Görüş Bildir
Haberler
'Canlı Bomba Olan İki Teröristin Kimlik Tespiti Sürüyor'

'Canlı Bomba Olan İki Teröristin Kimlik Tespiti Sürüyor'

ATKN
11.10.2015 - 22:29 Son Güncelleme: 12.10.2015 - 10:42

Başbakanlık tarafından yapılan yeni açıklamada, Ankara'daki saldırıda hayatını kaybedenlerin sayısının 97'ye yükseldiği bildirildi. Açıklamada, hayatını kaybedenlerden 92 kişinin kimlik tespitinin yapıldığı ve 91 kişinin cenazesinin de ailelerine teslim edildiği, canlı bomba olduğu tespit edilen iki erkek teröriste ait cenazelerin üzerinde kimlik tespit çalışmalarının sürdürüldüğü belirtildi.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Başbakanlık Koordinasyon Merkezi'nden yapılan açıklamaya göre Ankara'daki saldırıda hayatını kaybedenlerin sayısı 97'ye yükseldi. 

Başbakanlık açıklamasında, 'Ankara’daki terör eyleminde, 1'i Filistin vatandaşı bir sivil olmak üzere, hayatını kaybedenlerin sayısı 97 olmuştur. Hayatını kaybedenlerden 92 kişinin kimlik tespiti yapılmıştır. Kimlik tespiti yapılan vatandaşlarımızdan 91 kişinin naaşı ailelerine teslim edilmiştir' denildi.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı: 'Çalışmalar aralıksız sürüyor'

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı: 'Çalışmalar aralıksız sürüyor'

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, başkentteki terör saldırısının failleri ile azmettiricilerinin tespit edilerek yargı önüne çıkartılması için çalışmaların aralıksız sürdüğünü bildirmişti.

Kısa bir süre önce başsavcılıktan yapılan yazılı açıklamada şöyle denilmişti: 

'10 Ekim 2015 günü saat 10.05 sıralarında Ankara Garı civarında meydana gelen ve milletimizi derin üzüntüye boğan terör saldırısı ile ilgili olarak; Cumhuriyet Başsavcılığımız olayı haber alır almaz derhal harekete geçerek patlamaların meydana geldiği bölgeye 2 Cumhuriyet Başsavcı Vekili ile 5 Cumhuriyet Savcısı görevlendirmek suretiyle olay yerinde delil toplama, delillerin karartılması ihtimalini ortadan kaldırma ve vefat eden vatandaşlarımızın kimlik bilgilerinin tespiti ile Adli Tıp Kurumuna sevk etme işlemlerini başlatmıştır.

Bunun yanı sıra 4 Cumhuriyet Başsavcı Vekili ve 8 Cumhuriyet Savcısının katılımı ile adliye sarayında oluşturulan kriz ekibi de yeterli sayıda katip ve yardımcı personel ile beraber Ankara’nın muhtelif hastanelerine yaralı olarak gönderildikten sonra hastanelerde vefat eden vatandaşlarımızın kimlik tespitleri, ölü muayeneleri ve adli tıp kurumuna sevk işlemlerini gerçekleştirmek üzere görevlendirilmişlerdir.

'Çalışmalarımız hiç ara vermeksizin devam etmektedir'

Toplam 6 Cumhuriyet Başsavcı Vekili ve 13 Cumhuriyet Savcısı olayın akabinde harekete geçerek hiç ara vermeden delil toplama, otopsi ve cenazelerin teslimi işlemlerini yerine getirmişlerdir. Çalışmalarımız yaklaşık 35 saatten beri hiç ara vermeksizin devam etmektedir. Aralıksız çalışmaları sebebiyle yorulan Cumhuriyet Savcısı ve yardımcı personelimizin yerine saat 02.00’de hazır tutulan ikinci ekibimiz görevi devralmıştır. Bu şekilde nöbet değişimleri sağlanarak çalışmalarımız kesintisiz şekilde devam edecektir. 

'Ölen vatandaşlarımızdan 75’inin kesin kimlik bilgileri tespit edildi'

Bu saat itibariyle ölen vatandaşlarımızdan 75’inin kesin kimlik bilgileri tespit edilmiş ve otopsi işlemleri tamamlanarak yakınlarına teslimi sağlanmıştır. Geri kalan cenazeler üzerinde kimlik tespiti ve otopsi işlemleri devam etmekte olup en kısa sürede tamamlanarak yakınlarına teslimi sağlanacaktır. Bununla birlikte ileride karışıklıklara sebebiyet vermemek adına otopsi işlemlerinin yanında cenazelerin bir kısmı üzeride ayrıca DNA çalışmaları eş zamanlı olarak yürütülmektedir.

Saldırıda yaşamını yitirenler olay yerinde anıldı

İçeriğin Devamı Aşağıda

Bu vesile ile; Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı olarak hem delil toplama, hem otopsi ve cenazelerin teslimi, hem de kimlik tespiti çalışmalarının aralıksız olarak sürdürüldüğü menfur patlamanın failleri ile azmettiricilerinin tespit edilerek yüce Türk Yargısı önüne çıkartılması için çalışmalarımızın aralıksız devam ettiği kamu oyuna saygı ile duyurulur.

Menfur olayda hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, yakınlarına sabırlar, yaralanan vatandaşlarımıza da acil şifalar dileriz. Yüce milletimizin başı sağ olsun.'

DHA, AA ve Onedio

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0