Aşırı Zeki İnsanların Aynı Zamanda 'Tuhaf' Bireyler Olmasının Sebepleri

-

İlginç tavizler, kendine özgü alışkanlıklar veya garip sosyal yetenekler... Bunların hepsi IQ'su yüksek, zekası diğerlerine göre farklı çalışan insanlara mahsus. İşte bu bireylerin aynı zamanda biraz tuhaf olmasının çeşit çeşit öngörülen sebebi var. Peki nedir bu farklılıklar? Sizler için ListVerse'den derledik.

Kaynak: http://listverse.com/2017/06/10/10-surpr...

1. Aşırı zeki insanlarda misofoni derecesinde ses duyarlılığı bulunması çok sık görülen bir durumdur.

Aralarında Marcel Proust ve Charles Darwin'in de bulunduğu geçmişte var olmuş birçok deha bu tür ses duyarlılığını yaşamıştır. Bunun ardındaki teoriye göre, beynin fazla çalışması hem ilgili hem de ilgisiz verileri işlediği için, daha fazla algı açıklığına yol açar ve bu insanın kafasına bir başka deyişle ağır gelir. 

Misofoni ise bu rahatsızlığa verilen genel addır. Misofonisi olan bir kişi kimi sesler karşısında rahatsızlık duyar ve bu çarpıntı, anksiyete gibi fiziksel tepkimelere de yol açabilir.

2. Endişeli olurlar.

Birçok bilim insanı anksiyete ve zeka seviyesi arasındaki bağlantıyı incelemiştir. Bu noktada ortaya çıkan gerçek şu ki, çok çalışan bir beyin veriyi tekrar tekrar inceler, değerlendirir; farklı açılardan bakar ve bu yüzden sonucunda endişe ve anksiyete duymaya başlar. Öte yandan bu duygular genellikle yaratıcılığı da tetiklerler.

3. Çok zeki insanlar günün her saatinde uyanık kalabilir.

Araştırmalara göre, zeka olarak daha üstün kişiler günün hangi saatinde daha verimli oluyorlarsa o saatte uyanık kalmayı tercih ederler.

4. Zeki kişiler yalnız kalmayı tercih eder.

Araştırmacıların 'Savanna mutluluk teorisi' olarak açıkladıkları alışkanlıklarımız, aslında evrimimizde bizi mutlu eden şeylerin peşinden gitmiş olmamızdan kaynaklanıyor. Öte yandan kimi araştırmalara göre, ne kadar sıklıkla sosyalleşiyorsanız mutsuz olma olasılığınız da o kadar artıyor. Süper zeki insanlar ise sosyal karşılaşmalarını belirli bir limitte tutuyor ve yalnız takılmanın daha tatmin edici olduğunu hissediyorlar.

5. Başarısızlık, aşırı zeki insanların moralini bozmaz, onların hevesini kırmaz!

Araştırmalar, çok zeki insanların hem başarılarından hem de başarısızlıklarından eşit derecede ders çıkarabildiğini gösteriyor. Bu aynı zamanda sürekli öğrenme ve gelişme için çok kritik bir yaklaşım.

6. Oldukça karanlık ve anlaşılması güç bir mizah anlayışları olabilir.

Konu hakkında yapılmış bir psikolojik araştırmada, 'rahatsız edici, karanlık mizah'tan zevk alan kişilerin, IQ test sonuçlarının ve eğitim seviyelerinin daha yüksek olduğu ortaya çıktı.

Aynı grup, saldırganlık değerlendirmesinde ise en düşük puanları aldı!

7. Gereğinden çok daha fazla alçakgönüllü ve gösterişsizdirler.

Birçok zeki ve başarılı insan, kendi yeteneklerini ve elde ettiği başarıları sürekli olarak eleştirir. Kimlik hırsızı sendromu da denilen bu durum kişinin kendini süreki olarak yeniden değerlendirmesine ve sorgulamasına sebep olur. 

Bir diğer açıklama ise, tam tersi olan Dunning-Kruger etkisi ile yapılabilir. Kişi kendi elde ettiği herşeyin aslında herkeste olduğunu ve bunun gerçek bir başarı olmadığını düşünerek kendini yersiz bir alçak gönüllülüğe itebilir.

8. Aşırı düşkünlük veya kötü alışkanlıklara meyil gösterebilirler.

Dahilik mertebesinin, madde kullanımı ile olan yakın bağını yıllar içinde defalarca kez gözlemledik diyebiliriz. Jack Kerouac ve Billie Holliday gibi yüksek zekaya sahip kişilerin, bağımlılıkları yüzünden erkenden aramızdan ayrıldığını biliyoruz. 

Bir teoriye göre, IQ'sü yüksek insanlar her zaman yeni deneyimlere açıktırlar. Bunun yanı sıra kendilerini toplumdan soyutlamaları onları uyuşturucu ve alkol kullanımına daha da yaklaştırır.

9. Zeki insanlar bol bol küfür ederler.

Küfür etmek de aslında bir entellektüel bilgi seviyesinin göstergesidir. Araştırmacılara göre, zeki insanlar kendilerini ifade etmenin en iyi yolunu ararlar. Bu da kendi ifadelerine daha fazla yoğunluk katmak isterken kimi zaman küfüre dönüşebilir. 

Dilin tüm kelimelerine hakim olmak ise zeki insanlardan beklenen bir yaklaşımdır.

10. Birçok aşırı zeki insan ateizmi tercih etmiştir.

Birtakım bilimsel araştırmalar, yüksek IQ'nün daha düşük seviyede dini inançlarla birlikte gözlemlendiğini gösteriyor. Aslında bilim insanları arasında bir ayrışmaya da sebep olan bu tartışmanın bir açıklaması var. Yüksek IQ seviyesindeki insanlar önsezi ve diğer birçok algıyı sorgulamaya daha yatkın oldukları için din konusuna ve daha birçok konuya çok daha şüpheci yaklaşıyorlar.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
hakan-akkus

Yine ateizm ve seks propagandasına başlamışlar. Onedio bunu neden yapıyorsun canım?

blackfrost

hiç bir yerden zeki çıkamıyorum ya

justice_fighter

bence bu araştırma falan degil;sizin zeka adı altında insanlara olmalarını empoze ettiginiz şeyler.bazı belki dogru şeylerle işinize gelen şeyleri harmanlamışsınız ki kimse anlamasın,laf etmesin..akıllı insan bir kere yanlış ve kötü oldugunu bile bile içkiye,uyuşturucuya başlamaz,bagımlı olmaz,uykusuz kalıp kendine zarar vermez,aklı olan ateist olmaz.bundan çıkan sonuç:hırslı,kibirli ol,bagımlı ol,dalgacı ol,küfürbaz ol,ateist ol,zeki ol!..👎bu tarz galerilerde hep görüyoruz.onedio,şaşırtmıyo..

kadir-genc1

Kendisini zeki sanmak isteyen birisi tarafından yapılmış son derece boş bir içerik.

dusunen_odun

bu özellikleri taşıyan bir malda olabiliriz, bu özellikler insanı zeki yapmaz

arif-sahbaz

başlıkta bu özelllikleri taşıyanlar zeki oluyor demiyor.zeki insanlarda bu özellikler görülüyor deniyor.

dusunen_odun

zati başlığı eleştirmedim, ama bu paylaşımlarda her zaman "bunu yapıyorsanız zekisiniz yada olabilirsiniz" havası vardır o noktaya değinmek istedim sadece, başlık öyle demese de o hava var şimdi.

Başlıklar

BilimTercihUyuşturucu
Görüş Bildir