75 Yaşındaki Şevki Amca 4 Yıllık Üniversiteyi 3 Yılda Tamamladı: 'Hedefim Yüksek Lisans'

 > -
Abone ol

Edirne'de hurdacılık yaparak geçimini sağlayan 75 yaşındaki Şevki Kılıç, Trakya Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü'nü 3 yılda bitirerek mezun oldu. Törene bastonu ile katılan Kılıç, "Hedefim yüksek lisans yapmak" dedi.

Edirne'de hurdacılık yaparak geçimini sağlayan Şevki Kılıç, 1983'te İstanbul Üniversitesi Tarih Bölümü'ne kayıt yaptırmasına rağmen çeşitli nedenlerle öğrenimine devam edemedi. Daha sonra Karabük Üniversitesi ve Kırklareli Üniversitesi'nde tarih ve Türk dili bölümlerini kazanan Kılıç, yine öğrenimini sürdüremedi. Kılıç, 3 yıl önce Trakya Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü'nü kazandı.

72 Yaşında Üniversiteyi Kazanan Şevki Amca Burs Önerisini Reddetti - onedio.com
72 Yaşında Üniversiteyi Kazanan Şevki Amca Burs Önerisini Reddetti - onedio.com

'Bastonlu bilge' kepini attı

Başarılı bir üniversite hayatı geçiren Kılıç, 4 yıllık üniversiteyi 3 yılda tamamlayarak diplomasını aldı. Törene elindeki bastonu ile çıkan ve arkadaşlarının 'bastonlu bilge' diye seslendiği Şevki Kılıç, şunları söyledi:

"İstanbul'da 1983 yılında ilk üniversiteyi kazandığımda çalıştığım için kayıt yaptırıp devam edememiştim. Daha sonra 2011 yılında Karabük Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü'nü kazandım ama İngilizce dersini veremediğim için okulu bitiremedim. 2015 yılında Kırklareli Üniversitesi Çağdaş Türk Dili Bölümü'ne yol uzaklığından devam edemedim. 2016 yılında tekrar sınava girerek Trakya Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Bölümü'nü kazandım ve okumaya başladım. Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan'ın bana verdiği İngilizce bursu sayesinde 4 yıllık üniversiteyi 3 yılda bitirdim. Çok mutluyum. Zaten çok kitap okuyan birisiydim, hedefim yüksek lisans yapmak."

"Babamla gurur duyuyorum"

Şevki Kılıç'ın lise mezunu olan kızı Deniz Kılıç ise "Babamı o sahnede görünce çok heyecanlandım. Başarısını herkes gibi ben de takdir ediyorum. Babam her zaman okuyan, araştıran bir insandı. Bu durumunu buralara getirdiği için kendisiyle gurur duyuyorum" dedi.

Arkadaşlar ile bol bol hatıra fotoğrafı çektirdi

Genç öğrenci arkadaşları ise Şevki Kılıç'ın paylaşımcı ve iyi bir öğrenci olduğunu söyledi. Mezuniyet törenin ardından Şevkı Kılıç ile öğrenci arkadaşları bol bol mezuniyet fotoğrafı çektirdi.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir