Cerattepe İçin Boğalı Protesto

 > 
655PAYLAŞIM

Artvin'in Cerrattepe bölgesinde yapılmak istenen madene karşı eylemler sürüyor. Maden protestosuna katılmak için bölgeye gidenler güvenlik güçleri tarafından engellendi. Gerginlik çıkması üzerine Artvin'e giriş çıkışlar yasaklandı. Öte yandan binlerce kişinin protestosunda, kentin sembolü boğalar da kullanıldı.

Çok sayıda sivil toplum kuruluşu Artvin’deki Cerratepe direnişine destek için çeşitli illerden Artvin’e doğru gece saatlerinde yola çıkmıştı. Ancak Artvin Valiliğinin talimatıyla karayolu trafiğe kapatıldı. Artvin’e doğru gelen otobüsler Borçka ilçesiyle Hopa arasındaki Cankurtaran mevkiinde durduruldu. Bölgeye çok sayıda jandarma ve polis sevk edildi.

Sadece girişler değil çıkışlar da durduruldu

CHP Ankara Milletvekili Aylin Nazlıaka'nın da aralarında bulunduğu kalabalığın Artvin'e girişine izin verilmedi.

Bunun üzerine bir grup, polis ve asker barikatını aşarak otobüslerle geçmeye çalıştı. Bu sırada polis ve askerlerle çevreci gruplar arasında arbede çıktı. Polis kalabalığa biber gazı ve copla müdahale etti. 

Artvin Valiliği ise, kente giriş ve çıkışlara yasak getirdi. 

Rize ve Erzurum yönünden kentte gelmek isteyen kişiler araçlarla yolda kaldı, uzun konvoylar oluştu.

Öte yadan Artvin halkı Valiliğe yürüyüp, 'Artvin'e maden istemiyoruz' sloganı attı

Halk eyleme boğalarıyla birlikte katıldı

Artvin kent merkezinde bir araya gelen vatandaşlar ise ‘yer tahsis izni olmdan', asker ve polis refakatinde şantiye kurmaya başlayan Eti Bakır A.Ş.'ye yönelik eylemlerine devam etti. 

Artvin’de boğa güreşlerini organize eden Geleneksel Boğa Güreşlerini Yaşatma Yaylaları Koruma Derneği, her yıl birbirleriyle mücadele eden 10 boğayı kent merkezine getirerek çevrecilere destek verdi. Bazı boğaların üzerinde, Eti Bakır A.Ş.’nin sahibi Mehmet Cengiz’in fotoğraflarının bulunduğu pankartlar dikkati çekti.

'Hakaret yok arkadaşlar. Madenciye öküz deyip bizi üzmeyin' yazan pankart da dikkat çekti.

Boğalarla yapılan kortej yürüyüşünde “Cengiz şaşırma, sabrımızı taşırma”, “Cerattepe geçilmez, Artvin halkı yenilmez” sloganları atıldı. Özelikle valilik önüne gelindiğinde ıslıklar ve tepki alkışları arasında 'vali istifa' sloganlatı atıldı. 

Kızılay İşhanı önünde toplanan yaklaşık 8 bin kişi, 'Artvin’de maden istemiyoruz', 'Susma haykır, yaşamak haktır' sloganlar atarak maden şirketini ve Artvin Valisi’ni protesto etti. Burada boğa sahipleri adına konuşan Bilgehan Erdem, bölgede doğanın bozulmasını istemediklerini belirterek, “Altın madenciliğinin öldürdüğünü, turizminse bacasız sanayi olduğunu ve asırlar boyunca devam edecek, dünya var oldukça sürecek bir etkinlik olduğunu biliyoruz. Maden olayı gerçekleşirse doğamızla beraber tüm meralarımız ve festival alanlarımız da yok olacak” dedi.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir