72 Yaşında Üniversiteyi Kazanan Şevki Amca Burs Önerisini Reddetti

 > -

Edirne’de hurdacılık yaparak geçimini sağlayan 72 yaşındaki Şevki Kılıç, üniversite sınavına girip Trakya Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü'nü kazandı. Kılıç, Belediye Başkanı Recep Gürkan’ın burs ve maddi yardım önerisini kabul etmezken, kitap ve kurs yardımına ise "evet" dedi.

Edirne'de hurdacılık yaparak ailesinin geçimini sağlayan 72 yaşındaki Şevki Yılmaz ilerleyen yaşına rağmen okuma aşkından hiç vazgeçmedi ve sonunda hayalini gerçekleştirdi.

Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi Tarih Bölümü son sınıfında okurken Yüksek Öğretime Geçiş ( YGS ) sınavına giren Yılmaz, Trakya Üniversitesi Tarih Bölümü'nü kazanarak azminin mükafatını aldı.

72 Yaşındaki Şevki Amcanın Hedefi Trakya Üniversitesi - onedio.com
72 Yaşındaki Şevki Amcanın Hedefi Trakya Üniversitesi - onedio.com

Okuma hırsıyla adeta gençlere taş çıkartan 72 yaşındaki Şevki Yılmaz, Edirne Belediyesi'nin kendisine sunduğu maddi burs imkanını reddedip kitap bursunu kabul ederek, aslında tek amacının okumak olduğunu bir kez daha ortaya koydu.

Kılıç'ı tebrik eden belediye başkanı Recep Gürkan, eğitim aşkının herkese örnek olması gerektiğini söyledi, başarısının yanında gönül tokluğuyla da herkesi kendisine hayran bıraktığını ifade etti:

"Neredeyse tüm dünya klasiklerini okumuş"

"Şevki abiye dedim ki 'Abi ben senin için ne yapabilirim?'. O da bana, 'Başkanım, ben kitap olursa alırım, başka hiçbir hediyeyi almam' dedi. Dünyanın geldiği bu noktada, üç kuruş için insanların birbirini katlettiği dönemde, 72 yaşında üniversiteye yeniden başlayacak Şevki ağabey 'kitap' diyor, 'okumak' diyor.

Kendisiyle uzun süre sohbet ettim. Neredeyse tüm dünya klasiklerini okumuş. Kendisiyle tanışmaktan ve hemşehrimiz olmasından dolayı çok mutluyuz. Kendisinin bu kadar düzgün bir hayat yaşaması, böyle güzel bir okuma aşkı olması çok güzel bir durum."

Fadime teyzemiz de tıpkı Şevki amca gibi "okumanın yaşı yok" diyenlerden...

60 Yaşında Üniversite Kazanan ve Tüm İnsanlığa İlham Verecek Fadime Toptaş ile Tanışın - onedio.com
60 Yaşında Üniversite Kazanan ve Tüm İnsanlığa İlham Verecek Fadime Toptaş ile Tanışın - onedio.com

"Bana kitap vermemişlerdi, şimdi onlara kitap okumanın ne olduğunu göstereceğim"

İstediği bölümü kazandığı için çok mutlu olduğunu söyleyen Kılıç, okumayı ve tarihi çok sevdiğini anlattı. Kılıç, geçen yıl da Kırklareli Üniversitesi'ni kazandığını, açık öğretim üniversitesinde okurken kütüphaneden kitap alamadığını anlattı:

"Kırklareli Üniversitesi Çağdaş Türk Lehçeleri Bölümü'nü kazandım geçen yıl. Ancak gidip gelmek külfet olduğu için orasını bıraktım. Bu yıl da 335 puanla Trakya Üniversitesi Tarih Bölümü'nü kazandım. 65 yaş üstü ücretsiz ulaşımla üniversiteye gidip geleceğim.

Öğlen yemeği 1 lira 50 kuruş, akşam yemeği 1 lira 50 kuruş, akşam da eve yatmaya geleceğim. Daha önce açık öğretim öğrencisi olduğum için üniversitenin kütüphanesinden bana kitap vermemişlerdi, şimdi onlara kitap okumanın ne olduğunu göstereceğim."

Gürkan, Edirne Belediyesi'ne ait yayınları hediye ettiği Kılıç'a, kitap yazması halinde kendisine destek olacağına dair de söz verdi.

AA, Onedio

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir