Görüş Bildir
Haberler
Ankara'da Hükümet İçin İki Farklı Senaryo

Ankara'da Hükümet İçin İki Farklı Senaryo

Ulaş
17.08.2015 - 21:45 Son Güncelleme: 18.08.2015 - 08:50
İçeriğin Devamı Aşağıda

AK Parti ve MHP liderlerinin bugün yaptıkları görüşmede ne koalisyon, ne de ülkeyi götürecek AK Parti azınlık hükümeti konusunda uzlaşamamaları üzerine, erken seçim kesinleşti. Ancak soru şu; Ülkeyi erken seçime hangi hükümet götürecek?

Bunun için kağıt üzerinde hala iki olasılık var. Bu olasılıklar şöyle;

1. Cumhurbaşkanı'nın kuracağı seçim hükümeti

1. Cumhurbaşkanı'nın kuracağı seçim hükümeti

Anayasa'nın 116. maddesi uyarınca, seçimlerden sonra Cumhurbaşkanı'nın hükümeti kurma görevi vermesinden itibaren 45 gün içinde hükümet kurulamazsa, Cumhurbaşkanı erken seçim kararı alabiliyor. Bu karar alınırsa, bir seçim hükümeti kuruluyor. Seçim hükümetinde ise, TBMM'de temsil edilen tüm siyasi partiler, hükümete Meclis'teki koltuk sayıları oranında üye veriyorlar.

MHP, böyle bir hükümette yer almayacağını daha önce açıklamıştı. Buna göre, Cumhurbaşkanı'nın kuracağı seçim hükümetinde AKP, CHP ve HDP'li hükümet üyeleri yer alabilir. MHP'nin boş bıraktığı koltuklara atamaları ise, Cumhurbaşkanı dışarıdan ya da Meclis içinden gerçekleştirebilir.

2. CHP'nin kuracağı, süreli seçim hükümeti

2. CHP'nin kuracağı, süreli seçim hükümeti

7 Haziran seçimlerinden birinci parti olarak çıkan AKP'nin lideri Ahmet Davutoğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan hükümeti kurma görevini 9 Temmuz'da resmen aldı. Ancak Davutoğlu, hükümet kuracak uzlaşmayı sağlayamadı.

Davutoğlu'nun hükümet kurma görevini iade etmesi halinde, Cumhurbaşkanı'nın bu görevi seçimlerden 2. parti olarak çıkan CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'na vermesi bekleniyor.

Nitekim, Cumhurbaşkanı Erdoğan, seçimlerden hemen sonra CHP Antalya Milletvekili ve yeni seçilen Meclis'in en yaşlı üyesi sıfatıyla 'geçici Meclis Başkanı' olan Deniz Baykal ile yaptığı görüşmede, Kılıçdaroğlu'na da görevi verebileceğini söylemişti. Baykal'ın bu yönde yaptığı açıklama, Cumhurbaşkanlığı tarafından yalanlanmamıştı.

İlk önce MHP'ye gidecek

Kılıçdaroğlu'nun görevi alması halinde, öncelikle MHP'ye gitmesi bekleniyor.

CHP kaynaklarından sızan bilgilere göre, Kılıçdaroğlu hükümeti kurma görevini alması halinde, öncelikle MHP'ye giderek, 'sınırlı süreli, ülkeyi seçime götürecek bir CHP azınlık hükümeti' için dışardan destek isteyecek.

CHP, aynı desteği HDP'de de arayacak

Eğer kısa süreli, seçime kadar sürecek CHP azınlık hükümeti kurulursa, hükümette sadece CHP'li bakanlar yer alacak, HDP, AKP ya da MHP'den herhangi bir isim kabinede yer almayacak.

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0