Ameliyatla Çıkarıldı: Altın Almak İçin İstanbul'a Gelen ve Makatında '144 Bin Euro' Taşıyan Adam

 > -

Cezayir’de kuyumculuk yapan Salah Mennaoui isimli iş adamı altın almak için İstanbul’a geldi. Fatih'te bir otele yerleşen Mennaoui, Cezair'de doktor yardımıyla makatına yerleştirdiği binlece Euro'yu çıkartmaya çalıştı. Başarılı olamayan iş adamı, bir süre sonra rahatsızlandı ve bir hastaneye gitti. Ameliyatla makatından çıkarılan 144 bin Euro'ya polis el koydu. 

67 yaşındaki Salah Mennaoui, jelatinlere sardığı 288 adet 500 ve iki adet 100 Euro'yu, ülkesinde bir doktorun yardımıyla makatına yerleştirdi.

Hürriyet Gazete'sinden Fırat Alkaç'ın haberine göre, Mennaoui bu şekilde uçağa binerek İstanbul’a geldi. Polislere yakalanmadan havalimanından çıkan kuyumcu, makatına sakladığı binlece Euro'yu çıkartamayınca rahatsızlandı ve özel bir hastaneye gitti.

Doktorların yaptığı incelemede makatında rulo halinde cisimler fark edilen Mennaoui, hemen ameliyata alındı.

Operasyonla hastanın vücudundaki ruloları çıkaran doktorlar, binlerce Euro'yu görünce hemen polise haber verdi. Tedavisinin ardından gözaltına alınan kuyumcu Salah Mennaoui, emniyette verdiği ifadede paralarla altın alıp ülkesine döneceğini söyledi.

'Bu sefer yüksek miktarda altın almak istedim'

Polise verdiği ifade de Mennaoui, ''Ülkem Cezayir’de altın ve tekstil işleri ile uğraşmaktayım. Ülkemde kuyumcu dükkânım var. Ben Türkiye’ye sık gider gelirim. Türkiye’ye her geldiğimde yaklaşık 50 bin Euro para getiririm. Bu parayla Türkiye’de altın ve tekstil ürünleri alırım. Bu sefer yüksek miktarda altın almak istedim'' dedi.

Cezayir havalimanlarında 7 bin 500 Euro üzerindeki miktarlarda bildirim yapılma zorunluluğu var. Bildirim yapılırken de paranın kaynağı veya banka dekontu gösterilmesi zorunluluğu bulunuyor.

'Gözaltına alınma nedeni parayı şüpheli bir şekilde ülkeye sokmak'

Avukat Ali Asğar Tezel “Türkiye’de yapılan son değişikliklerle, yurtdışından döviz getirildiğinde bildirim zorunluluğu kaldırıldı. Cezayir’den para getiren kişi kendi ülkesinden parayı çıkarmak için bu yöntemi kullanmıştır. Türkiye’de gözaltına alınma nedeni de parayı vücuduna yerleştirmesidir. Çünkü şüpheli bir şekilde parayı ülkeye sokmuştur. İfadesi alınıp serbest bırakılmasının nedeni budur. Parayı normal yollarla getirseydi Türkiye’de bir sıkıntıyla karşılaşmazdı” dedi.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir