Akdeniz Heykeli Protestoya Kurban Gitti

 > -
Abone ol
Akdeniz Heykeli Protestoya Kurban Gitti

İsrail'in Gazze'ye saldırısını İstanbul'da İsrail Başkonsolosluğu önünde protesto eden grup Akdeniz Heykeli'ni de tahrip etti.

İstanbul'un en tanınan heykellerinden biri olan Akdeniz Heykeli, 1980'de heykeltraş İlhan Koman tarafından yapılmıştı.

112 metal levhanın yan yana getirilmesiyle oluşturulan kollarını açmış bir kadın figürü olan bu heykel tasarımında dilimler arasındaki eşit boşluktaki hacimler sayesinde hareketli bir görünüm sağlanmış. İlhan Koman, farklı açılardan bakıldığında dalgalı bir şekle dönüşen heykelde "dalgalardan teşekkül eden, dalgaların meydana getirdiği ilahe, gözün yansıması, hareket eden bakışın sinetik yanılgısı"nı göstermeye çalışmış. Cepheden bakıldığında kadının yüzünde beliren sert ifade ile de kadının insanlardan gördüğü eziyete vurgu yapılmış.

Eserini nasıl geliştirdiğini İlhan Koman şu sözlerle anlatmıştı:

İnsanın kucaklaşması, sevgisi anlatılırken Akdeniz aklıma geldi. Akdeniz büyüktü, bizden bir denizdi. Kucak açmayı bu adla anlatmak istedim. Sevgiyi ve kucaklaşmayı anlatırken bir kadının bütünlüğünden yararlanmak istedim.

Halk Sigorta şirketinin isteği üzerine inşa edilen heykel ilk olarak 1980'de şirketin Zincirlikuyu'daki genel müdürlük binasının önüne yerleştirilmişti. 2005'te İlhan Koman'ın sergisi için kısa bir süreliğine Galatasaray'da konumlandırılan heykel daha sonra Halk Sigorta'nın unvanının Yapı Kredi Sigorta'ya geçmesiyle Levent'teki Yapı Kredi Genel Müdürlük Binası'nın önüne taşındı. Levent'teki yerin heykel için uygun olmaması ve civardaki gökdelenler nedeniyle eserin gölgede kaldığı konusu hala tartışılıyor.

Bahar Bayhan | Arkitera

Haberin Tamamı İçin:
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir