Görüş Bildir
Haberler
Anne ve Babası Cezaevinde Olan 11 Yaşındaki Hakan, Lösemi ile Tek Başına Savaşıyor...

etiket Anne ve Babası Cezaevinde Olan 11 Yaşındaki Hakan, Lösemi ile Tek Başına Savaşıyor...

Anne ve babası cezaevinde tutuklu olan 11 yaşındaki Hakan Dağdeviren, lösemiyle mücadele ediyor. Sosyal medyada Hakan için kampanya başlatan sanatçı ve vatandaşlar, Adalet Bakanlığı'na çağrıda bulunarak tedavi sürecinde anne ve babasının Hakan'ın yanında olmasını talep ediyor...

Hakan Dağdeviren 11 yaşında ve geçtiğimiz ay lösemi teşhisi konuldu. 27 Ocak’ta Eskişehir Osmangazi Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde tedavi altına alınan Hakan’a bu süreçte babaannesi Meral Dağdeviren refakat ediyor.

Hakan'ın özel bir okulda öğretmenlik yapan anne ve babası Gülen yapılanmasına üyelik suçlamasıyla cezaevinde. 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında gözaltına alınan anne Sabriye Dağdeviren’in onaylanan cezası 19 yıl, 6 yıl 10 ay hapis cezası verilen baba Gökhan Dağdeviren’in cezası ise Yargıtay’da.

"Boğazı şişmeye başladı, iştahı kesildi, lösemi olduğunu öğrendik"

"Boğazı şişmeye başladı, iştahı kesildi, lösemi olduğunu öğrendik"

Dedesi Ali Dağdeviren, Euronews Türkçe'ye yaşadıkları süreci anlattı.

Yaklaşık üç yıl önce oğlu ve gelinin gözaltı ve tutuklanma süreci ile birlikte Eskişehir’e yerleşmek zorunda kaldıklarını söyleyen Dağdeviren, bu zaman diliminde en çok çocukların etkilendiğini ifade ediyor. Kısa bir süre önce Hakan’ı psikiyatriste götürdüklerini ve tüm bu zorlukları kaldıramadığını da sözlerine ekliyor.

‘’Anne babası yaklaşık üç yıldır tutuklu. Tüm gözaltı dava süreci Hakan’ın gözü önünde oldu. Bir psikiyatri süreci yaşadık önce, orada zaten çok duygusal olduğu söylenmişti. Bundan iki ay önce de vücudunda pul pul dökülmeler oldu, boğazı şişmeye başladı. İştahı kesildi, çok hareketliydi ama duruldu. Sonrasında hastaneye götürdük ve lösemi olduğunu öğrendik. Zaten kendisi de bütün sürecini internetten okumuş, bilgi sahibi olmuş. Gizli saklı kalacak bir durum yok. Rahat karşıladı bu süreci ama evi ve okulunu çok özlüyor. Saçlarını çok severdi, kıvır kıvırdı. Ama şimdi sıfıra vurdular, önceleri çok üzüldü ama şimdi alıştı. Babaannesi sürekli yanında, hastanede kalıyorlar. Torunlarımıza yaklaşık dört yıldır biz bakıyoruz, bizim bir keşkemiz yok. Buna da şükür. Ama bu zulüm böyle devam etmez. Benim de aynı suçlama ile altı yıl on ay on beş gün hapsim isteniyor. Eşim ve ben de çocuklar emanet olduğu için üzülüyoruz. Ama mesele sadece Hakan değil, çok sayıda kişi bu durumda. Bir sebep ya da neden aramaya gerek.’’

"Hakan bu süreçte çok yoruldu, kendisi ile ilgili yapılan haberlere de üzüldü. Çünkü kendisine acınmasını istemiyor"

"Hakan bu süreçte çok yoruldu, kendisi ile ilgili yapılan haberlere de üzüldü. Çünkü kendisine acınmasını istemiyor"

Kendileri için en zor sürecin ise Hakan’ın durumunun anne ve babasına söylenmesi olduğunu belirtiyor Ali Dağdeviren.

‘’Böyle bir şeyi telefonda söyleyemezdik. Kapalı görüşe gittik önce oğluma söyledik. Yıkıldı zaten kaldı öylece. Ardından bir hafta sonra annesine açıkladık. Annesi kapalı görüşe sevinç içinde geldi ama kendinden geçti duyunca. Nasıl yıkılmasınlar ki? Sözün bittiği yer artık ne söylenebilir şu duruma. Bebeklerden çocuklardan ne istiyorlar. Meriç’te ölen çocuğa da iyi ki öldü dediler, terörist olacaktı zaten dediler. Biz daha ne bekleyelim?’’

11 yaşındaki Hakan’ın kendisi ile ilgili yapılan haberlere de üzüldüğünü belirten Ali Dağdeviren, ‘’Hastaneye yattıktan sonra sosyal medyada kendi durumunu görünce çok üzüldü. Neden konuştular, neden fotoğrafım var diye çok üzüldü. Çok ketum bir çocuk zaten, kendisine acınmasını istemiyor. Hatta biraz da arkadaşları anne ve babasının cezaevinde olduğunu öğrenmesinden çekindi’’ dedi.

Torunu Hakan’ın taşıdığı bu kaygının sebebini de 15 Temmuz sonrası okulda çocuklara dağıtılan broşürler olduğu görüşünde Ali Dağdeviren.

‘’Bir süre 'Dede kimseye söyleme bize okulda babanız terörist derler' diye ikazlarda bulundu. Malum biliyorsunuz, 15 Temmuz sonrası afişler asıldı okullarda, ufacık çocukların ellerine broşürler verdiler. Onun endişesini çok taşıdı hala da taşıyor. Artık bir umudumuz kalmadı. Hukuk da kalmadı ki kimden ne isteyelim. Adalet ve hukuk en önemli etkendir insan için. Bu sadece iktidar meselesi değil, muhalefet ve sivil toplum kuruluşları da aynı yerde. Tarihte görülmemiş bir şey yaşıyoruz. Bu yargılama süreci de o nedenle beni şaşırtmadı. Her şey ortada ama kimse bunu ikrar edemiyor. Darbe öncesinde herkes televizyonlarda söyledi ama kimse darbe olacağını bilemedi. Esas sorumlular yargılanmadı, ceza almadı.’’

Hakan Dağdeviren'in tedavisi devam ederken, bir yandan da sosyal medyada kampanya başlatıldı. 👇

Hakan Dağdeviren'in tedavisi devam ederken, bir yandan da sosyal medyada kampanya başlatıldı. 👇

Sanatçı Suavi, Hakan Dağdeviren’le ilgili Anne ve babası tutuklu olan bu çocuk, kanserle mücadele ediyormuş adeta yapayalnız. Hakan’ın, annesiyle buluşması için gereken kolaylığın sağlanması umuduyla… Desteğinizi rica ederek paylaşmak istedim” paylaşımında bulundu.

Sanatçı Fethat Tunç da “Anne ve babası tutuklu küçük Hakan’ın kanser olduğu ortaya çıkmış! Ninesinin şu sözlerini paylaşmak isterim” dedi.

Sanatçı Fethat Tunç da “Anne ve babası tutuklu küçük Hakan’ın kanser olduğu ortaya çıkmış! Ninesinin şu sözlerini paylaşmak isterim” dedi.

HDP İstanbul Milletvekili Musa Piroğlu geçtiğimiz günlerde, Hakan Dağdeviren'i gündeme getirdiği konuşması sonrası, "Bu kelepçe size yakışır" diyerek Meclis mikrofonuna kelepçe taktı. 🎥

Sosyal medyada Hakan için yapılan paylaşımlardan bazıları şöyle 👇

Sosyal medyada Hakan için yapılan paylaşımlardan bazıları şöyle 👇
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
402
103
21
20
9
7
1
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?