Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Artık Güvende! Sürekli Yok Edilmek İstenen 'Akdeniz' Heykeli Galatasaray’da Yeniden Yükseldi

-
Abone ol

İlhan Koman imzalı Akdeniz Heykeli, geçtiğimiz günlerde restorasyonu tamamlanan Yapı Kredi Kültür Sanat’ın Galatasaray’daki binasında kendisine yer buldu.

Yapıldığı tarihten bu yana sürekli yer değiştiren ve vandalizme maruz kalan heykelin bundan böyle güvende olacağı düşünülüyor.

1980 yılında tamamlanan ve bir yıl sonra İlhan Koman’a Sedat Simavi Vakfı Görsel Sanat Ödülü’nü kazandıran heykelin ortaya çıkışını sanatçı şöyle ifade etmişti:

“İnsanın kucaklaşması, sevgisi anlatılırken Akdeniz aklıma geldi. Akdeniz büyüktü, bizden bir denizdi. Kucak açmayı bu adla anlatmak istedim. Sevgiyi ve kucaklaşmayı anlatırken bir kadının bütünlüğünden yararlanmak istedim.”

Akdeniz, kıvrımlı çizgileri sayesinde yanından geçerken dalgalanıyormuş gibi görünen, özel bir eser. Bir başka tabirle sanatı, harmoniyi ve matematiği aynı anda çizgilerinde barındırıyor denebilir.

4 ton ağırlığındaki ve 112 metal levha kullanılarak oluşturulan heykel, Yapı Kredi tarafından satın alındıktan sonra ilk olarak Yapı Kredi Sigorta’nın Zincirlikuyu’daki genel müdürlük binası önüne konmuştu.

2005 yılında, Levent’teki Yapı Kredi Plaza’nın önüne taşındı.

İkinci durağının, aynı zamanda İstanbul İsrail Başkonsolosluğu’na ev sahipliği yapması Akdeniz’in en büyük talihsizliğiydi şüphesiz.

Sık sık protestoların gerçekleştiği bu noktada Akdeniz, öfkeli kalabalıklar tarafından İsrail ile bilinçsizce ilişkilendirildi ve vandalizme uğratıldı.

Bundan böyle Yapı Kredi Kültür Sanat’ın Galatasaray’daki yenilenen binasında tekrardan yükselecek olan heykelin artık güvende olduğu düşünülse de, bu yeni lokasyonun sanatseverlerde bir burukluk yarattığı da bir gerçek.

İlkin bir Akdeniz kıyısında, Akdeniz’in rüzgarlarına kanat gererek durması planlanan heykel, artık iç mekanda sergilenecek.

Bu arada heykelin yükseldiği Yapı Kredi Kültür Sanat'ın yenilenmiş binası da bir parantezi hak ediyor.

Modern çizgilere sahip yapının, estetik ve kültürel açıdan Beyoğlu’na yeni bir soluk kazandırdığını söylemek mümkün.

Akdeniz’in tam ortasından İstanbulluları kucaklaması haricinde, binada yenilenmiş ve genişletilmiş YKY satış noktası ve sergi salonu ilk göze çarpanlar arasında.

Siz de Akdeniz’in rüzgarıyla İstanbul semalarında kucaklaşmak isterseniz, bundan böyle Mekteb-i Sultani’nin gölgesinde onunla buluşabilirsiniz. 

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
ooppapatya

güzel bi esermiş, hakettiği değeri görmesi dileğiyle

fuzuli-derin

İsveç'te bilindiği ve değer verildiği kadar bilinmeyen sanatçı ...

sosyopsikoloji

Değerli Nasrettin Hoca 'nın heykelinin değeri daha çok ülkemizde. (Edit: Nasrettin Hoca 'ya değil, yapılan heykelinedir bu sözüm. Zira yapan insan kıt beyinli olduğundan ona değil de direkt heykele iletiyorum mesajımı.) Bazen heykeller, insanlardan daha çok şey anlatır. En azından bakınca içi dışı taş olan, içini dışını bildiğin bir şey görürsün. Sanat içi boş bir şey değil işte. + Baksana Nazım, bak! İleriye bak! - Heykele mi yani paşam. + Evet Nazım, geleceğe bak.

Görüş Bildir