Görüş Bildir
Haberler
Araştırma: Sosyal Medyada 'Beğeni' Kovalayanlar ile Laboratuvar Farelerinin Davranışı Benzer

Araştırma: Sosyal Medyada 'Beğeni' Kovalayanlar ile Laboratuvar Farelerinin Davranışı Benzer

Sosyal medya platformlarında 'beğeni' almak için çabalayanların davranış biçimlerinin, yemek peşinde koşan laboratuvar farelerine benzediği tespit edildi.

İçeriğin Devamı Aşağıda

New York, Amsterdam, Boston ve Zürih üniversiteleri ile İsveç Karolinska Enstitüsü'nden bilim insanları, 2020 yılında 4 bin sosyal medya kullanıcısının davranışlarını inceledi. 

Euronews'te yer alan habere göre araştırmacılar, bir milyondan fazla iletiyi gözlemleyerek, kullanıcılarının aldıkları 'beğeni' sayısı ile yeni ileti paylaşma sıklığını karşılaştırdı. Buna göre, olumlu geri bildirim alanların daha çok paylaşımda bulunduğu, daha az beğeni alanların ise paylaşım sayısında düşüş tespit edildi.

Araştırma kapsamında bazı deneklerden Instagram benzeri bir platformda paylaşım yapmaları da istendi. Bu deneye katılanlar da sosyal medyada tespit edilen davranış biçiminin benzerini sergiledi. Paylaşımları daha fazla beğeni alan denekler, çok daha sık ileti yayınladı. Gönderilerine daha az olumlu bildirim alanlar ise yeni paylaşım sayısını azalttı.

"Farelerin eylemleriyle paralel"

"Farelerin eylemleriyle paralel"

Araştırmacılar, sosyal medya kullanıcılarının bu davranışlarının, eylemlerin ödüllerle güdülenebileceği tezini doğrular nitelikte olduğunu belirtiyor. 

Bilim insanları, söz konusu davranış biçimi ile çıkışında yiyecek bulunan bir labirentten daha çabuk kurtulmayı başaran farelerin eylemi arasında paralellik olduğuna işaret ediyor.

New York ve Amsterdam üniversitesinde görev yapan ve araştırma ekibinde yer alan David Amodio, 'Elde edilen sonuç, sosyal medya katılımının ödüllü öğrenmenin türler arası temel ilkeleri takip ettiğini ortaya koyuyor' dedi.

Araştırmanın sosyal medya bağımlılığına karşı mücadelede önemli bulgular sunduğu vurgulandı.

Bunlar da ilginizi çekebilir 👇

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
77
30
9
3
2
2
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Pasif Kullanıcı

Heh her zaman dediğim şey bilimsel kanıt kazanmış. İlgi açları. Başkası ne diyecek, beğenecek mi diye içleri gidiyor. Kendine güvensiz tipitipler. Gerçi bura... Devamını Gör

Chad Thundercock

Boşuna sosyal medya faresi denmiyor :D

feyk

kendimizi cok zeki, bilinc sahibi, doganin ustunde varliklar olarak gorsekde su bir gercekki pek cok noktada davranislarimiz ortalama bir memeli hayvandan fa... Devamını Gör