Açılması İçin Çağrıda Bulundular! Restoran ve Kafelerden 5'li Teklif

 > 
0PAYLAŞIM

Geçen yıl mart ayında başlayan koronavirüs salgınının etkileri hala devam ediyor. Bir yandan alınan önlemlerle salgının etkileri azaltılmaya çalışılırken, diğer yandan aşılama işlemleriyle eski normale dönülmek için uğraşılıyor. Salgının başladığından bu yana yaklaşık 1 yıllık süreçte devlet de yaptığı ekonomik destek paketleriyle hem halka hem de işletmelere destek oluyor. Ancak virüsün yayılma hızını düşürmek amacıyla alınan kapanma tedbirleri özellikle restoran ve kafeleri bir hayli zor durumda bıraktı.

Salgının başladığı günlerde kapatılma kararı alınan işletmeler sadece yaz döneminde belli bir süre ve saatler arasında açılabilirken, salgında ikinci dalganın yaşanmasının ardından da yeniden kapandı. Bazı işletmeler bu süreçte eve servisle ayakta kalmaya çalışsa da, birçok restoranda eve servis hizmeti verilemediği için büyük ciro kayıpları yaşandı. İşletmeler kira ödemelerini yapamayacak duruma düştü. Hatta sektör temsilcilerine göre eğer açılma süresi daha da uzarsa işletmelerin yüzde 30’u bir daha açılamama tehlikesi ile karşı karşıya kalacak. Kısa çalışma ödeneği ile çalışanlarının maaşlarını ödemeye çalışan işletmeler, tedarikçilerine olan borçlarını da ödeme noktasında büyük sıkıntı yaşıyor. Bu da tarladan başlayan ve restoranlara kadar uzanan tüm sektörleri bir hayli zorluyor.

Yeme-içme sektörü de yaşanan bu durumun ardından açılmak için çağrıda bulundu.

5 maddede restoranlar nasıl açılsın?

Hürriyet gazetesinden Burak Coşan'ın haberinde konuyu değerlendiren sektör temsilcileri özellikle 5 noktaya dikkat çekti.

  • Restoranlar bir an önce ‘en sert tedbirlerle’ açılsın, alınan tedbirlere uymayanlar gerekirse kapatılsın.

  • Müşterilere HES koduyla restoranlara giriş yapsın.

  • Aşılamada yeme-içme sektörü çalışanlarına öncelik verilsin, risk en aza indirilsin.

  • Hijyen kuralları en katı şekilde uygulansın burada tavize izin verilmesin

  • Masalar arası sosyal mesafeye dikkat edilsin, uymayanlar cezalandırılsın

Kurallara uymayanlar ifşa edilsin

Tüm Restoranlar ve Turizmciler Derneği (TÜRES) Genel Başkanı Ramazan Bingöl, "Restoranların artık bir an önce açılması gerekiyor. Uçaklara, AVM’lere HES koduyla girilebiliyorsa restoranlara da girilebilir. Alınabilecek en sert tedbirlere de razıyız. Bu işi iyi yapanlarla kötü yapanlar ayırt edilsin. Kurallara uymayanlara en sert cezalar verilsin. Hatta işletmeyi kapatmaya kadar giden cezalar uygulansın. Tarım Bakanlığı’nın taklit ve tağşiş yapanları ifşa ettiği bir liste gibi, yeme-içme sektöründe kurallara uymayanlar ifşa edilsin. Biz de dernek olarak denetimlere katılabiliriz. Bu konuda elimizden gelen desteği vermeye hazırız. Tüm bakanlıklar ve doktorların olduğu bir Bilim Kurulu oluşturulsun, burada alınacak kararlara harfiyen uyulsun. TSE ile protokol imzaladık. Kurallara uyanlara ‘Güvenli Restoran Belgesi’ verilecek. Bu belgeyi almak isteyenle A’dan Z’ye incelenecek. Güvenli Turizm Belgesi veya Güvenli Restoran Belgesi olan işletmelerle sorun aşılabilir" dedi.

Köye İş Makineleri Giremiyor! Tek Katlı Evlerine Kar Tünellerinden Girip Çıkıyorlar - onedio.com
Köye İş Makineleri Giremiyor! Tek Katlı Evlerine Kar Tünellerinden Girip Çıkıyorlar - onedio.com
İçeriğinde Neler Var? Reform Taslağı Erdoğan'a Sunuldu - onedio.com
İçeriğinde Neler Var? Reform Taslağı Erdoğan'a Sunuldu - onedio.com
Bu Yönteme Dikkat! 9 Bin TL'ye Aldığı Takı Setinin Taşları 10 Dolarlık Çıktı - onedio.com
Bu Yönteme Dikkat! 9 Bin TL'ye Aldığı Takı Setinin Taşları 10 Dolarlık Çıktı - onedio.com
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir