Görüş Bildir
Haberler
Afganistan'dan Büyük Göç Dalgası: Kişi Başı 150 TL'ye İnsan Kaçakçılığı Yapılıyor

Afganistan'dan Büyük Göç Dalgası: Kişi Başı 150 TL'ye İnsan Kaçakçılığı Yapılıyor

Afganistan’daki savaştan ve Taliban’dan kaçıp Türkiye’ye giriş yapan göçmenlerin hangi yollarla ülkemize giriş yaptığı ortaya çıktı. Göçmenleri taşıyan kişilerin de her bir kişi için 150-200 TL para aldığı belirlendi.

İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam

Afganistan’daki savaştan ve Taliban’dan kaçıp Türkiye’ye giriş yapan göçmenlerin sevkiyatını yapan bir insan kaçakçısı, ‘Ben toplayıcıyım, kaçakçı değilim’ demeyi ihmal etmiyor...

Milliyet'ten Çiğdem Yılmaz'ın haberine göre İstanbulİran üzerinden Türkiye’ye giriş yapan göçmenleri illegal yollarla Türkiye’nin farklı illerine gönderen insan kaçakçıları, yasa dışı göçmen trafiğini İMO adlı mesajlaşma uygulaması üzerinden yönetiyor. Göçmenlerin büyükşehirlere naklini organize eden kişiler göçmen başına bu işten 150-200 lira kazandıklarını söylüyor.

‘Ayrı fotoğraf çekin’

‘Ayrı fotoğraf çekin’

Yılmaz, haberinde şu satırları kaleme aldı:

Afganistan’daki savaş ve Taliban korkusundan Türkiye’ye göç eden Afganlar, Bitlis’in Tatvan ilçesinde Rahva Düzlüğü denilen yerde bulunan bir alt geçitte beklemeye devam ediyor.

Ankara, İstanbul, Konya gibi illere gitmek için insan kaçakçılarından talimat bekleyen göçmenlerin yanında aralarında Türkçe konuşan ve yaşları 25 ile 30 arasında değişen iki erkek ile karşılaştık. Sürekli hareket halinde olan ve göçmenlere talimat veren bu kişilerin insan kaçakçısı olduğunu öğreniyoruz. Göçmenlerin yanlarına ilk yaklaştığımızda, gelişimizden rahatsız oldukları hemen anlaşıldı. Aralarında adının Emrah olduğunu öğrendiğimiz kişi, “Bakın o insanları iki gruba ayırdım. Birbirine karıştırmayın, fotoğraf çekecekseniz de, ayrı ayrı çekin ve sakın beni çekmeyin” diye uyardı. 

Ben de adının Emrah olduğunu öğrendiğim şahsa yaklaşıp göçmenlerle ilgili sorular yönelttim. O sırada telefonla konuştuğu için sürekli eliyle bana ‘bekle’ işaret etti yaparken, diğer yandan da telefonda konuştuğu kişiye, “Sen nerede kaldın, gel göster seninkiler kim? Yarım saate göndereceğiz” diyordu.

'Günde 50-60 kişi gönderdiğim oluyor'

'Günde 50-60 kişi gönderdiğim oluyor'

Konuşması bittikten sonra yanına yaklaştığımızda da başta konuşmak istemeyen Emrah ısrarlı sorularımız sonrası, insan kaçakçısı olmadığını, toplayıcı olduğunu söyledi:

“Görüyorsunuz hepsiyle ayrı ayrı uğraşıyoruz. Burada gördüklerinin hepsi benimkiler (Göndereceği göçmenler). Günde 80 ya da 90 tane gönderiyorum. Burada gitmek istediği illere otobüslerle gönderiyoruz. TIR ile insan mı gönderilir. (Gülüyor) Kişi başı 150 TL alıyorum. Siz de ne çok soruyorsunuz. Allah’ıma bu soruları başka biri soramazdı. Ama başkasına sormayın. Polis yakaladığında, polis bile o soruları sormuyor. Yeter daha ne öğrenmek istiyorsunuz...”Emrah ile konuşmamız bittikten yaklaşık 5 dakika sonra göçmenlerin gizlendiği yere başka biri daha geldi. Emrah bu kişiye, “Ya sen nerede kaldın” diye sordu. Daha sonra ise aralarında Kürtçe konuştular. Bu konuşmanın ardından Emrah adlı kişi yaklaşık 50-60 göçmeni alıp saklandıkları yerden götürdü. Yeni gelen kişi ise göçmenlerle beklemeye devam etti. Yanına yaklaştığımda daha sakin birine benziyordu. Ama ısrarla ‘Abla ben konuşmam, abla ben konuşmam’ dese de zamanla sohbet etme imkanı bulduk. Sonrasında da ısrarlara dayanıp anlatmaya başladı. Her ne kadar kendilerine insan kaçakçısı denilmesinden hoşlanmasalar da, bu iş 4 ay önce başladığını söyledi:

“Bu insanlarla her bölgede farklı kişiler ilgileniyor. Bu insanlar Van’dan buraya geldikten sonra en fazla 4-5 gün burada bekliyorlar. Sonra onları gitmek istedikleri illere gönderiyoruz. Buraya gelen göçmenlerle İMO denilen bir program var onun üzerinden iletişime geçiyoruz. Ne zaman gelecekleri nasıl gelecekleri hepsini orada konuşuyoruz.

Bu işi yapanların hepsi de bu programı kullanıyor. Kimin hangi göçmeni göndereceği belli. Benim günde 50-60 kişi gönderdiğim oluyor. Kişi başına 150 TL ile 200 TL arasında aldığım para değişiyor. Parası iyi olmasa bu iş çekilecek iş değil. Bizim kendi telefon bayimiz var. Aynı zamanda orada da çalışıyorum.”

Alandaki diğer üçüncü kişi ise yanına her yaklaşmaya çalıştığımızda bizden uzaklaşıp, “Ben konuşmayacağım, beni çekmeyin” dedi.

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
Reklam
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
124
41
19
10
5
4
2
Yorumlar Aşağıda
Reklam
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Yorumcu

Böyle giderse ülke atomlarına ayrılacak, Türkiye diye bir yer kalmayacak. Bunu diğer sorunlar ile karıştırmayınız. Ülke tarihinin en büyük sorunudur. Ülkemiz... Devamını Gör

Hilal Bal

İlerde çok pişman olacağız, ses çıkarmadığımız için ama iş işten geçmiş olacak

Resho

Hey yavrum hey soydaşları için ambargoyu göze alarak Kıbrıs'a giren Türkiye'den Araplara peşkeş çeken, ülkeyi göçmen çöplüğüne çeviren, geleceğimizi riske at... Devamını Gör