Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

AİHM'den FETÖ'den Yargılanan Hâkimin Başvurusuna Ret

 > -
Abone ol

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, 17 Temmuz 2016 tarihinde FETÖ üyesi olmaktan tutuklanan hâkim Zeynep Mercan'ın başvurusunu 'iç hukuk yolları tüketilmediği' gerekçesiyle reddetti.

FETÖ üyesi olduğu gerekçesiyle tutuklanan ve meslekten ihraç edilen hâkimin başvurusunu reddeden Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), benzer davalarda emsal teşkil edecek kararda iç hukuk yollarının tüketilmediğini gerekçe gösterdi.

AİHM kararında, 15 Temmuz darbe girişimi sırasında Giresun adliyesinde görev yapan ve 17 Temmuz'da gözaltına alınan hâkim Zeynep Mercan'ın 18 Temmuz'da hâkim karşısına çıkarıldığı ve FETÖ terör örgütü üyeliği ile ilgili tüm iddiaları reddettiği anımsatıldı.

'Anasaya Mahkemesi'ne başvuru yolunun tüketilmediği'...

Kararda, tutukluluk ve meslekten ihracın AİHM'e taşındığı, AİHM açısından bir iç hukuk yolu olarak kabul edilen Anasaya Mahkemesi'ne başvuru yolunun tüketilmediği ve bu gerekçeyle Mercan'ın başvurusunun reddedildiği kaydedildi.

AİHM, gazeteciler Can Dündar ve Erdem Gül hakkında AYM tarafından verilen kararı da örnek gösterdi

Anayasa Mahkemesi, durdurulan MİT TIR'larına ilişkin haberleri nedeniyle tutuklanan eski Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar ve Ankara Temsilcisi Erdem Gül’ün, "kişi hürriyeti ve güvenliği", "düşünceyi açıklama ve yayma hürriyeti", "basın hürriyeti" haklarının ihlâl edildiğine karar vermişti.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir