5 Koruma Kurulu Kararına Rağmen Korunamadı: Ayder Yaylası'na TOKİ'den Kentsel Dönüşüm Projesi

 > -

Rize´de 5 ayrı koruma kararına rağmen kaçak yapıların yükseldiği önemli turizm merkezlerinden Ayder Yaylası'nda Toplu Konut İdaresi tarafından uygulanacak Kentsel Dönüşüm Projesi için ihale yapıldı. 1998 yılında doğal sit alanı ilan edilen yayla için 19 yıl geçmesine rağmen bir imar planı çıkartılmamıştı.

Ayder Yaylası'ndaki Kentsel Dönüşüm Projesi için 5 farklı yayla modeli hazırlayan TOKİ, uygulanacak modelde dikey yerine en fazla 2 katlı yatay yapıların yer almasını öngörüyor. 

Ayder Yaylası, 1987 yılında Bakanlar Kurulu kararı ile 'Turizm Merkezi' ilan edildi. Aynı zamanda belediye mücavir alanı olan ve doğal güzelliği ile öne çıkan yaylada bu tarihten sonra gelişigüzel yapılaşma başladı.

'Kültür ve Turizm Koruma Gelişim Bölgesi' ilan edilmişti

1994 yılında Milli Park, 1998 yılında ise doğal sit alanı ilan edilerek koruma altına alınan Ayder, 2006 yılında da Bakanlar Kurulu kararıyla, 'Kültür ve Turizm Koruma Gelişim Bölgesi' ilan edildi.

19 yıldır imar planı hazırlanmadı

1998 yılında doğal sit alanı ilan edilen yayla için yasaya göre valilik tarafından 2 yıl içerisinde koruma amaçlı imar planı oluşturulması gerekiyordu. Ancak, aradan 19 yıl geçmesine rağmen yayla için imar planları hazırlanmadı.

290 yapıdan 158'i kaçak

Koruma planlarının uygulanması halinde yapılaşma tipi ve yoğunluğunun ancak projeler dahilinde yapılabileceği Ayder Yaylası, her geçen gün doğal özelliğini yitirdi. 

DHA'da yer alan habere göre, Çamlıhemşin Belediyesi Meclisi, Ayder Yaylası´ndaki 290 yapıdan 158´i hakkında, kaçak ve ruhsata aykırı olduğu gerekçesiyle yıkım kararı aldı.

5 ayrı koruma kararına rağmen kaçak yapılar yükseliyor...

Kaçak ve ruhsata aykırı yapıların yıkılması için Kamu İhale Kanunu'nun ilgili maddesi uyarınca hizmet alımı yoluyla açık ihaleye çıkıldı. Ancak yıkım ihalesine katılan firma olmayınca kaçak yapılar yıkılamadı. 5 ayrı koruma kararına rağmen kaçak yapıların yükseldiği Ayder Yaylası'nda TOKİ tarafından uygulanacak Kentsel Dönüşüm Projesi için 5 farklı yayla modeli hazırlanıyor. Uygulanacak modelde dikey yerine en fazla 2 katlı yatay yapıların yer alması öngörülüyor.

Acı Kaybımız! TOKİ İhale İçin Gün Verdi, Ayder Yaylası İmara Açılıyor... - onedio.com
Acı Kaybımız! TOKİ İhale İçin Gün Verdi, Ayder Yaylası İmara Açılıyor... - onedio.com

Cumhurbaşkanı Erdoğan 'Ayder'i rezil ettik' demişti.

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan önceki gün Rize´de İsmail Kahraman Kültür Merkez´nde partisinin İl Başkanları Genişletilmiş İl Danışma Meclisi toplantısındaki konuşmasında Ayder´deki gelişigüzel yapılaşmaya ilişkin sessizliğini bozmuş, Ayder´in kirletilerek rezil edildiğini söylemişti.

İşte kaçak binalarla dolup taşmış Ayder Yaylası'nın son hali... 😨

Sosyal medya tepkileri

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Adalet ve Kalkınma PartisiBakanlar KuruluRecep Tayyip ErdoğanSosyal Medya
Görüş Bildir