Görüş Bildir
Haberler
5 Ürün Grubunun Satışına Yasak! Zincir Marketler İçin 7 Kritik Düzenleme

etiket 5 Ürün Grubunun Satışına Yasak! Zincir Marketler İçin 7 Kritik Düzenleme

Ulaş
18.02.2021 - 11:29

Ticaret Bakanlığı'nın zincir marketlere yönelik hazırladığı iki farklı taslak metinde dikkat çeken 7 düzenleme yer alıyor.

Ticaret Bakanlığı tarafından hazırlanan zincir marketlerle ilgili iki taslak metin görüşe açıldı. İlk taslak metni marketlerde açık alanda satılan 27 meyveyi ilgilendiriyor. 

İçeriğin Devamı Aşağıda

Çabuk bozulan türlerden seçilen meyvelerin 10'u çok fazla tüketilen grupta yer alırken söz konusu meyveler artık marketlerde açık alanda satılmayacak, soğutucu dolaplarda muhafaza edilecek ve ambalajlar içinde yer alacak.

Yeni Şafak gazetesinden Kenan Biter'in haberine göre marketlerde ilk olarak 27 ürün için seç al dönemini bitirecek düzenleme ile meyvelerdeki zayiat oranı da ciddi anlamda azaltılacak. 

Düzenlemenin ilk etapta zincir marketlerde uygulanması beklenirken küçük esnafın ise gerekli şartları yerine getirene kadar uygulamadan muaf tutulması öngörülüyor.

Açılış için saat sınırı.

Açılış için saat sınırı.

Zincir marketlerini yakından ilgilendiren ve sektörün görüşüne açılan bir diğer taslak metin ise Perakende Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanunda Değişiklik Yapılmasına ilişkin.

Taslak metinde, halihazırda yürürlükte olan Perakende Kanununda, zincir gıda marketlerinin, pazar günleri saat 11:00’den önce açılamayacağından ödeme sürelerine kadar birçok değişiklik öngörülüyor.

5 ürün grubunun satışına yasak

5 ürün grubunun satışına yasak

Taslakta yer alan en önemli düzenleme ise belli ürünlerin zincir marketlerde satışına yasak getirilmesine yönelik oldu.

Bakanlık tarafından hazırlanan yeni düzenlemeye göre elektronik ticaret yoluyla yapılan satışlar ve satış alanı 1500 metrekareden büyük zincir mağazaların satışları hariç olmak üzere, gıda perakende sektöründe faaliyet gösteren zincir mağazalarda tütün mamülü, mobilya, cep telefonu, elektronik eşya ve beyaz eşya satışı yapılamayacak.

Ödemede 30 gün şartı.

Ödemede 30 gün şartı.

Öte yandan taslak metinde bozulabilen tüketim mallarına yönelik de ödeme detayı yer alıyor. Düzenlemeye göre sebze ve meyve ile üretim tarihinden itibaren 30 gün içinde bozulabilen hızlı tüketim mallarına ilişkin ödeme süresi, malın tesliminden itibaren 30 günü geçemeyecek.

İndirimin maliyeti üreticiye yüklenemeyecek.

İndirimin maliyeti üreticiye yüklenemeyecek.

Taslakta zincir marketlerde özel günler ya da haftanın belli günlerinde uygulanan indirimlere yönelik de düzenleme yer alıyor. Yapılan değişikliğe göre promosyonlu satış kampanyasının bir parçası olarak satılan tarım ve gıda ürünlerindeki indirim maliyeti tedarikçi veya üreticiden talep edilemeyecek.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Raflara coğrafi ürün ayarı.

Raflara coğrafi ürün ayarı.

Düzenleme ile zincir marketlerdeki raf ve yer tahsisine yönelik de dikkat çeken bir adım atılıyor. Hızlı tüketim mallarının satışının yapıldığı zincir mağazalarda toplam raf alanının en az yüzde 1'i hızlı tüketim malı niteliği taşıyan coğrafi işaretli ürünlerin satışına ayrılacak.

Coğrafi işaretli ürünlerle doldurulamayan raf alanları öncelikle mağazanın bulunduğu ilde üretilen hızlı tüketim malı niteliğindeki yöresel ürünlerin satışı amacıyla, bu ürünlerle doldurulamayan raf alanları ise sırasıyla o ilin bulunduğu coğrafi bölgede ve ülke genelinde üretilen hızlı tüketim malı niteliğindeki yöresel ürünlerin satışı için kullanılacak.

Ticari misillemeye yasal engel.

Ticari misillemeye yasal engel.

Kamu kurumlarına veya adli mercilere şikayet başvurusunda bulunulması nedeniyle perakende işletmelerce üretici ve tedarikçilere ya da tedarikçilerce üreticilere yönelik olarak ürünlerin listeden çıkarılması, sipariş edilen ürünlerin miktarlarının azaltılması veya bu ürünlerin pazarlama ya da promosyon benzeri hizmetlerin durdurulması gibi ticari misillemelerde bulunulamayacak.

Düzenleme kapsamında üretici, tedarikçi ve perakende işletmeler arasındaki uyuşmazlıklarda arabuluculuk gibi alternatif çözüm yollarına başvurulması dava şartı olacak.

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
282
134
48
11
11
9
4
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Halil Değerli

IV. Murat yasakları geri döndü.... ..... Çok "paşa" padişahım..... ..... 🤪😡😠

artuditu

Hoşçakal arada bir ucuza yakaladığım a101/bim elektronik ürünleri =(

Ahmet Yavuz

amına koyim kazıkçı bakkalların zoruna mı gitmiş

o k

arkadaşlar biraz empati kurun, küçük esnaf yerine koyun kendinizi.aciklamada da detaylı yazmış.zinxir mağazaların üreticiden aldığı fiyatla bakkalın,mobilyac... Devamını Gör