Ali İsmail Korkmaz Davasında Yeni Tutuklama Yok

 > 
144PAYLAŞIM

Zete

twitter.com/yarinhaber

Ali İsmail Korkmaz Davasında Yeni Tutuklama Yok

Ali İsmail Korkmaz’ın dövülerek öldürülmesine ilişkin sanıkların yargılandığı davanın 3. duruşması bugün görüldü. Dosyadaki tüm ifade ve teknik raporların okunduğu duruşmada yeni tutuklama kararı çıkmadı. Bir sonraki duruşma 9 Ekim'de.

Eskişehir'de Gezi olayları sırasında dövülerek öldürülen Ali İsmail Korkmaz'ın sanıklarının yargılandığı davanın üçüncü duruşması bugün Kayseri 3. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

Duruşmada dosyadaki tüm ifadeler ve teknik raporlar okundu. Ali İsmail Korkmaz'ın otopsi raporunun yanı sıra sanıkların telefon kayıtları sıralandı, telsiz konuşmaları ve Eskişehir'de ifade veren tanıkların ifadeleri okundu. Dosyaya Tübitak ve Adli Tıp'tan talep edilen raporlar gelmediğinden bugün esas hakkında beyanda bulunulmadı.

Savcı mütalaasında 'tutuklu sanıkların tutukluluk hallerinin devamını' istedi. Müşteki avukatları tutuksuz sanıklar için de tutuklama talebini iletti.

Mahkeme ara kararında tutukluların tutuklulukların devamına, tutuksuz sanıkların tutuklanma kararının reddine karar verdi. Bir sonraki duruşma 9 Ekim'de saat 09.30'da yapılacak.

Mahkeme ayrıca Ali İsmail Korkmaz'ın dövüldüğü gece gittiği hastanede ifadesini almayıp karakola yönlendiren polisin yargılandığı Eskişehir 2. Sulh Ceza Mahkemesi'nin dosyanın Kayseri'deki ana dava ile birleştirilmesi talebini reddetti. Telefon kayıtlarında adı geçen Jandarma personelinin ne sebeple görüştüğünün tespitinin istenmesine karar verdi.

Duruşmaya katılanlar

Saat 09.30’da başlayan duruşmaya Korkmaz ailesinin yanında Gezi direnişinde öldürülenlerin aileleri, milletvekilleri, insan hakları savunucuları da katıldı.

Gezi direnişinde öldürülen Berkin Elvan’ın babası Sami Elvan, Ethem Sarısülük annesi Sayfi Sarısülük, Mehmet Ayvalıtaş’ın babası Ali Ayvalıtaş, Ahmet Atakan’ın annesi Emsal Atakan ve Abdullah Cömert’in annesi Hatice Cömert Korkmaz ailesiyle dayanışmak için duruşma salonunda yer aldı. 

Halkların Demokratik Partisi Cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş, HDP Milletvekilleri Sırrı Süreyya Önder ve İdris Baluken, Cumhuriyet Halk Partisi milletvekilleri İlhan Cihaner, Gökhan Günaydın, Hüseyin Aygün, Sezgin Tanrıkulu, Aykut Erdoğdu’nun da aralarında olduğu siyasiler de salondaydı

Andrewe Gardner de Uluslararası Af Örgütü adına da gözlemci sıfatıyla duruşmayı izledi.

Sanıklar

Sanıklar da duruşma salonunda. Davanın biri polis beş tutuklu ve üç tutuksuz polis olmak üzere toplam sekiz sanığı var. Davanın sanıklarından tutuklu polis Mevlüt Saldoğan "suç kastıyla kasten insan öldürmek" suçundan müebbet hapis istemiyle yargılanıyor.

Diğer tutuklular İsmail Koyuncu, Ramazan Koyuncu, Muhammet Vatansever ve Ebubekir Harlar ile tutuksuz polisler Şaban Gökpınar, Hüseyin Engin ve Yalçın Akbulut hakkında da "öldürmeye iştirak" suçundan 10 yıldan 15 yıla kadar hapis cezası isteniyor.

Otopsi ve bilirkişi raporu 

Duruşmada Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi ve İstanbul Adli Tıp Kurumu'nun hazırladığı otopsi raporları okundu.

Radikal'den İsmail Saymaz'ın haberine göre Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Adli Tıp Kurumu otopsi raporunda, "Kişinin ölümünün kafa travmasına bağlı beyin kanaması ve buna bağlı komplikasyonlardan kaynaklandığı, mevcut hastalık nedeniyle kullandığı ilaçların kafa travması nedeniyle ölümünü hızlandırdığı, kafa travması olmasaydı ölümünün gerçekleşmeyeceği" ifadeleri yer aldı.

İstanbul Adli Tıp Kurumunun raporunda ise "beyin kanaması ve sonrasında meydana gelen komplikasyonlar nedeniyle ölümün gerçekleştiği, sağ omuz arka tarafındaki kırığın kişinin hayati fonksiyonlarına etkisinin orta derecede, kafa ve yüz bölgesine yönelik travmaların kişinin hayatını etkileyecek derecede olduğu" vurgulandı.

Eskişehir 3. Ağır Ceza Mahkemesi'nin davaya ilişkin almış olduğu tanık ifadelerinin okunmasının ardından sanıkların Korkmaz'ın dövüldüğü 2-3 Haziran'daki telefon görüşmeleri raporu okundu.

Telefon görüşmelerine dair bilirkişi raporunda sanıkların birbiriyle görüşme yaptıkları görüldü.

Korkmaz'a vuran polisin raporu mahkemede

Duruşmaya verilen aranın ardından Korkmaz ailesinin avukatları dosyadaki belgelere ilişkin beyanlarda bulundu. Avukat Mehmet Ümit Erdem telefon kayıtlarına göre sanık polis Mevlüt Saldoğan’ın görüştüğü AKP Batman Milletvekili Ziver Özdemir’in dosyaya müdahalesine suç duyurusu yapılacağını belirtti

Avukat Ayhan Erdoğan “Silinen kayıtları, gizlenen delilleri düşündüğümüzde iktidar milletvekili ile yapılan görüşme şaşırtıcı değil. Polisin görevlisi halkı savunmaksa, orada Ali İsmail Korkmaz’ı savunmalıydı. Orada halk Ali İsmail, saldıran polistir” dedi.

Avukat Pınar Çelik Arpacı polis Mevlüt Saldoğan'ın Ali İsmail Korkmaz'ı döverken yaralanan ayağı için aldığı raporu mahkemeye sundu. Saldoğan'ın Korkmaz ile aynı hastaneye tedavi için geldiği ve güvenlik kameralarının Korkmaz ile Saldoğan'ı aynı karede kaydettiği, Korkmaz'ın arkadaşının Saldoğan'a yol gösterdiği ancak Korkmaz'ın Saldoğan'ı görmediği ortaya çıkmıştı.

Sanıkların telsiz konuşmaları

Radikal'den İsmail Saymaz'ın haberine göre raporlardaki telsiz konuşmalarında başpolis Şaban Gökpınar'ın, "Şaban timine sahip ol" diye uyarıldığı ortaya çıktı. Ayrıca telsiz kaydında, "Çevik Kuvvet gözaltı yok sadece dağıtacağız" denildiği anlaşıldı. Sanık başpolis Gökpınar ise konu hakkında, "Benim o gün telsizim yoktu, kastedilen başka bir Şaban olabilir" şeklinde savunma yaptı.

Sanıklar telsiz kayıtlarına ilişkin beyanlarında tahliyelerini isterken tutuksuz polis sanık Yalçın Akdoğan beraatini talep etti. Sanık avukatları da raporların yetersiz olduğunu ileri sürdü.

Tutuklu polis sanık Mevlüt Saldoğan: "Tübitak ve Adli Tıp raporu 1 yıldır gelmedi bir baba-insan-polis olarak tahliyemi istiyorum. Ben sadece bana verilen emirler doğrultusunda zor kullanma yetkimi kullandım" dedi.

Tutuklu sanık İsmail Koyuncu: "Polisle irtibatım yok, hatta dayak yedim. Köylü çocuğuyum, devlete saygım çok. Tut dediler tuttum. Tahliyemi istiyorum."

Tutuklu sanık Ebubekir Harlar : "Olay sonrası konuştuğum kişiler restoran sahibi olabilir, ortak tanıdığımız yok. Tahliyemi istiyorum."

Tutuklu sanık Ramazan Koyuncu: "Şakir bey jandarma komutanı. Savcı ifadeye çağırıyor diye aradı. Diğerini 'hatırlamıyorum' tahliyemi talep ediyorum."

Tutuksuz sanık polis Şaban Gökpınar: "Telefonda konuştuğum kişiler jandarmadır. Olayla ilgili beni aradılar. Telsiz taşımam, amir değilim.Tahliyemi istiyorum.Telsiz konuşmasında geçen Şaban başka ilden gelen Şaban olabilir."

Tutuksuz sanık Polis Y alçın Akbulut: "TİB raporuna göre o kişi Ali İsmail Korkmaz değildir. Beraatimi talep ediyorum." 

Bianet

Haberin Tamamı İçin:

Bu Haber ile İlgili Linkler

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir