Görüş Bildir

740 Milyon Dolar Ödeyecek! Türkiye'nin En Büyük Miras Davası ABD'ye Taşındı

Haberler
> 740 Milyon Dolar Ödeyecek! Türkiye'nin En Büyük Miras Davası ABD'ye Taşındı

Florida Eyalet Mahkemesi, internetteki haberler nedeniyle üvey kardeşine manevi tazminat davası açan Mehmet Tatlıcı’yı haklı buldu. Mahkeme, Uğur Tatlıcı’nın 740 milyon dolar ödemesine hükmetti.

Mehmet Salih Tatlıcı

Türkiye'nin en zengin isimleri arasında yer alan Mehmet Salih Tatlıcı'nın 2009'da vefat etmesinin ardından yaşanan 3 milyar dolarlık miras kavgası her geçen gün büyümeye devam ediyor. 

Merhum iş adamının ilk eşinden olan oğlu Mehmet Tatlıcı ile ikinci eşi Nurten Tatlıcı'dan olan oğlu Uğur Tatlıcı arasındaki miras kavgası, ABD'ye kadar uzandı.

740 milyon dolar tazminat talebi

740 milyon dolar tazminat talebi

Sabah'ta yer alan habere göre Mehmet Tatlıcı, üvey kardeşi Uğur Tatlıcı aleyhine Florida'da dava açtı.

Mehmet Tatlıcı, ABD'de açtığı bu davada 3 haber sitesinde çıktığını iddia ettiği haberlerden dolayı manevi olarak duyduğu zarardan dolayı 740 milyon dolar tazminat talebinde bulundu. 

Mehmet Tatlıcı'nın, mahkemeye sunduğu dilekçede Uğur Tatlıcı'nın Florida'da iş yaptığını öne sürerken, bununla ilgili herhangi bir somut belgeyi mahkemeye sunamadığı ortaya çıktı.

Mahkeme, ABD'nin Florida eyaletinde iş yapmamasına ve yaşamamasına karşın Uğur Tatlıcı'nın 740 milyon dolar tazminat ödemesine karar verdi. 

Uğur Tatlıcı'nın, ABD'deki mahkeme tarafından kendisine herhangi bir tebligat yapılmadan gıyabında verilen karardan aylar sonra, Türkiye dışında kayıtlı şirketlerine ve hisselerine tedbir koyarak, mal varlıklarının bloke edilmesiyle haberdar olduğu ortaya çıktı. 

Karara avukatı aracılığıyla itiraz eden Uğur Tatlıcı, kararın iptali ve yurt dışındaki mallara konulan tedbir kararlarının da kaldırılmasını talep etti.

"13 yıldır ABD'ye adım atmadım"

"13 yıldır ABD'ye adım atmadım"

ABD'ye 13 yıldan bu yana adım atmadığını vurgulayan Uğur Tatlıcı, 'Ne orada ikamet etmekteyim ne de iş yapmaktayım. Florida mahkemeleri böyle bir davayı görmeye yetkili değildir' diyerek karara tepki gösterdi.

Mehmet Salih Tatlıcı, 1960’larda İstanbul’da açtığı tatlıcıyla iş hayatına atılmış, 20 yılda Türkiye’nin ve dünyanın sayılı zenginleri arasına girmişti.

Mehmet Salih Tatlıcı, 1960’larda İstanbul’da açtığı tatlıcıyla iş hayatına atılmış, 20 yılda Türkiye’nin ve dünyanın sayılı zenginleri arasına girmişti.

Salih Tatlıcı’dan geriye kalan varlıkların çoğunu gayrimenkul yatırımları oluşturuyordu 👇

Salih Tatlıcı’dan geriye kalan varlıkların çoğunu gayrimenkul yatırımları oluşturuyordu 👇

Tarafların birbirleri hakkında 20’den fazla dava açmasına neden olan mirastaki gayrimenkullerden azıları şunlar: 

İstanbul Yeniköy’de Salih Tatlıcı Yalısı, Tat Towers, Tat Şişli İş Kuleleri, Tat Etiler İş Merkezi, Belek’te Tat Otel, Beykoz Konakları’nda 11 villa, bir malikâne ve altı sosyal donatının yüzde 50 hissesi, Kuruçeşme’de koru ve köşk, Beylerbeyi’nde köşk, Beyoğlu’nda iş merkezi, ABD Miami’de malikâne, İstanbul, Dubai ve ABD’de çok sayıda gayrimenkul. 

Ailenin hukuki savaşı, ‘Türkiye’nin en büyük miras davası’ olarak anılıyor. 

Dava konusu taşınmazlar arasında Şişli’de 3 kule, Tat Towers’ın dörtte biri, Etiler’de rezidans ve araziler, Tarabya ve Beykoz’da çok sayıda villa da var.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
75
15
11
5
1
1
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?