Amazon Yağmur Ormanlarında Ölü Bulunan Kambur Balina Bilim İnsanlarını Şaşkına Çevirdi!

3.4bPAYLAŞIM

13 metrelik dev kendi yaşam alanının dışına çıkıp nasıl Amazon'un ortasına düştü? Kimi teoriler var fakat tam olarak bilmek imkansız.

Kaynak: http://www.ladbible.com/news/weird-dead-...

10 tonluk bir kambur balina Brezilya'nın Amazon ormanlarında cansız halde bulundu.

Geçtiğimiz hafta cuma günü, Marajo Adası'nda bulunan balina Araruna plajına yaklaşık 15 metre uzakta ormanın içinde yerde yatıyordu.

Bilim insanlarının ilk teorisi, dev hayvanın büyük bir dalgayla veya gelgit dolayısıyla ormana doğru sürüklenmiş olabileceğiydi.

İlk incelemelere göre balina henüz 12 ayını doldurmamış bir yavru fakat nasıl öldüğü henüz bilinmiyor.

Bir sivil toplum kuruluşu olan  Bicho D'Agua Enstitüsü tarafından gönderilen ekip, hayvanın önce karaya vurup daha sonra mangrov ağaçlarına dolaşmış olabileceğini söyledi. 

The Maritime Herald gazetesine göre, yavru balina okyanustaki çöp atıkları yediği için ölüp daha sonra karaya vurdu. 

Brezilya çevre, sağlık ve temizlik işlerinden Dirlene Silva ise ölü balinayı yemeye çalışan kuşlar sayesinde tespit ettiklerini açıkladı.

Bicho D'Agua Enstitüsü başkanı ve su ürünleri uzmanı Renata Emin şunları söylüyor;

"Buraya nasıl geldiği konusunda hala net değiliz, ama tahminimize göre ölü balina kıyıya yakın bir yerlerde sürükleniyordu. Muhtemelen gel git onu aldı ve ağaçların arasına sürükledi."

"Burada bu şekilde bulunmasının yanında, kambur balinanın neden Şubat ayında Brezilya'nın kuzey kıyılarında olduğunu da bilmiyoruz. Bu pek normal bir durum değil."

Balinanın akıbeti konusunda çalışmalar sürüyor.

Emin açıklamasına şöyle devam etti; "Kambur balinalar kuzeye doğru göç etmezler. En son üç yıl önce görmüştük ama bu çok nadir olur."

"Bu yavru muhtemelen annesine gitmeye çalışıyordu ve kayboldu. Ya da iki kıta arasında süren göç sırasında annesini kaybetti. Test sonuçları ve daha çok bilgi 10 gün sonra elimizde olacak." 

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
viyol10sel

Cocukken babam ve amcam karaya vuran 70-80 cm'lik lagosu elleriyle yakalayinca tum plaj toplanmisti sevinmiştik, adamlarin ortamında yavru bile ucak gibi masallah

hurmet-hurmet

uzucu bir olay gizemi mevcut elbet mantikli bir aciklamasi vardır

spiritorbs

Çok üzücü :(

fernando-hull

"Bu ne amk?"'ın bügünki bölümünde...

corpse-bride

kıyıda su sevıyesı yukselmıstır muhtemelen yıyecek arıyordu yada zaten oluydu hayvan sonra su cekılınce sıglıgın ıcınde kalmıs karaya oturmus yanı

bseozyrt

Bu anlattıgınızı Orkalar yapar.. Sahile yaklaşıp dalgaların arasına gizlenerek avlanırlar. Kambur balina nın beslenmek için bu tür şeylere ihtiyacı yoktur zaten balıkla degil kiril ile beslenen bir canlıdır. Bu işin içinde başka bir bit yenigi var bu hayvan denizde ya köpek balıkları tarafından öldürülmüş akıntı ile cesedi sahile kadar sürüklenmiş sonra da bir şey ya da birileri onu ormana kadar sürüklemiş olmalı..

muromuo

Ya ne güzel itiraz. Az daha yorum atın hoşuma gitti bilginin çarpışması.(ironi yapmıyorum) <3

grillvegetable

Aslında atlas okyanusundaki kambur balinalar balıklarla beslenir. Bu yavru da balıkçıların kaçak avlanmasından buralara gelmiş olabilir. bir yerden sonra sorumluluk alamayıp öylece bırakmış olabilirler

Görüş Bildir