Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Arduino ile Yapabileceğiniz 8 Çılgın Proje

-

Kısaca Arduino

Arduino, İtalya'da bir öğrencinin bitirme projesi olarak 2005 yılında başlayan elektronik donanım tabanlı, açık kaynak kodlu bir geliştirme platformudur. Bu platformda çeşitli kontrol kartları ve bu kartların programlanmasını sağlayan yazılım paketi bulunur. Öğrencisinden profesyoneline, ister hobi ister ticari amaçla herkes Arduino ile projeler yapabilir. Eğer sizin de ilginiz varsa hazırladığımız listedeki çılgın projeleri yaparak hem eğlenin, hem de bilginizi geliştirin. Eğer henüz başlamayanlardansanız projeleri gördükten sonra bir şekilde başlamak isteyeceksiniz :)

1. Akıllı Saat

Arduino ile birçok akıllı sistem geliştirilebilir. Fakat bu tip projeleri yaparken dikkat edilmesi gereken en önemli şeylerden biri de projenin ihtiyaçlara göre belirlenen tasarımıdır. Bu projenin doğru şekilde çalışması için herhangi bir Arduino türü kullanılabilirdi ancak bu bir kol saati projesi olduğu için küçük tasarımlara en uygun olan, Arduino ailesinin en küçük üyesi Pro Mini kullanılmış. Projede akıllı telefon ile iletişim kurabilmek için Arduino uyumlu bir Bluetooth modülünden yararlanılmış. Gerçekten çok kullanışlı ve yapımı keyifli bir 'Kendin Yap' projesi olmuş.

2. 8x8x8 LED KÜP

Tabi ki her projenin bir günlük ihtiyaçtan doğması beklenemez. Bazıları da özel tasarım projeler olarak ilgi çekmeyi başarıyorlar. LED teknolojisi ile evlerimizde, alışveriş merkezlerinde, otomobillerde ve aslında aklımıza gelebilecek her yerde daha göze hoş gelen aydınlatma tasarımları oluşuyor. LED Küp projesi de (hangi boyutlarda olursa olsun) hem LED'lerin simetrik duruşu bakımından hem de kontrol edilebilir geçişlere sahip olduğundan muazzam bir görüntü sunuyor. Bu uygulamada Arduino'nun en temel ve en çok kullanılan modeli olan Arduino Uno kullanılmış.

3. Bisikletçiler için Giyilebilir Sinyal Sistemi

Bisikletçiler yaşadı ! Tabi Hoverboard, ginger gibi elektrikli kaykay kullananlar veya paten tutkunları da bu projeden faydalanabilirler gibi görünüyor. İstediğiniz herhangi bir giysiye (uzun kollu bir giysi tercih etmek doğru olur) LED ışıklar ve bunları kontrol etmek için küçük bir devre dikerek yollarda rahatlıkla sağa/sola sinyal yakabilirsiniz. Böylelikle yollarda kaza riskini minimum seviyeye indirecek bir proje geliştirilmiş. Peki dikmekten kastımız ne? Bildiğiniz iğne iplikle dikmekten bahsediyoruz. Arduino Lilypad, dikilebilir bir kontrol kartıdır. Zaten Lilypad'in geliştirilme amacı da giyilebilir teknolojiye katkı sağlamasıdır.

4. Otomatik Perde

Evet burada biz varız...Robotistan ailesi olarak sabah ofise her girdiğimizde ilk işimiz perdeleri açmak, öğlen de çok güneş geldiğinde tek tek hepsini kapamak oluyor. Biz de bir teknoloji şirketi olarak bu işi manuel olarak yapmaktansa tek tuş ile gerçekleştirelim dedik. Perdeleri kontrol etme işini Arduino Nano kullanarak çözdük. Peki niye Arduino Nano? Perde raylarına oturtabileceğimiz bir kutu tasarladığımız için bu kutuya sığabilecek yapıda bir Arduino tipi kullanmamız gerekiyordu. Nano, Pro Mini'den sonra küçük boyutlu projelerde en sık kullanılan Arduino tipidir, biz de Nano'yu tercih ettik.

5. Rubik Küp Çözen Robot

Rubik kübü bir insan bile çözerken zorlanabiliyor, kimimiz çok hızlı, kimimiz ise çok yavaş çözebiliyoruz. Eğer iyi bir yazılımcıysanız ve bu işin triklerini biliyorsanız Arduino kontrolü ile bir robota Rubik küp çözdürmeniz imkansız değil. Tabi ki yazılıma göre ve robotta kullanılan elektronik ve mekanik malzemelere göre daha hızlı ve daha yavaş çözen robotlar da bulunuyor. Fakat yine de bir robotun Rubik küp çözebildiğini duymak bile çılgınca geliyor kulağa...

6. Akıllı Ev Sistemi

Wow... Bu proje, en iyi 'Kendin Yap' akıllı ev sistemlerinden biri olabilir. Profesyonel bir hizmet almadan, tüm malzemeleri tek tek tedarik ederek, yazılımlarını düşünerek ve tüm donanım bağlantı ve montajlarını tamamlayarak akıllı bir oda gerçekleştirilmiş. Arduino haricinde birçok geliştirme kartı, yapay zeka ve haberleşme modülü kullanılmış. Ve tüm bu modüller iOS ve Android ile uyumlu, çalışabilir duruma getirilmiş. Gerçekten tek kelimeyle muazzam.

7. Giyilebilir Oyun Kumandası

Yazının başında da dedik, Arduino sadece ihtiyaçlar için kullanılan bir geliştirme kartı değil. Bu videoda bir gamer arkadaşımız araba yarışı oyununu bir joystick veya direksiyon ile değil, Arduino'dan yararlanarak geliştirdiği bir eldiven ile kontrol ediyor. Projede eldivene bir Arduino Uno kullanılmış fakat bir Lilypad kullanılsaydı bizce eldiven daha göze hoş ve kullanışlı dururdu.

8. Robot El

Bu uygulama aslında şu anda biyoteknolojide, uzak bilimlerinde ve birçok ileri teknolojide kullanılıyor. Eldiven ile oyun oynayan arkadaşın uygulamasına birazcık da benziyor. Burada işin kablosuz gerçekleşmesine rağmen ne kadar hızlı, gerçek zamanlı olduğu da büyük önem taşıyor. Eldiven takıldığında yapılan tüm parmak hareketleri, tasarlanan robot elde de birebir gerçekleşiyor.

Yazımızda Arduino ile yapılan, bulduğumuz 8 çılgın projeyi sizlerle paylaştık. Hem Arduino ile yapacaklarınızın bir sınırı olmadığını hem de bu işi yaparken keyif alabileceğinizi göstermek istedik. Tüm projelerin video bağlantılarının altında yapım içerikleri ve kullanılan tüm malzemeler bulunmaktadır. Haydi, sizi de çılgın projeler yapmaya davet ediyoruz ! Bu arada en çok hangi projeyi beğendiniz? Siz ne tarz işler yapmak istersiniz?

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Görüş Bildir