeme, Bölükbaşı’nun suçu basın yoluyla işlediğini ve bu suçu birden çok kez tekrarladığını belirterek, önce 1 yıl 10 ay 15 gün hapis cezası verdi. Mahkeme Bölükbaşı’na ‘iyi hal indirimi’ uygulayarak, cezasını 1 yıl 6 ay 22 güne indirdi ve hükmün açıklanmasını erteledi. Bölükbaşı’nın 5 yıl içerisinde benzer bir suçu işlemesi durumunda, bu hapis cezasını da yatması gerekecek.

"Şeref madalyası" dedi, Hilal Kaplan'dan destek geldi

"Şeref madalyası" dedi, Hilal Kaplan'dan destek geldi
İçeriğin Devamı Aşağıda

Sosyal medya hesabından yazılı bir açıklama yapan Furkan Bölükbaşı, hapis cezası kararı için 'şeref madalyası' dedi. 

Bölükbaşı’na sosyal medyadan Sabah gazetesi yazarı Hilal Kaplan gibi isimler de destek oldu. Kaplan, Bölükbaşı’na verilen ceza için “İfade özgürlüğü savaşçıları sessiz çünkü dertleri ifade özgürlüğü değil; bize istedikleri gibi hakaret etme ve sindirme özgürlüğü” ifadelerini kullandı.

"Öğretim üyeliğine son verilmeli"

"Öğretim üyeliğine son verilmeli"

Özkan’ın avukatı Taner Kazanoğlu, Bölükbaşı’nın aldığı cezaya rağmen yaptığı paylaşımlarla suç işlemeye devam ettiğini belirterek savcıları göreve davet etti. Kozanoğlu şunları kaydetti:

Vatandaş hâlâ durmuyor, basın açıklaması yaparak Atatürk’e hakaretten almış olduğu cezayı bir ‘Şeref madalyası’ olarak değerlendirip “Bununla gurur duyuyorum' diyerek hâlâ suç işlemeye devam ediyor. Bu vatandaş bir öğretim üyesi, en acı tarafı bu. Mustafa Kemal Atatürk Türkiye’nin kurucu cumhurbaşkanı, kurucu devlet başkanı. Nasıl ki Sayın Recep Tayyip Erdoğan şu anda Türkiye’nin Cumhurbaşkanı, yasa ile korunuyor. Şu anda cezaevlerinde ciddi bir biçimde cumhurbaşkanına hakaretten yatan insanlar var. Bir tarafta Kurucu Devlet Başkanımıza hakaret etme özgürlüğü var, öbür tarafta da son Cumhurbaşkanımıza hakaretten bir sürü insan cezaevinde. Bunun anlaşılır bir tarafı yok. İkisinin de korunması lazım. Cumhurbaşkanı sıfatı devlet sıfatıdır, kimsenin hakaret etmeye hakkı yoktur.

Şu anda mahkeme kararını tanımayıp mahkeme kararını küçültücü bir ifadeyle “Ben şeref madalyası taktım” diye devam etmesinin akıl alır bir tarafı yok. Türkiye Cumhuriyeti savcılarının bu arkadaş hakkında re’sen devam ettiği bu hakaretlerle ilgili ‘dur’ demesi lazım. Beklentimiz kurucu başkanımız Mustafa Kemal Atatürk ile ilgili hakaretlere 'dur' denilmesidir.

Bu arkadaşa çocuklarımız teslim ediliyor. Bunun hemen öğretim üyeliğinden atılması lazım. Savcılarımızı göreve davet ediyoruz. Bu arkadaş hâlâ hakaretlerine devam ediyor, bazı gazeteci arkadaşların da buna destek çıkmasını esefle kınıyorum. Mustafa Kemal Atatürk, hepimizin değeridir, kimse ona hakaret edemez, etmemelidir de. Türkiye’deki her bireyin bu arkadaşlar hakkında suç duyurusunda bulunma hakkı vardır.'

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
327
116
27
20
8
6
6
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Mr Logical

Atatürk'e hakaret eden birinde şeref ne arar...

Duru DENİZ

İşgaldeki hali sakın unutma. Atatürk'e dil uzatma sebepsiz. Sen anandan yine çıkardın amma; baban kimdi bilemezdin şerefsiz!

minik su böreği

Türkiye kadar ifade özgürlüğünü yanlış anlamış bir ülke yoktur sanıyorum. Birini ona hakaret ederek eleştirdiğinizde fikrinizi özgürce belirtmiş olmuyorsunuz... Devamını Gör