Aradığınız Adalete Ulaşılamadı: Yıllar Süren Bir Mücadele ve Sezgi Kırıt Cinayetinin Kronolojisi

 > 
10bPAYLAŞIM

9 yıl önce evinden markete gitmek için çıkan 15 yaşındaki Sezgi Kırıt, kaçırıldıktan sonra kan donduran bir cinayete kurban gitti. Cansız bedeni kimsesizler mezarlığına defnedildi.

Yıllarca sessiz bir çığlıkla olayın peşini bırakmayan Sezgi'nin ablası, Avukat Sibel Önder ile tanıştıktan sonra bu olayın aydınlanması için somut adımlar atmaya başladı. Ancak tüm bu çabalar geçtiğimiz gün Avukat Önder'in 'Bugün adalet yıkıldı, adalet öldü' açıklamasıyla son buldu.

Biz de 9 yıl boyunca bir ablanın kardeşi için gösterdiği çaba ve yaşananları sizler için derledik...

Sezgi Kırıt, 2009 yılında ailesiyle yaşadığı Antalya'daki evinden cips almak için çıktı ve bir daha evine dönemedi...

Sezgi'nin kaybolmasının ardından Isparta'da tanınmaz halde olan ve tecavüz izlerine rastlanan bir kadın cesedi bulundu.

Ancak bulunan cansız bedenin, bir seks işçisine ait olduğu düşünüldü çünkü aynı tarihlerde bir kayıp ilanı verilmişti.

Bulunan ceset kimsesizler mezarlığına defnedildi.

Ailesi ise kızlarını 40 gün sonra teşhis edebildi. Ve bu andan sonra tecavüzcü katillerin yakalanması için yıllarca sürecek bir mücadeleye girdi.

Sezgi'nin ablası ise bu mücadelenin en önünde yer alıyordu. Tek bir gelişmenin dahi yaşanmadığı soruşturmalar yıllarca devam etti.

Ta ki Avukat Sibel Önder'le tanışana kadar...

Cesedin atıldığı bölgeden lastik izinin alınmasını sağlayan bu iki kadın, mobese kayıtları ile tecavüzcü katillerin kullandığı arabanın tespit edilmesini sağladılar. Kiralık olduğu öğrenilen arabayı kendi isimleriyle kiralayan katillerin yakalanması uzun sürmedi.

Saldırganlar alkol ve uyuşturucu kullandıklarını, Sezgi'ye de verdiklerini ve genç kızın öldüğünü fark etmediklerini söylediler.

Ancak otopside Sezgi'nin vücudunda herhangi bir alkol ya da uyuşturucu bulgusuna rastlanmadı.

Ortaya çıkan şey Sezgi'nin ağır işkence gördüğüydü. Genç kızın burnu, göğüs kafesi ve ağzı kırılmıştı. Bedeninde de 3 farklı sperm örneğine rastlandı.

İki gün boyunca işkence ve tecavüz ettikleri Sezgi'nin öldüğünü saldırganlardan birinin ablası eve gelince fark etti.

Herhangi bir şikayette bulunmayan kadın da yardım ve yataklıktan yargılanacak olan 4. kişi oldu.

Ancak bu 7 sene içerisinde, 4 kişiden biri kalp krizi geçirerek hayatını kaybetti.

Avukat Sibel Önder, delil toplamak için katillerden biriyle internet üzerinden sahte bir hesapla iletişime geçti.

Sibel Önder, yeni delillere ulaştı ve olayın Ulusal Kriminaloji'ye taşınmasını sağladı. Buradan aylar sonra gelen raporda, olayın ‘zorlamalı ölüm’ ve ‘tecavüz’ olduğu belirtildi.

Ve ağırlaştırılmış ömür boyu hapis istemiyle dava açıldı.

Bunun üzerine Osman Küçük ve Mehmet Mutlu Kurtlar hakkında ’mağdurun ölümüne neden olacak şekilde çocuğun cinsel istismarı, cebir, tehdit veya hile kullanarak kişiyi hürriyetinden yoksun kılma’ suçlarından ağırlaştırılmış ömür boyu hapis, Emine Karpi hakkında ise bu suçlara yardımcı olduğu iddiasıyla 24 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı.

2016 yılının nisan ayında görülen davada sanıklara hapis cezası verildi.

6’ncı Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen karar duruşmasında, tutuklu sanıklardan Osman Küçük ile Mehmet Mutlu Kurtlar ağırlaştırılmış ömür boyu ve 21’er yıl, Emine Karpi’nin ise 28 yıl hapse mahkum edilmesine karar verildi.

Karara delil yetersizliği gerekçesiyle itiraz edildi, sanıklar serbest bırakıldı.

Karara davanın savcısı ve sanık avukatları 'delil yetersizliği' gerekçesiyle Antalya Bölge Adliye Mahkemesi'ne itiraz etti. Sanıklar itirazdan sonra tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı. Sanıklar hakkında adli tedbir kararı verildi.

Geçtiğimiz hafta davanın karar duruşması görüldü.

Geçtiğimiz hafta görülen davanın karar duruşmasına, tutuksuz sanıklar Mehmet Mutlu Kurtlar ve Osman Küçük ile Sezgi Kırıt'ın annesi Hanife, babası Hasan, ablası Sevgi Kırıt ve taraf avukatları katıldı. Duruşmada, Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile Kadın ve Demokrasi Derneği (KADEM) avukatları ve bazı sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri de hazır bulundu.

1 ile 5 yıl arasında ceza aldılar, yattıkları süre göz önüne alınarak serbest kaldılar.

Kararını açıklayan mahkeme heyeti, sanık Emine Karpi'ye 'delilleri yok etme' suçundan 4 yıl, 'evi terk eden çocuğu rızası ile de olsa ailesine veya yetkili makamlara haberdar etmeden yanında tutma suçu'ndan 1 yıl hapis cezası verdi. Sanık Mehmet Mutlu Kurtlar, 'evi terk eden çocuğu rızası ile de olsa ailesine veya yetkili makamlara haberdar etmeden yanında tutma suçu'ndan 1 yıl hapis cezası aldı. Sanık Osman Küçük ise 'evi terk eden çocuğu rızası ile de olsa ailesine veya yetkili makamlara haberdar etmeden yanında tutma suçu'ndan 1 yıl, 'reşit olmayanla cinsel ilişki suçu'nu işlediği için de 2 yıl hapis cezasına mahkum edildi. Sanıkların gözetim ve tutuklulukla geçen süreleri  gerekçesiyle cezalardan mahsup edildi.

"Katiller aramızda, çocuklarınıza sahip olun"

Sanıklar hakkındaki karara tepki gösteren KADEM üyeleri ile Kırıt Ailesi'nin avukatı Sibel Önder şu açıklamayı yaptı:

"Adaleti bulabildik mi, hayır. Bugün mahkeme sanıklar için 1'er yıl verdi. Sadece 1'er yıl. Hukukun, adaletin öldüğü bir gündeyiz. Bugün biz Sezgi Kırıt'ın hesabını soramadık. Bu da bize dert olsun. Adalet bugün mülkün temeli olamadı. Bugün adalet yıkıldı, adalet öldü. Ben cübbemden utanıyorum. Ben aldığım hukuk eğitiminden utanıyorum. Buradan Cumhurbaşkanımıza sesleniyorum. Türk toplumu içerisindeki hassasiyetin değerlendirme altına alınması, bugün verilen kararın bir kez daha göz önünde bulundurulması ve bundan sonra ölecek olan tüm masum canların hesabının sorulabilmesi için adaletin işlemesi gerekmektedir. Cezalar var ama bu cezaları uygulayacak yürekli insanlar yok. Bugün suç işleniyorsa, kanunların yürürlüğü girmemesi, işleyişin uygulamaya dökülmemesinden kaynaklanmaktadır. Tekrar ediyorum. Hukuk çoktan öldü, bugün cenazesini kaldırıyoruz. Katiller aramızda, çocuklarınıza sahip olun."

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir