Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

7 Yıldır Bir Müzede Temizlik İşçisi Olan Türk Kızı Zeynep Sanat Dünyasının Gündeminde!

-
Abone ol

Hollanda'nın Utrecht kentindeki Merkez Müzesi'nde (Centraal Museum Utrecht) temizlik işçisi olarak çalışan Türk kökenli Zeynep adlı kadın, bir tesadüf eseri çekilen fotoğrafı sayesinde sanat dünyasının son dönemde en çok konuştuğu fenomenlerden biri hâline geldi.

BBC Türkçe'den Yusuf Özkan'ın haberine gelin hep beraber daha yakından bakalım.

Zeynep'in ünlü olmasını sağlayan olay bir tesadüfle başladı. Sergi hazırlığı için Utrecht Merkez Müzesi'ni gezen Wennekendonk, 7 yıldır müzede temizlik işçisi olarak çalışan Zeynep'i yerleri silerken gördü.

Işığın ve görüntünün ahenginden oldukça etkilenen sanatçı, Zeynep'in fotoğraflarını çekmek için izin istedi. Zeynep'in 40 kare fotoğraf çeken Wennekendonk, bunları yayımlamak için de Zeynep'ten gerekli izni aldı.

İşte bir anda bir fenomen hâline gelen fotoğraf!

Sanatçının "Zeynep'in Görünüşü" adını verdiği fotoğraf, sosyal medyada büyük ilgi görünce, Wennekendonk sergisine bu fotoğrafları da dahil etti.

Utrecht Merkez Müzesi'ndeki sergide yer alan fotoğraflar, sanat eleştirmenleri ve sergiyi gezenlerin de beğenisini topladı.

Peki Zeynep'in fotoğrafı neden bir anda bu kadar beğenildi? Nasıl oldu da serginin "yüzü" oldu?

Sanat çevreleri, "Zeynep'in Görünüşü"nü, en çok "İnci Küpeli Kız" tablosu ile tanınan Johannes Vermeer tablolarına, özellikle de "Sütçü Kız" tablosuna benzetiyor.

Johannes Vermeer, sadece 36 resmi kurtarılabilmiş olmasına karşın, sanat tarihinin en sevilen, en beğenilen ressamlarından biri.

Özellikle gündelik yaşamı yansıttığı eserleri sanat tarihinde önemli izler bırakmış durumda. 

"Sütçü Kız" da bu eserlerden biri.

Kees Wennekendonk ise AD gazetesine yaptığı açıklamada, "Gerçekte fotoğraf tabloya benzemiyor ama başörtüsü, ışık kırılması ve renkler insanlarda o çağrışımı yapıyor" dedi.

Sanatçı, "Zeynep'in Görünüşü" için Hollanda'daki birçok kentin yanı sıra Almanya ve İngiltere'den fotoğrafı poster yapma teklifi geldiğini de belirtti.

Fazladan 150 adet fotoğraf bastırdığını anlatan Wennekendonk, bunları sergi tanıtımı için bütün Avrupa'ya dağıtmış.

Her ne olursa olsun, Vermeer'e beslenen sevgi ve hayranlık, "Zeynep'in Görünüşü"nün bir anda bu kadar beğenilmesinin de sebebi olabilir.

"Mektup Okuyan Kız" 

Zeynep ise, çalıştığı müzedeki ünlü bir serginin parçası olduğu için mutlu. Müzedeki fotoğrafları ve girişteki sergi afişini gururla herkese gösteriyor.

Kees Wennekendonk fotoğraf sergisi, 28 Mayıs'a kadar açık kalacak.

Sizce "Zeynep'in Görünüşü" Vermeer tablolarına benziyor mu?

Evet, benziyor.
Hayır, benzemiyor.
Çekimserim.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
faffa

İnsanımızın yaptığı yorumlara bakıyorum da adeta hepsi neden bi Hollanda olamadığımızı kanıtlamaya çalışıyor. Sanatı bırakıp birbirine hakaret etmek filan...

musikisinas-don-vito

Muhteşem. İlk fotoğraf kesinlikle muhteşem. İnci küpeli kızın da hizmetçi olduğu düşünülürse, bu açıdan da bir metafor yakalamış bence.

erhan-armada-ozsoy

kızın yüzü gözükmüyoki :P

kbrnrshn

Ya abi çok komiksiniz vallahi ya burada da ateist-müslüman tartışması yaptınız ya helal olsun...

Gizli Kullanıcı

güzel ancak en sondaki kıyaslama nedir yahu. tamamen el sanatı olan yağlı boyalı resimler ile baskı boyalı fotoğrafı mı kıyaslıyorsunuz.

pezz

hangi açıdan bakılıyor ondan bahsediyor bak verner tablolarına

ecem-sinemis-uke1

Alakası yok bence. Daha çok kimin yaptığı belli olmayan Rönesans mekanlı Barok bir esere benziyor.

Gizli Kullanıcı

Yinede verner tablosu ile kıyaslamam çünkü çok sığ olur bu. National Gfographic te yarışır ancak. ozaman bende alayım elime kumaş resmimi çeksinler verner dantelci tablosuna benzetsinler.

ozge-yalcinkaya

Verner tabloları mı?? Bana kalırsa iki taraf da yorum yapmadan önce hiç olmazsa adamcağızın adının nasıl yazıldığına bir daha bakmalı.

Gizli Kullanıcı

seni mi kıracım vermeer olsun..

Görüş Bildir