Görüş Bildir
Haberler
Apple'dan Skandal Açıklama: 'Soğuk Havalarda Kapanmaması İçin Eskiyen iPhone'ları Yavaşlatıyoruz!'

etiket Apple'dan Skandal Açıklama: 'Soğuk Havalarda Kapanmaması İçin Eskiyen iPhone'ları Yavaşlatıyoruz!'

fatihizm
21.12.2017 - 14:19

Dünyanın en büyük teknoloji üreticisi olarak lanse edilen Apple yaptığı açıklamayla eskiyen iPhone modellerini yavaşlattıklarını kabul etti. 

Bunun, daha iyi bir deneyim sunmak adına yapıldığı söylense de telefonlara binlerce lira ödeyen son kullanıcı olan bizleri asla memun etmeyecek bir durumla karşı karşıyayız.

Kaynak: cnet.com

İçeriğin Devamı Aşağıda

Yeni iOS sürümünün özelliklerini kullanabilmek için daha güçlü işlemci ve pil hacmi gerekiyor.

Yeni iOS sürümünün özelliklerini kullanabilmek için daha güçlü işlemci ve pil hacmi gerekiyor.

CNET sitesinde yer alan habere göre, Apple, sorunları telafi etmek için geçen yıl piyasaya çıkan bir yazılım özelliğinin, eskiyen lityum iyon pil ile telefonunuzu daha yavaş çalışmasına neden olduğunu ve olmaya devam edeceğini söyledi. Piller yaşlandıkça veya hava soğuk olduğunda daha kötü sorunlara neden olabilirler.

Son yayınlanan iOS sürümlerinden sonra iPhone 6 ve 6S cihazları artık yavaşlama evresine girmiş durumda.

Bu da, telefonunuzun çalışırken sorun yaşayabileceği veya beklenmedik şekilde kapanacağı anlamına geliyor. Yeni yazılım özelliklerini karşılayabilmek için aygıtlardaki işlemciler daha hızlı çalışmak isteyecek ve fabrika çıkışlı piller bu özellikleri karşılamayacak.

Şirket, eskiyen pillerin veya hava şartlarının neden olduğu, beklenmedik kapanmalar gibi sorunlarla ilgili olarak yeni geliştirmeler yaptığını söylüyor.

Şirket, eskiyen pillerin veya hava şartlarının neden olduğu, beklenmedik kapanmalar gibi sorunlarla ilgili olarak yeni geliştirmeler yaptığını söylüyor.

Gelecekte yayınlanacak tüm yeni iPhone modelleri ve iOS sürümleri bir önceki iPhone'u kesin olarak yavaşlatacak.

Gelecekte yayınlanacak tüm yeni iPhone modelleri ve iOS sürümleri bir önceki iPhone'u kesin olarak yavaşlatacak.

Bu zaten bilinen bir durum olsa da,  son yayınlanan iOS sürümü iPhone 6 ve 6 Plus, 6S ve 6S Plus ve SE cihazlarda ciddi anlamda yavaşlamalara neden oldu. 

2018 yılından itibaren yayınlanmaya başlanacak olan yeni sürümler ise iPhone 7 ve 7 Plus'ı hedef alacak ve bu durum gelecekteki tüm iPhone cihazlarına uygulanacaktır.

Yavaşlatmanın gerekçesi ani kapanmaları önlemek.

Yavaşlatmanın gerekçesi ani kapanmaları önlemek.

iOS yazılımı, geçen yılki iOS 10.2.1'den başlayarak, daha iyi güç yönetimi yetenekleri içeriyor. Apple, yeni özelliklerin belli başlı güç istediğini ve eski cihazların buna gereken tepkiyi vermemesi üzerine ani kapanmaları önlemek için yazılımları aracılığıyla cihazı yavaşlattığını söylüyor. 

Kapanmalara neden olan bazı etkenler hava değişimileri, özellikle soğuk havalar ve eskiyen pil şarjı olarak gösterilmiş.

Apple'dan yapılan açıklama şöyle;

Apple'dan yapılan açıklama şöyle;

'Hedefimiz, müşterilerimiz için genel performans ve cihazlarının ömürlerini uzatmak adına en iyi deneyimi sunmak. Lithium-ion piller, soğuk havalarda, düşük kapasitelerde ve eskime durumlarında cihazların en yüksek güç ihtiyaçlarını karşılamaktan uzak hale geliyorlar. Bu da elektronik bileşenlere zarar vermemek için beklenmedik anda cihazların kapanmasını sebep oluyor.

Geçtiğimiz yıl, iPhone 6, iPhone 6S ve iPhone SE modellerinin beklenmedik anlarda kapanmalarını engellemek için bir özellik sunduk. Bu özelliği iOS 11.2 sürümü ile iPhone 7 modeline de getirdik. İlerleyen dönemde ise diğer tüm modeller için de yapmayı planlıyoruz.'

İçeriğin Devamı Aşağıda

Geekbench, son kullanıcılardan eskiyen pillerden sürekli aynı performansın beklenmemesi gerektiğinin altını çiziyor.

Geekbench, son kullanıcılardan eskiyen pillerden sürekli aynı performansın beklenmemesi gerektiğinin altını çiziyor.

Apple'dan yapılan açıklamaya paralel olarak, Geekbench işlemci kıyaslama ve performans ölçme yazılımının arkasındaki şirket olan Primate Labs'tan bu hafta başında yeni bir rapor yayınlandı.

Raporda, şirketin kurucu John Poole, 'iPhone'taki işlemcilerin piller eskidikçe ve kapasitelerini kaybettikçe performanslarında yavaşlama ve azalma olduğunu bir blog yazısında belirtti'. Poole, kullanıcıların pillerinin ne kadar eski olursa olsun telefonlarının aynı performansı vermesini beklediğini açıkladı ancak testler bunun doğru olmadığını gösteriyor dedi. 

iPhone kullanıcıları, yeni modeller piyasaya çıktığında cihazlarının yavaşladığı konusunda uzun zamandan şikayet ediyor. Bazıları, Apple'ın (ve diğer teknoloji şirketlerinin) kullanıcıları yeni modeller almalarını sağlamak için kasıtlı olarak performansı engellemek için çaba harcadıklarına inandıklarını söylüyor Apple bu iddiayı çok uzun zamandır reddediyor.

Peki bu skandal itiraf sonrası çözüm olarak neler yapılabilir?

Peki bu skandal itiraf sonrası çözüm olarak neler yapılabilir?

Karşımızda birkaç farklı seçenek var gibi görünüyor. 

İlki cihazlarınızı yeni yazılımlara güncellemeyeceksiniz, bir diğeri ve pahalı olan seçenek ise yeni bir iPhone cihazı alacaksınız. İkinci seçenek kulağa pek hoş gelmiyor evet. 

Ancak yeni bir telefon almak için kendinize şunu sorabilirsiniz. Telefonla ne yapıyorum? Güncelleme yapmadan hali hazırda kullandığınız güçlü özellikli uygulamaları bir süre daha kullanamaya devam edebilirsiniz. Bu süre muhtemelen 1 - 1.5 yıl kadar sizi götürür. 

Hala güncelleme yapmak istemiyor ve yeni bir cihaz da almak istemiyorsanız, kullanmakta olduğunuz uygulamaların muadillerini ya da web sürümlerini kullanmayı deneyin. 

WhatsApp dışındaki YouTubeTwitterFacebook başta olmak üzere tüm sosyal ağ uygulamaların mobil web sürümleri bulunmaktadır.

Üçüncü ve son olarak, en kısa sürede iPhone cihazların pillerinini yenileriyle değiştirin. Apple son kullanıcı sözleşmesine, 1500 tam dolum sonrası piller artık eskisi gibi olmayacak ve gereken performansı sağlamayacaktır şeklinde bir not ekliyor. 

1500 tam dolumun ne olduğunu ise kısaca özetleyelim. 

Mesela cihazı evden çıkmadan evvel %100 doldurdunuz. İşleri halledip geri döndüğünüzde şarjınızın %60 seviyesinde olduğunu gördüğünüz ve yeniden şarja taktınız. Bu sizin 1500 tam dolum yaptığınız anlamına gelmiyor. %100'e ulaşana kadar tam dolum yapmış sayılmazsınız. %40'tan sonra diğer tam dolum için %60 hakkınız daha kalıyor. 

Kısaca, 0'dan %100'e kadar yapılan şarj sizin 1 tam dolumu yaptığınız anlamına geliyor.

ANKET: Cihazınız yavaşladıkça ne yapmayı planlıyorsunuz?

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
385
151
47
21
20
14
5
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Ali Kodan

artık iphone umu çöpe atıp fiyat performans oranı çok daha iyi olan bir telefona geçeceğim diye bir seçenek olaydı iyiydi.

dedimyasana

6lar nasıl yavaşladı ya son sürüm 5s kullanıyorum yavaşlama yok :(

dedimyasana

iosun son sürümü güncelli ama hiç bi sorun yaşamıyorum :/

Bubbles10

Iosun en yavaşı androidten hızlıdır yine

Ali Engin Biçer

ios kullanıyorum fakat gerçek şu. android herşeyde genel olarak hızlıdır. ios son çıkarttığı telefonlarda hızlı, ama onuda güncellemeyle aleyhine çeviriyor.