Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

50 Yılda 160 Kişinin Hayatını Kurtarmış Bir Kahraman: Gap'in Meleği Don Ritchie

-

Don Ritchie, 9 Haziran 1925 doğumlu bir Avustralyalı.

1939 yılında Avustralya Kraliyet Donanması'na denizci olarak katılmış. 1945 yılında, 2. Dünya Savaşı bitene kadar da görevini sürdürmüş.

Daha sonra ise sigorta acentalığı yapmış.

Ritchie neredeyse 50 yıl boyunca Sydney'in The Gap Bölgesi'ndeki evinde ikamet etmiş. Lakabı olan Angel of the Gap, yani Gap'ın Meleği tabiri de buradan geliyor.

Gap bölgesi; okyanus falezleri, muhteşem manzarası, harikulade doğası ve intiharlarıyla meşhur bir yer.

Gap, çok uzun yıllardan beri, yüksek falezlerinden kendini okyanusa bırakanlar sebebiyle Avustralya'nın intihar bölgesi olarak kötü bir şöhret edinmiş durumda.

1995 yılında 24 yaşındaki model Caroline Byrne ve 2007 yılında 29 yaşındaki gazeteci Charmaine Dragun gibi tanınan isimler de burada intihar edenler arasında.

Don Ritchie de bu intihar falezlerinin olduka yakınında oturuyor ve kendilerini ölüme bırakmak isteyenler onun evinin hemen önünden geçmek zorunda.

"Orada öylece oturup onları izleyemezdim" diyen Ritchie 50 yıla uzanan bir sürede yaklaşık 160 kişinin hayatını kurtarmış.

Ailesi ise bu rakamın 400'e yakın olduğunu söylüyor.

Ritchie çoğunlukla onlara kibarca yaklaşıp "Size yardımcı olabilmemin bir yolu var mı?" diye sorduğunu söylüyor. Ardından onları evine çay içip sohbet etmeye davet ediyormuş.

Bu sayede 160 kişiyi uçurumun kenarından döndürmeyi başarmış.

Kurtardığı hayatlardan ötürü pek çok da ödül almış. 2006 yılında Avustralya Şeref Madalyası'na layık görülmüş.

2010 yılında karısı Moya ile birlikte Avustralya'da "Yılın Vatandaşı" seçilmiş. 2011 yılında ise "Yerel Kahraman" ödülünü kazanmış.

Ödülü veren kuruluş açıklamasında şöyle diyor. "Onun sıkıntılı zamanlardaki kibar sözleri ve davetleri muazzam bir fark yarattı. Don böyle basit eylemlerle olağanüstü sayıda hayat kurtardı."

İntihar etmekten vazgeçirdiği insanlardan bazıları yıllar sonra geri dönüp kararlarını değiştirmeleri için sarf ettiği çabadan dolayı Ritchie'ye teşekkür etmiş.

2012 yılında, 86 yaşındayken hayata gözlerini yuman Don Ritchie kurtardığı pek çok hayatın yanında, bir kaç basit sözün ve içten bir şekilde uzatılan yardım elinin ne kadar büyük bir fark yaratabileceğini de göstermiş oldu.

Zor durumdaki insanlara yardım etmek bazen sandığımızdan daha da kolay. Bize bunu kanıtladığın için teşekkürler Ritchie!

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
abceikrv

Allah rahmet eylesin güzel insan. Bölgenin son 4 yılda ki intihar vakalarını araştırmak lazım hmm.. google..

fucksociety

nur içinde yat reyiz

ozgurtesla

ne güzel bir insanmışsın sen.

Görüş Bildir