Anemi ile İlgili Mutlaka Dikkate Alınması Gereken 7 İşaret ve 7 Doğal Çözüm

35PAYLAŞIM

Anemi, vücutta yeteri seviyede sağlıklı kırmızı kan hücresi bulunmadığı, yeni yeterli hemoglobin taşımadığı veya bu hücrelerin yapmaları gereken şeyi yapmadığı duruma verilen addır. 

Kırmızı kan hücreleri, oksijenin vücudumuzda dolaşmasından ve karbondioksitin giderilmesinden sorumludurlar. Bu işlevlerden herhangi bir doğru yapılmazsa kandaki karbondioksit seviyesi artar ve bir bakıma zehirlenmeye başlarız.

Sağlığınız ile ilgili sorunlarda mutlaka doktorunuza başvurun, bu içerikte sizler için derlediklerimiz tavsiye niteliğindedir.

Göz kapaklarının iç kısmında, dilde ve ellerde görülen solgunluk

Vücudumuzda yeteri miktarda oksijen bulunmazsa veya kırmızı kan hücreleri eksilmişse, cildimiz renk değiştirir ve çok solgun görünür.

Bu sadece yüze değil, tüm vücuda, özellikle ellere, alt göz kapaklarının iç kısmına ve dile de etki eder.

Kalp ritmi düzensizliği

Düşük seviyelerde seyreden hemoglobin, kanı pompalamak için uğraşan kalbin  normalden daha fazla çalışmasına sebep olur. Normalden daha fazla yük altına giren kalpte ritm düzensizliği görülebilir.

Aşırı yorgunluk hissi

Eğer organlarımız doğru miktarda oksijen almazsa, vücudumuzun günlük işleyişte yeterli enerjiyi üretmek için çok daha fazla çalışması gerekir ve bu da bizi çok yorgun ve halsiz hissettirir.

Dikkat dağınıklığı ve odaklanmada sorun yaşama

Tüm organlarımızın doğru çalışması için oksijene ihtiyaç vardır. Bunların arasında beyin de bir istisna olamaz. Beyindeki oksijen seviyesi, ihtiyaç duyulandan daha düşükse, konsantrasyon zayıflar ve odaklamada sorun yaşarız.

Tırnaklarda soyulma ve kolay kırılma

Tırnaklarımızdaki kolay kırılmanın birçok sebebi vardır. Fakat tırnaklarınız soyulmaya başlamış ve kaşık şekline geldiyse, aneminin bir semptomu olması olasıdır. Çünkü tıpkı tüm vücut gibi, tırnakların da sağlıklı olması için oksijene ihtiyacı vardır.

Kurumuş dudaklar anemiye işaret ediyor olabilir.

Rüzgar, güneş veya soğuk dudak çatlamasının en sık görülen nedenlerinden olsa da, çatlaklar dudakların kenar kısmındaysa bu aneminin bir belirtisi olabilir.

Toprak, tebeşir, kireç ya da buz yeme isteği?

Bilim insanları, gebe kadınların ya da sağlıksız kişilerine bu tür şeyleri yeme isteğini henüz tam olarak açıklayabilmiş değil. Öte yandan anemisi olan insanlar genel olarak toprak, tebeşir, kireç ya da buza aş erer.

Peki neler yapabiliriz? Mide asidini düzenli tutmak ile başlayın;

Midemiz yeteri kadar asit üretmediğinde, vücudumuz yiyeceği istenen derecede parçalayamaz. Bu da demir ve vitamin B12 dahil olmak üzere mineral ve vitaminlerin yanlış emilimine neden olabilir. Yiyecek ve besin takviyeleri ile yeterli besinleri aldığınızı sanırsınız, ancak bu maddeler vücudunuz tarafından emilmemiştir.

Peki mide asitini yükseltmenin yolları nelerdir? 

 • Yemekten 15 dakika önce, içine 1 yemek kaşığı elma sirkesi eklenmiş 1 bardak su için.

 • Taze zencefil tüketin.

 • Fermente gıda tüketin.

Geçirgen bağırsak sendromu olasılığını ortadan kaldırın.

Geçirgen (sızdıran) bağırsak sendromu, ince bağırsak iç astarının zarar görmesi ile başlar. Bu durumda, sindirilmemiş gıda parçacıkları ve toksinler bağırsaklardan ve kan dolaşımından geçerek anemi de dahil olmak üzere çeşitli sağlık sorunlarına neden olabilir. 

Geçirgen bağırsak sendromlarının çoğu dengesiz beslenme kaynaklıdır, bu nedenle tedavi etmenin en iyi yolu beslenmenizi düzeltmektir.

 • Allerjen gıdaları tüketmeyin.

 • Beslenmenizde balık ve diğer iyi yağlara (zeytinyağı, hindistan cevizi yağı, badem yağı gibi) yer verin.

Fermente gıdalar tüketin.

Fermente gıdalar, sindirim sistemimizin iyi çalışmasına yardımcı olan iyi bakteriler olan probiyotiklerle doludur. Bu bakteriler, bağırsak iç çeperini iyileştirir, diğer bir deyişle bir önceki maddelerde bahsettiğimiz rahatsızlıklara iyi gelir. 

En yaygın fermente gıdalar şunlardır;

 • Lâhana turşusu

 • Kefir

 • Çiğ peynirler

 • Yoğurt

 • Miso

 • Kombuça çayı

Alerji ve besin hassasiyetiniz var mı diye kontrol edin.

Gıda hassasiyeti, sindirim sistemini tahriş edebilir ve geçigen bağırsak sendromuna kadar gidebilir. Bu yüzden hassasiyet gösterdiğiniz gıdalardan uzak durun.

B Vitamini alın!

Folik asit, B9 vitaminin bir formudur ve vücudumuzda, sağlıklı kırmızı kan hücreleri oluşturmak da dahil olmak üzere birçok fonksiyonda önemli bir rol oynar.

Folik asit bakımından yüksek yiyecekler:

 • Yeşil sebzeler

 • Fasülye ve baklagiller

 • Turunçgiller

 • Kepekli tahıllar, tam tahıllar

B12 vitamininin önemini göz ardı etmeyin.

B12 vitamini de kırmızı kan hücrelerinin sağlıklı olmasında önemli bir elementtir. Vejetaryenler, veganlar ve hamile kadınlar doğru beslenmedikleri taktirde B12 vitamini eksikliği riskini doğurabilirler.

B12 vitamini bakımından zengin besinler:

Vegan opsiyonlar ise;

 • Spirulina, Shiitake mantarı ve aloe vera, ayrıca B12 gıda takviyeleri

Demir eksikliğine dikkat edin.

Demir, tüm vücudumuzun düzgün çalışması için gerekli olan anahtar elementlerden biridir. Kırmızı kan hücresi üretimi için önemli bir mineraldir ve eksikliği olması durumunda anemi olması muhtemeldir. Demir alımını arttırmanın 2 yolu vardır: Gıda takviyeleri ve yiyecekler.

Demir bakımından yüksek gıdalar;

 • Kırmızı et, ciğer

 • Pancar kökü

 • Ispanak

 • Brokoli

 • Mercimek ve fasulye

 • Fındık, badem, ceviz

 • Tahıllar

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
kadir-onay

ARISÜTÜ-POLEN-PROBOLİS: İnsan metabolizmasına çok yönü faydası olan hda-10 içerir. 9 tane b vitamini çeşidini içerir. 22 farklı aminoasit içerir. Bağışık sistemini güçlendirici, hastalıklara ve kansere karşı koruyucu antioksidandır. Apiterapi yöntemi ile Anemi tedavisi ve Doğal İmmunoterapi yöntemi ile bağırsak florasının,iyileştirilmesi, yani Bağişıklık sisteminin güçlendirilmesi gerekmektedir.Organik Sertifikalı ürün temini ve Anemi nin Apiterapi ve İmmunoterapiyöntemleri ile tedavi yöntemleri için,,,05050658499 ve 05324063215 nolu telefonlarımdan ve Whattsapp tan ulaşabilirsiniz.Saygılarımla,Kadir Onay

Görüş Bildir