Aşırı Zeki İnsanların Aynı Zamanda 'Tuhaf' Bireyler Olmasının Sebepleri

1.7bPAYLAŞIM

İlginç tavizler, kendine özgü alışkanlıklar veya garip sosyal yetenekler... Bunların hepsi IQ'su yüksek, zekası diğerlerine göre farklı çalışan insanlara mahsus. İşte bu bireylerin aynı zamanda biraz tuhaf olmasının çeşit çeşit öngörülen sebebi var. Peki nedir bu farklılıklar? Sizler için ListVerse'den derledik.

Kaynak: http://listverse.com/2017/06/10/10-surpr...

1. Aşırı zeki insanlarda misofoni derecesinde ses duyarlılığı bulunması çok sık görülen bir durumdur.

Aralarında Marcel Proust ve Charles Darwin'in de bulunduğu geçmişte var olmuş birçok deha bu tür ses duyarlılığını yaşamıştır. Bunun ardındaki teoriye göre, beynin fazla çalışması hem ilgili hem de ilgisiz verileri işlediği için, daha fazla algı açıklığına yol açar ve bu insanın kafasına bir başka deyişle ağır gelir. 

Misofoni ise bu rahatsızlığa verilen genel addır. Misofonisi olan bir kişi kimi sesler karşısında rahatsızlık duyar ve bu çarpıntı, anksiyete gibi fiziksel tepkimelere de yol açabilir.

2. Endişeli olurlar.

Birçok bilim insanı anksiyete ve zeka seviyesi arasındaki bağlantıyı incelemiştir. Bu noktada ortaya çıkan gerçek şu ki, çok çalışan bir beyin veriyi tekrar tekrar inceler, değerlendirir; farklı açılardan bakar ve bu yüzden sonucunda endişe ve anksiyete duymaya başlar. Öte yandan bu duygular genellikle yaratıcılığı da tetiklerler.

3. Çok zeki insanlar günün her saatinde uyanık kalabilir.

Araştırmalara göre, zeka olarak daha üstün kişiler günün hangi saatinde daha verimli oluyorlarsa o saatte uyanık kalmayı tercih ederler.

4. Zeki kişiler yalnız kalmayı tercih eder.

Araştırmacıların 'Savanna mutluluk teorisi' olarak açıkladıkları alışkanlıklarımız, aslında evrimimizde bizi mutlu eden şeylerin peşinden gitmiş olmamızdan kaynaklanıyor. Öte yandan kimi araştırmalara göre, ne kadar sıklıkla sosyalleşiyorsanız mutsuz olma olasılığınız da o kadar artıyor. Süper zeki insanlar ise sosyal karşılaşmalarını belirli bir limitte tutuyor ve yalnız takılmanın daha tatmin edici olduğunu hissediyorlar.

5. Başarısızlık, aşırı zeki insanların moralini bozmaz, onların hevesini kırmaz!

Araştırmalar, çok zeki insanların hem başarılarından hem de başarısızlıklarından eşit derecede ders çıkarabildiğini gösteriyor. Bu aynı zamanda sürekli öğrenme ve gelişme için çok kritik bir yaklaşım.

6. Oldukça karanlık ve anlaşılması güç bir mizah anlayışları olabilir.

Konu hakkında yapılmış bir psikolojik araştırmada, 'rahatsız edici, karanlık mizah'tan zevk alan kişilerin, IQ test sonuçlarının ve eğitim seviyelerinin daha yüksek olduğu ortaya çıktı.

Aynı grup, saldırganlık değerlendirmesinde ise en düşük puanları aldı!

7. Gereğinden çok daha fazla alçakgönüllü ve gösterişsizdirler.

Birçok zeki ve başarılı insan, kendi yeteneklerini ve elde ettiği başarıları sürekli olarak eleştirir. Kimlik hırsızı sendromu da denilen bu durum kişinin kendini süreki olarak yeniden değerlendirmesine ve sorgulamasına sebep olur. 

Bir diğer açıklama ise, tam tersi olan Dunning-Kruger etkisi ile yapılabilir. Kişi kendi elde ettiği herşeyin aslında herkeste olduğunu ve bunun gerçek bir başarı olmadığını düşünerek kendini yersiz bir alçak gönüllülüğe itebilir.

8. Aşırı düşkünlük veya kötü alışkanlıklara meyil gösterebilirler.

Dahilik mertebesinin, madde kullanımı ile olan yakın bağını yıllar içinde defalarca kez gözlemledik diyebiliriz. Jack Kerouac ve Billie Holliday gibi yüksek zekaya sahip kişilerin, bağımlılıkları yüzünden erkenden aramızdan ayrıldığını biliyoruz. 

Bir teoriye göre, IQ'sü yüksek insanlar her zaman yeni deneyimlere açıktırlar. Bunun yanı sıra kendilerini toplumdan soyutlamaları onları uyuşturucu ve alkol kullanımına daha da yaklaştırır.

9. Zeki insanlar bol bol küfür ederler.

Küfür etmek de aslında bir entellektüel bilgi seviyesinin göstergesidir. Araştırmacılara göre, zeki insanlar kendilerini ifade etmenin en iyi yolunu ararlar. Bu da kendi ifadelerine daha fazla yoğunluk katmak isterken kimi zaman küfüre dönüşebilir. 

Dilin tüm kelimelerine hakim olmak ise zeki insanlardan beklenen bir yaklaşımdır.

10. Birçok aşırı zeki insan ateizmi tercih etmiştir.

Birtakım bilimsel araştırmalar, yüksek IQ'nün daha düşük seviyede dini inançlarla birlikte gözlemlendiğini gösteriyor. Aslında bilim insanları arasında bir ayrışmaya da sebep olan bu tartışmanın bir açıklaması var. Yüksek IQ seviyesindeki insanlar önsezi ve diğer birçok algıyı sorgulamaya daha yatkın oldukları için din konusuna ve daha birçok konuya çok daha şüpheci yaklaşıyorlar.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
narko

Başaramadığım o kadar şey oldu ki! Bu sayede başarmanın yollarını öğrenmek için sürekli başarısızlıkla sonuçlanan eylemlerin sonucunda başarılarımda oldu. Ne başarım beni mutlu etti nede başarısızlığım. Başaramadığım için başardım. Başarılarımı başaramadıklarıma borçluyum. Ne başardın diye sorrarsan ben derim ki; En basiti ile senin bunu okumanı başardım. Ne başaramadın diye sorarsan bu seferde derim ki; Benim ne demek istediğimi anlamanı başaramadım. (iF)

Gizli Kullanıcı

: )

eray-altin2

ZEKİ OLMADIĞINI BİLİYORSUN DEĞİL Mİ SAYIN PATATES

emircan-emircan

bende küfür ve içki gibi haram şeyler dışında hepsi var bu arada ateizm şeyinide söyliyeyim ben ilk önce yazan arkadaşın yazdığı ilk önce bu ne diye sordum sorguladım sonra başladım müslüman olmaya

narko

Sorgulamak ve düşünmek akıllı insanlara yani zekası olanlara mahsus ise ateist değil Allah a daha yakın olur. yarım akıl ile sorgularsa o olan aklınıda satın alan ateizm olur.

hakan-akkus

Yine ateizm ve seks propagandasına başlamışlar. Onedio bunu neden yapıyorsun canım?

narko

inceden ince evet.. Sorgulamak ve düşünmek akıllı insanlara yani zekası olanlara mahsus ise ateist değil Allah a daha yakın olur. yarım akıl ile sorgularsa o olan aklınıda satın alan ateizm olur.

Gizli Kullanıcı

hiç bir yerden zeki çıkamıyorum ya

narko

Ben bir deliyim. Deli olmak ise deli olduğunu bilmektir. Bazı kişiler ise akıllı olduğunu sanar ancak onlar aptaldırlar. Bazıları ise kendilerini çok zeki sanar bunlar ise sandıkları gibidir ve ben bunlara gerizeki diyorum. Kendinin deli olduğunu kabul eden kişi mutlaka delidir ama benden daha deli değildir. Benden daha delisi varsa ondan delilik satın almak isterim. Nasıl alacaksın diye soranlara ise. Kendimin ondan daha deli olduğunu ona inandırırım ve oda benim deliliğimi almak isteyecektir ve bu şekilde takas yapacağız. Bu yüzden gene benden daha delisi olmayacak. İşte deliliğin özeti bu. var mı benden delisi? (iF) Not: tamam anlaşıldı kimse deliyim demiyor bari akıllıyım diyen çıksın ortaya ben delirtcem sadece 1 saat yeter bana delirmesiiçin :) madem deli yok akıllıda mı yok bu memlekette. Yoksa herkes delide deli olduğunu söyleyemiyor mu?

narko

Sen akıllısın ondan kardeşim...Ciddiyim...

Gizli Kullanıcı

bence bu araştırma falan degil;sizin zeka adı altında insanlara olmalarını empoze ettiginiz şeyler.bazı belki dogru şeylerle işinize gelen şeyleri harmanlamışsınız ki kimse anlamasın,laf etmesin..akıllı insan bir kere yanlış ve kötü oldugunu bile bile içkiye,uyuşturucuya başlamaz,bagımlı olmaz,uykusuz kalıp kendine zarar vermez,aklı olan ateist olmaz.bundan çıkan sonuç:hırslı,kibirli ol,bagımlı ol,dalgacı ol,küfürbaz ol,ateist ol=zeki ol!..👎bu tarz galerilerde hep görüyoruz.onedio,şaşırtmıyo..

narko

Sana hak veriyorum ancak bu madde bağımlılık olayı zekadan ileri gelme ihtimali olsa bile bu meraktan ileri gelir. Yani aslında zeki insan maddeye bulaşmaz etrafındakileri analiz ederek kullanmaz. Ateist konusuna hiç girmim. Ateizm moda olmuş resmen modaya uyuyorlar ve kendilerini zeki sanıyorlar. Bunlar daha llah'ın varlığını idrak edemez iken nasıl olurda zeki olabilirler.. İblis dahi Allah a inanıyor ancak lanetli kovulmuştur. Ateizm az bilgi ile kendini yüksekte görmesi ile başlayan zekanın gerilemesidir. Ateist arkadaşlar bir gün eğer akıllı ise zeki ise doğruyu bulurlar..

Gizli Kullanıcı

aynen👍

tayfur-kose

Einstein ozaman salaktı tütünü içtiğine göre senin tabirine göre siz malsınız o yüzden anlayamazsınız.

Görüş Bildir